Trakya'da kullanılan Balta Ayak ve Diskli mibzerler hk. istişare

Özellikle Trakya bölgesinde kullanılan Balta ayak tipli ağırlıklı Askılı mibzerler hakkında sizlere bir kaç şey danışmak ve fikir sunmak,sizlerin de fikirlerini dinlemek istiyorum.
Yeni tip olanlarda arkadaki tel tırmık sayesinde açıkta tohum kalmıyor, ancak eski tip mibzerlerde özellikle tırmık olmayan mibzerlerde tohumun baltaların açtığı çukurda üstünün nasıl kapandığını merak ediyorum. Ayrıca Diskli ve Baltalı mibzer arasındaki farkları merak ediyorum. Avantajları ve Dezavantajları nedir? Eski tip mibzerlerin derinlik ayarı hassas bir şekilde yapılabilmekte midir?
Bu soruları cevaplayan olursa çok memnun olurum, ayrıca sizler de yorumlarda bu tip mibzerler hakkında sorunlarınızı ve merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu mibzerlerin genel görünüşleri;
(17 Ayak Eski Tip Balta Ayak Mibzer)
x5_10636607176h6.jpg

(24 Ayak Yeni Tip Balta Ayaklı Mibzer)
f93e756f4adfd0feb7a41df0a51437bd.png

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Tecrübelerime dayanarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki; diskli ve asılır tip şanzımanlı ekim makineleri her türlü arazi şartlarına uygundur. Zira daha önce balta ayaklı mibzeri de denedim diskli mibzeri de denedim ayrıca hem kuruya hem de tavlı toprağa ekim yaptım.
Balta ayaklı mibzer bi kere az bi sap çöp olunca hemen topluyor. Ekim esnasında ayakları kırılıp yumulabiliyor. Yani sürekli seni uğraştırıyor. Diskli mibzerde ne toplama var ne de kırılma var. Kafan rahat bi şekilde ekimini yapıyorsun.

Tercihte ki belirleyici etken toprak yapısıdır. Kumsal yapılı arazilerde diskli tercih edilir. Tohumun derine gitmemesinde etkendir. Balta ayaklı olanlar ise trakyanın güney tarafları, toprak yapısı agır bünyeli kara kepir dediğimiz bölgelerde tercih edilir. Diskli makina bu bölgelerde agır tav ekimlerinde sıkışmalar yapar. Kuru ekim zamanlarında yeteri derinlikte ekim yapamaz.

Özellikle Trakya bölgesinde kullanılan Balta ayak tipli ağırlıklı Askılı mibzerler hakkında sizlere bir kaç şey danışmak ve fikir sunmak,sizlerin de fikirlerini dinlemek istiyorum.
Yeni tip olanlarda arkadaki tel tırmık sayesinde açıkta tohum kalmıyor, ancak eski tip mibzerlerde özellikle tırmık olmayan mibzerlerde tohumun baltaların açtığı çukurda üstünün nasıl kapandığını merak ediyorum. Ayrıca Diskli ve Baltalı mibzer arasındaki farkları merak ediyorum. Avantajları ve Dezavantajları nedir? Eski tip mibzerlerin derinlik ayarı hassas bir şekilde yapılabilmekte midir?
Bu soruları cevaplayan olursa çok memnun olurum, ayrıca sizler de yorumlarda bu tip mibzerler hakkında sorunlarınızı ve merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu mibzerlerin genel görünüşleri;
(17 Ayak Eski Tip Balta Ayak Mibzer)
x5_10636607176h6.jpg

(24 Ayak Yeni Tip Balta Ayaklı Mibzer)
f93e756f4adfd0feb7a41df0a51437bd.png
Abi öncelikle ektiğimiz şey buğday. Üstü kapansa ne olur kapanmasa ne olur. Çek üstüne tırmığı arkana bakma. Baltalı tipler otlu yerde yürümez, saplı yerde yürümez. Ama diskli olan her koşulda gider. Askılı kullanımda da zaman kaybı çok oluyo. O yüzden diskli-çekili mibzer benim tecrübelerime göre en kullanşlı ve an pratik olanı. Geçen yıl arkadaşa yardıma gittik. Aynı mevkide toplu yerler. 280 dekar ekebilmişiz bir günde. Askılı-baltalı 100 dekar, diskli-çekili 180 dekar ekti.

