MF Yağ Tüketimi

Arabanın kaputunun altındaki bosch ile sizin traktörünüzdeki bosch marka enjektörün markalarının dışında hiçbir benzerliğinin olmadığını biliyorsunuzdur.
Kıyaslama yapılırken Elma ile Armut kıyas edilmez.
Mekanik bosch pompa ile mekanik delphi pompa kıyas edildiğinde aralarında hiçbir kalite farkı yok.MF traktörlerde 40 50 yıldır delphi pompa kullanıyor kimseninde çıkıpta ya arkadaş niye bosch değil dediğini duymadım.

Esas konuya dönecek olursak motor ömrünü yakıt pompası değil o motorun yapımında kullanılan metal aksamların metalurji kalitesi belirler.
Yerli TFF motorlarında bu konuda Birleşik Krallık yapımı Perkins motorlarla kıyaslanamayacağı su götürmez bir gerçektir.
Massey 40-50 yildir delphi mi kullaniyor ben hic birsey bilmiyormusum ozur dilerim haklisiniz yanliz delphi ilk pompayi ne zaman uretmis arastirin derim

Gençlik yıllarımda bir 188 lik de birkaç yıl şoför olarak çalışmıştım. Yağ tenekesi herzaman için çamurluğun yan tarafında duruyordu. Çiftlik de çalıştığımız için özellikle pulluk işlerinde hergün 1 ile 1.5 lt civarı yağ yakıyordu. Sonraları, Castrol u daha az yaktığını farketmiştik. Sorunun çözümü ise pistonlara birer tane etek sekmanı ilave edilerek çözülmüştü. Birdaha hiç yağ yakmadı. Demek ki, yağ yakma olayını sadece motor ömrünün azalmış olacağına yorumlamak her zaman geçerli değil.

Lucas cav,lucas delphi,Delphi bunların hepsi Cav firmasının sahip olduğu markardır.En temele inersek Cav 1930 dan beri dizel yakıt pompası üretmelidir.
Delphi 1994 kurulan ve 2000 yilinda lucasi satin.alan bi firmadir 1999 model masseydeki pompa ile 2020 yilindaki cav lucas delphi ayni pompa degildir delphinin pompadaki gecmisi 20 yildir öyle 40-50 yil hic degildir

Birkaç yıl öncesi Bursa tarım fuarının en büyük traktörü Case idi. Yanlış hatırlamıyorsam ABD üretimiydi. Orasına burasına bakıp incelerken bir de baktım ki, mazot pompasında Çin malı yazıyordu. O günden sonra pompa konularındaki önyargım değişti.