Mirasla küçülen toprağa karşı 3 formül

Hükümet uzun süredir üzerinde çalıştığı tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmemesine ilişkin yasa tasarısını olgunlaştırdı.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, hazırlanan yasa tasarı taslağında ailelere üç formül önerileceğini belirtirken, bunları, “ya aile bireylerinden işi bilen biri diğerlerinin hisseteleri alıp işletecek, ya aile şirketleri gibi şirketler kurulacak ve herkes hakkı oranında pay alacak ya da anlaşma sağlanamazsa mahkeme kayyım gibi bir aile bireyini işletmeden sorumlu tutacak” şeklinde sıraladı.

Eker, TBMM kulisinde bazı gazetecilerle sohbetinde, hükümetin gündeminde uzun süredir bulunan ve ne zaman gerçekleşeceği hep tartışma konusu olan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engelleyecek yasa tasarısı hakkında son gelişmeleri anlattı. Eker, “Arazinin toplulaştırılmasıyla tarım arazileri daha düzenli hale geliyor. Ekipman kullanımı daha verimli oluyor. Bu da maliyeti azaltıyor. Türkiye’de ortalama tarım işlemesi 5.5 hektar. Avrupa’da 27 ülkenin tarım işletmesi ortalaması 17.5 hektar. Gerisini siz düşünün” dedi.Evlad-ı ekber uygulaması...

Türkiye’de de miras yoluyla arazilerin bölünmesinin tamamen yasaklayan bir yasa çalışmayı tamamlamak üzere olduklarını belirten Eker, düzenlemeler hakkında şu bilgileri verdi:


“Tarım reformu kapsamında miras hukukunda da değişiklik yapılıyor. Üç formül var. Birinci uygulamada, ya bir kardeş diğerlerinin hisselerini satın alır. Hisseleri satın alan kişiyi desteklemek için ‘Tarımsal Arazi Edindirme Ofisi’ kurup, kredi temin edeceğiz. İkinci olarak aile şirketi kurulur. Herkes mirası oranında ortak olur. İngiltere’deki gibi büyük evlat (evlad-ı ekber) veya içlerinden işi iyi bilen birine özgüleme yapılır. Bu kişi diğer mirasçılara gelirden pay öder. Üçüncüsü de anlaşma sağlanamazsa mahkeme devreye girer, kayyım gibi mirasçılardan birini tayin veder ve o işletir.”
 
Ynt: Mirasla küçülen toprağa karşı 3 formül

Mal işi bilene ve yapmak isteyene kalacak bu işin başka çözümü olmaz.Doğru düzgün uygun bir fiyat belirlenir,kredi verilir gidip de fazla para uğruna hissesini kardeşi yerine başkasına satan fırsatçıların da önüne geçilmiş olur.Öncelikli olarak hissedarlara gidilmesi şartı konması lazım.Adam gidiyor gıcıklığına kardeşine değil ele satıyor böyle rezilliklerin artık önüne geçilmesi lazım.

Ya da en basit çözümü büyükler ölmeden önce yoluna koyacak ondan sonra kimseye söz hakkı düşmeyecek herkes payına razı gelecek.
 
Ynt: Mirasla küçülen toprağa karşı 3 formül

çok güzel bir uydulama ne zaman faliyete geçecek dört gözle bekliyorum,dedemin tarlalarını başkaları ekerken içm yanıyor,
basıp parayı hepsini alacam inşaallah ah bir faliyete geçssin.