Abi öncelikle ektiğimiz şey buğday. Üstü kapansa ne olur kapanmasa ne olur. Çek üstüne tırmığı arkana bakma. Baltalı tipler otlu yerde yürümez, saplı yerde yürümez. Ama diskli olan her koşulda gider. Askılı kullanımda da zaman kaybı çok oluyo. O yüzden diskli-çekili mibzer benim tecrübelerime göre en kullanşlı ve an pratik olanı. Geçen yıl arkadaşa yardıma gittik. Aynı mevkide toplu yerler. 280 dekar ekebilmişiz bir günde. Askılı-baltalı 100 dekar, diskli-çekili 180 dekar ekti.
Her iki ekim makinesi ile çalışan ve ekimi profesyonel anlamda yapan biri olarak ısrarla dile getiriyorum; asılır tip ve diskli mibzer daha kullanışlıdır. Çekilir tip mibzer katiyetle pratik değil. Sadece büyük arazilerde ve mibzer büyük olunca mecburi çekilir tip oluyor. Onun dışında 3.5 metreden daha küçük iş genişliğine sahip bir mibzer asılır tip olmalıdır.

Her iki ekim makinesi ile çalışan ve ekimi profesyonel anlamda yapan biri olarak ısrarla dile getiriyorum; asılır tip ve diskli mibzer daha kullanışlıdır. Çekilir tip mibzer katiyetle pratik değil. Sadece büyük arazilerde ve mibzer büyük olunca mecburi çekilir tip oluyor. Onun dışında 3.5 metreden daha küçük iş genişliğine sahip bir mibzer asılır tip olmalıdır.
Ben de askılının daha pratik olduğunu düşünüyorum çünkü ekim şekli de farklı, yastık başlarına çapraz giderken tohum israfı oluyor,ekimi yapan şanzımanın tekerleğinin yük üstünde gitmemesi gerekiyor vs vs.

• Beğen
Avrupada ve rusya da ki yeni araştırmalarda bugday ekim derinligi 2_ 3 cm oldugunda max verimim alinabileceği ni söylemektedirler....
Sahada yaptigim incelemelerdede 2_3 derinlikteku bugdayların daha acar ve kardeş sayilarının fazla oldugunu gozlemledim 5 cm ve uzerindeki derinlikteki bugday topragın yuzeyine çikasıya kadar cok enerji harcıyorlar. Adete yüzeye cıkasıya kadar canları çıkıyor. Derine ekilen tohumlar yeterli hava alamiyorlar. ...
tohumları 2_ 3 cm toprak derinligine gommek icin 3 yıldir ugrasıyorum..
Mibzerim 18 ayaklı diskli ve kürekli boz....k..t mibzer.
Geçen yıl mibzeri 3 cm ekim derinligine ayarlayRak ektim.. kürekler aşındığından ve baskı yetersiz kaldığından tohumlar yuzeyde kalmış cikışlar cok seyrekti. Ciddi verim kaybi yasadım

Ben balta ayak 17 asılır tip mibzer kullanıyorum tekerin geçtiği yer 8-10cm bazen Taha fazlada olabiliyor eziliyor toprak sıkışıyor pısıyor ortada kalan ayaklar haliyle çok toprağa giriyor tekerin izinde kalan ayaklar toprağa tam batmadığı için tohum bazen açıkta kalabiliyor tekerin hizasındaki kırlangıçları biraz daha eğik tutup sorunu çözmeye çalışıyorum fakat bu iş can sıkıyor

• Beğen
İstenilen derinlik ayarını tutturabilmek her zaman mümkün olmuyor. Toprak tav durumu, makinayı iyi ayarlamak bile yetmiyor. Traktör tekerleğin bastığı yerler ve esneme payı tarla koşullarında herşeyi değiştiriyor. Kombine ekim makinalarıyla belki istenilen derinliklerde ve homejen ekim söz konusu olabilir.

