Mibzerle yonca ekenler yardım

Ben yoncayı hububat mibzerinin sıfır ayarında ekiyorum onda dekara 2-3 kg arasında tohum miktarına denk geliyor
Yeterli olur hatta 2 kg üstünü tavsiye etmiyorum. Gübre yi tohum yatağı hazırlığında atıyorum serpme ile atıp kaz ayağı ile karıştırıyorum dekara 20 kg dap 20 kg tsp kullanıyorum her yıl güz dönemi 15-20 kg arası tsp kullanıyorum
Ziraat mühendisi

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Yani tohumun döküldüğü gözleri tamamen kapatacağız.kalan boşluktan dökülen yeterli mi?birden o zaman ne kadar tohum ektiğimizi (dönüme) nasıl anlayacagiz.ben anlamadım

Genelde tüm mibzerlerde aynıdır tohum gözlerini kapat ekim yap 2 dekarlık. Yerin varmı 5 kg tohumu tart koy bakki ne kadar atıyor anlaşılır 2-3 kg arası atar genelde
Gübre ile atılmaz tohum çünkü tohumla gübre karıştırılınca topraktaki nem için rekabete girerler gübre erir ama tohum çimlenmek için yeterki nemi bulamaz bunun yanındada gübre kimyasal olduğu için tohumu yakma riski de büyük bir sorun olur bu yüzden tohumun ölümü ile sonuçlanır
Ziraat mühendisi [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: essess

Mibzerin Tohumluktamı karışık ektin Fethi abi
Hortumları çıkarmakta fayda var evet derine düşmemeli tohum
Gübre gözü ile ektim hortumları soktugun zaman hem derine dusmuyor hemde gubre ile birlik te tohum yatagina dusmemis oluyor bu nedenle gubreden kaynaklı zararlarda aza indiriliyor

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25