• Beğen

Gelecek yıl nasip olursa Tekerin ezdiği yerleri kabartırsam baltalardan önce Orta kısımdaki ayaklarında fazla derine kaçmasını önlemiş olurum resimdekiler gibi ayak alcaz uyduracaz yada kendim uğraşacam yapacam
Bir yol daha var ki ortada kalan ayaklara bağlantı deliklerine ilaveten aşağısına yeni bağlantı deliği açıp balta ayakları bir 7-10 cm yukarı kaldırmak teker hizasındakileri sabit bırakmak

Resimler ve ekler

• IMG_20221219_142157.jpg
    IMG_20221219_142157.jpg
    32.2 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_2022-12-19-14-13-41-601_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-12-19-14-13-41-601_com.android.chrome.jpg
    67.2 KB · Görüntüleme: 8
Gelecek yıl nasip olursa Tekerin ezdiği yerleri kabartırsam baltalardan önce Orta kısımdaki ayaklarında fazla derine kaçmasını önlemiş olurum resimdekiler gibi ayak alcaz uyduracaz yada kendim uğraşacam yapacam
Bir yol daha var ki ortada kalan ayaklara bağlantı deliklerine ilaveten aşağısına yeni bağlantı deliği açıp balta ayakları bir 7-10 cm yukarı kaldırmak teker hizasındakileri sabit bırakmak
Benim de bu sene yaşadığım en büyük problem teker izleri oldu ortalar derin kıyı kesimler yüzeyde kaldı. Örnek olarak bu buğday aynı sıra üzeri, biri kenar biri orta.

Resimler ve ekler

• IMG_20221218_135412.jpg
    IMG_20221218_135412.jpg
    313.6 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20221218_135259.jpg
    IMG_20221218_135259.jpg
    141.6 KB · Görüntüleme: 65
  • Beğen
Tepkiler: bilal_26
Bu opsiyon olarak tutuluyor firmalarca ilave para
hiç kullananı görmedim çevremde olsa gözlemlemek iyi olurdu yapacağı iş bellide olsa yeni mibzer alan bilinçli bir çiftçi mutlaka yoksada ilave ettirir
Hayır, tarımı zaten bilinçli yapmadığımız sürece bu işten para kazanamayız. Özellikle ekimde yapılacak bir hatanın telafisi olmaz. Tarım konusunda biraz da olsa kimya bilgisi yoksa yine olmaz. Kısacası bilinç sahibi olmayan ve haklarını bilmeyen bir vatandaş da bi zahmet bu işi yapmasın ki sürdürebilirliği olsun. Zira bu konuda tarım bakanlığının ve bağlı olduğu hükümetin tarımla ilgili kararları ile bu alandan ne kadar bihaber olduklarını görüyoruz. Tüm bu olumsuz koşullara karşın tek bir seçenek bize kalıyor. #Bilinçli çiftçi ve bilinçli tarım

Açıkçası ben de ufak tefek deneylerim ve tecrübelerim sonunda, bir buğday tanesinin 3 cm civarında düştüğü yerlerde harika çıkım ve kardeşlenme gördüm. Buğdaygil tohumu 10 cm derine düşeceğine yüzeyde kalsın veya üstü örtü gibi toprakla örtülsün daha iyi çıkar. Derine düştüğü zaman çıkana kadar bitki ölüyor.

Açıkçası ben de ufak tefek deneylerim ve tecrübelerim sonunda, bir buğday tanesinin 3 cm civarında düştüğü yerlerde harika çıkım ve kardeşlenme gördüm. Buğdaygil tohumu 10 cm derine düşeceğine yüzeyde kalsın veya üstü örtü gibi toprakla örtülsün daha iyi çıkar. Derine düştüğü zaman çıkana kadar bitki ölüyor.
Hocam siz ne yaptınız 10 santim derinlikte hiç yeşermez ki. Hatta 10 santim derinlik bir yana dursun 5 bile çok sıkıntı. 1 ve 3 arası çok ideal olur. 3 için kırmızı çizgi diyorum.

Şakalak çekilir tip kullanıyoruz fabrikadan iz kabartıcı ayak sistemi aldım güzel iş çıkarıyor. Nemli yerlerde açıkta kalma olayı çözüldü. Ama bir dez avantajı traktörün teker açıklığının geniş olması lazım dar tekerleklilerde ayakların yeri denk gelmiyor ayakların ara mesafe 175 cm geliyor balon lastikle iyi oluyor. Yakından foto çekmemişim bunlar var.

Resimler ve ekler

• 42D28BA8-3C6E-4BED-8F9A-A6E7EE3C5510.png
    42D28BA8-3C6E-4BED-8F9A-A6E7EE3C5510.png
    483 KB · Görüntüleme: 64
  • 1D201B29-1134-4D94-9F88-837B36CA489A.png
    1D201B29-1134-4D94-9F88-837B36CA489A.png
    789.2 KB · Görüntüleme: 64
  • Beğen
Tepkiler: Remzii