• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Mısırda çinko noksanlığı

Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya

Mısır ekimleri kimi yerlerde yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.Verim potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen yeterince mikro element gübrelemesi yapılmayınca daha daha doğrusu mikro element noksanlıkları ortaya çıkınca belli bir seviyenin üzerine çıkmak mümkün olmuyor.Mikro elementler içindede en çok çinko noksanlığı ortaya çıkıyor.Erken dönemde yüzeysel olarak başlayan eksiklik belirtisi çoğu zaman farkedilemiyor.Bu yüzden çinko gübrelemesine özellikle dikkat edin.Bu belirtiler buğday arpadada görülebiliyor.Bitki bariz bir şekilde belli etmesede yeterince beslenmedigi için diğer minarelleride yeterince alamaz.Haliyle daha az kardeş daha cılız tane ve daha düşük verim olarak karşımıza çıkar.Erken dönemde yapraktan muhakkak çinko verin.Kaynak olarak çinko sülfata aminoasit,fülvik asit eklerseniz alım artar.Veya micro has zn gibi organik asit selatli alımı yüksek kaliteli çinkolu ürünlerde kullanılabilir.Yaprak renginden herhangi bir sıkıntı olmadığında ise kombi ismiyle geçen demir çinko mangan bor bakır içeren ürünlerden kullanabilirsiniz.İgsaş kombi hesaplidir.Dekara erken dönemde 150 gram+aminoasit+üre ileriki dönemde 200 gram+amino asit+üre şeklinde uygulama yaparak bitkide mikro element açlığını gidermiş olursunuz.Yapraktan verilen az miktarda ürün bitkinin direncini artırarak topraktan daha beslenmesini sağlar.Yaprak gübresi faydalıligi bir gerçektir.Tabi en makbulu toprak analizi yaptırarak eksikliği tespit ederek uygulama yapmaktır.Buğday,arpada ise ot ilacıyla beraber her ihtimale karşı çinko ilave etmeniz doğru olur.Kaldırılan mikro elementlerin büyük kısmı erken dönemde kaldırılır.Fotoğraftaki büyüklüğü erişince dikkat ederseniz çoğu tarlada yüzeyselde olsa eksiklik belirtisi ortaya çıkar.İlk uygulamayı bu dönemde eksiklik varsa çinko yoksa kombi şeklinde verebilirsiniz.Aminoasit șelatlama için dekara 100 ml yeter.Ortalama tek uygulama maliyeti traktör yakıtı hariç 4 tl(igsaş kombi olursa) civarıdır.2792019-09-22-43-64842.jpgimages%20(51).jpeg
 
Katılım
08.01.2016
Mesajlar
127
Konum
eskişehir
Mısır ekimleri kimi yerlerde yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.Verim potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen yeterince mikro element gübrelemesi yapılmayınca daha daha doğrusu mikro element noksanlıkları ortaya çıkınca belli bir seviyenin üzerine çıkmak mümkün olmuyor.Mikro elementler içindede en çok çinko noksanlığı ortaya çıkıyor.Erken dönemde yüzeysel olarak başlayan eksiklik belirtisi çoğu zaman farkedilemiyor.Bu yüzden çinko gübrelemesine özellikle dikkat edin.Bu belirtiler buğday arpadada görülebiliyor.Bitki bariz bir şekilde belli etmesede yeterince beslenmedigi için diğer minarelleride yeterince alamaz.Haliyle daha az kardeş daha cılız tane ve daha düşük verim olarak karşımıza çıkar.Erken dönemde yapraktan muhakkak çinko verin.Kaynak olarak çinko sülfata aminoasit,fülvik asit eklerseniz alım artar.Veya micro has zn gibi organik asit selatli alımı yüksek kaliteli çinkolu ürünlerde kullanılabilir.Yaprak renginden herhangi bir sıkıntı olmadığında ise kombi ismiyle geçen demir çinko mangan bor bakır içeren ürünlerden kullanabilirsiniz.İgsaş kombi hesaplidir.Dekara erken dönemde 150 gram+aminoasit+üre ileriki dönemde 200 gram+amino asit+üre şeklinde uygulama yaparak bitkide mikro element açlığını gidermiş olursunuz.Yapraktan verilen az miktarda ürün bitkinin direncini artırarak topraktan daha beslenmesini sağlar.Yaprak gübresi faydalıligi bir gerçektir.Tabi en makbulu toprak analizi yaptırarak eksikliği tespit ederek uygulama yapmaktır.Buğday,arpada ise ot ilacıyla beraber her ihtimale karşı çinko ilave etmeniz doğru olur.Kaldırılan mikro elementlerin büyük kısmı erken dönemde kaldırılır.Fotoğraftaki büyüklüğü erişince dikkat ederseniz çoğu tarlada yüzeyselde olsa eksiklik belirtisi ortaya çıkar.İlk uygulamayı bu dönemde eksiklik varsa çinko yoksa kombi şeklinde verebilirsiniz.Aminoasit șelatlama için dekara 100 ml yeter.Ortalama tek uygulama maliyeti traktör yakıtı hariç 4 tl(igsaş kombi olursa) civarıdır.Ekli dosyayı görüntüle 46182Ekli dosyayı görüntüle 46183
Bilgilendirme için teşekkürler
 
Katılım
21.05.2011
Mesajlar
8
Konum
ankara
Bilgiler son derece faydali. Teşekkür ederiz.
Bir sorum olacak.
Makra elementler için 1000 de 2 makra elementler için bin de 5 oranını geçmeyiniz diyorlar yaprak gübresi için. Yani 1000 litre su için 2 lt mikro ve 5 litre makroyu geçmemiz gerektiğini söylüyorlar.
Dekera 25lt su ile yaparsak 1 dekara toplam mikro element 50 gram. Biz bu 5o Gr içine çinko mu bor mu mangan mi magnezyum mu bakır mi ne koyacaz. Çok az değil mi bu oran. Bu binde 2 ve 5 kuralı nedir. İzah ederseniz çok memnun olurum.
 
Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya
Bilgiler son derece faydali. Teşekkür ederiz.
Bir sorum olacak.
Makra elementler için 1000 de 2 makra elementler için bin de 5 oranını geçmeyiniz diyorlar yaprak gübresi için. Yani 1000 litre su için 2 lt mikro ve 5 litre makroyu geçmemiz gerektiğini söylüyorlar.
Dekera 25lt su ile yaparsak 1 dekara toplam mikro element 50 gram. Biz bu 5o Gr içine çinko mu bor mu mangan mi magnezyum mu bakır mi ne koyacaz. Çok az değil mi bu oran. Bu binde 2 ve 5 kuralı nedir. İzah ederseniz çok memnun olurum.
Normalde 100 litre suda 200 gram mikro element 2kg makro element dozunun üstüne çıkılması tavsiye edilmez.Bu oran tarla bitkileri için değildir.Tarla bitkiler için dekara doz önemlidir.Bahçede serada muhakkak dikkate almanız gerekir:
 
Katılım
21.05.2011
Mesajlar
8
Konum
ankara
Yani tarla bitkileri için binde 2 kuralını uygulamıyor uz dogru mu anlıyor um. Ben buğdayda yapraktan mikro uygulama yapacağım. Dekara 100 gr çinko+ 200 Gr magnesyum+ 300 potasyum+ 300 Gr üre + 50 ml hümik asiti toplam dekar a 30 kg su ile yapacagim. Uygun olur mu. Oranlar nasıl sizce?
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
207
Konum
.
Yani tarla bitkileri için binde 2 kuralını uygulamıyor uz dogru mu anlıyor um. Ben buğdayda yapraktan mikro uygulama yapacağım. Dekara 100 gr çinko+ 200 Gr magnesyum+ 300 potasyum+ 300 Gr üre + 50 ml hümik asiti toplam dekar a 30 kg su ile yapacagim. Uygun olur mu. Oranlar nasıl sizce?
Hocam ben ilaç ile karıştırmazsam toplam su/%2 pas vb ilaçlar ile /%1 kg gibi uyguluyorum.

600litreye toplam 12kg gübre gibi. Bu üst limitiniz olsun. Sıcak ve kurak havalarda biraz daha azaltmanizi tavsiye ederim. Üzerine yağmur yağdıkca bitkiyi rahatlatır. Sülfat içerikli Gübreleri de sıcak havalarda çok tavsiye etmem.

100er gram çinko magnezyum 150 gram ure 250 gram potasyum ust limitleriniz olsun. Humik asit yerine 100 gram amino asit bir de organik silikon yapıştırici.
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
207
Konum
.
Bir konuda konuyla ilgili paylaşımım olmuştu buraya da ekleyim..

Etkisi illaki olur. Şöyle bi kaç bilgi paylaşayım


Kutikula tabakasının görevleri;
–yaprakları transpirasyon ile aşırı su kaybından korumak ve
–yapraklardan yağmur suları ile org + inorg maddelerin yıkanmasını engellemek

-Düşük molekül ağırlıklı maddeler (şeker, mineral maddeler) yaprağın içine kütikuladaki hidrofilik boşluklardan girer.
-Suyun kütikuladan evaporasyonu da bu boşluklarda gerçekleşir.

Kütikulada bulunan boşluklardan;
– çapı küçük (0.44 nm) maddelerin (üre gibi) geçişi kolayken
–sentetik şelatlar (Fe EDTA) gibi moleküllerin geçişi imkansızdır.

-Kütikulanın dışından içine doğru (boşluklarda) negatif yükler yoğunlaşmaktadır.
-Dolayısıyla boşluklardan katyonların geçişi anyonlara göre daha kolaydır.

Yaprakların çevresindeki bu kütikula yapısı genç yapraklarda daha seyrekken bitki gelişip yapraklar olgunlaşınca kalınlaşır.
Yapraktan gübrelemelerde bitki gençken daha fazla verim alınır. Ancak olgun yapraklardan da öncelikle ürenin geçişi kolaydır yapısından dolayı.

Bunun dışında katyon anyon tablosu ekliyorum. + yüklü iyonlara katyon , - yüklü iyonlara anyon deniyor. Yaprak iç tabakasında da - yükler yoğun olduğu için tablodaki +1 iyonlar en kolay geçişi temsil eder. +2 biraz daha zor +3 baya zor. -1ler de nispeten geçişken - 2ler baya zor geçer, -3ler belki genç yapraklarda çok düşük ihtimal geçebilir. Şelatlanıp ters yüklü elementlerle birleşmediği sürece çok çok zor olgun yapraklarda imkansız gibi bişey.
Tabloya göre üreden sonra yapraktan en kolay alınabilen element +1 iyon olan potasyum.
+2 iyon olan kalsiyum , magnezyum ve çinko da nispeten kolay alınabilir.
-1 iyon olan nitrat da alınabilirliği yüksek sayılabilir bir element.

-2 iyon olan oksit ve sülfat alımı zordur. Çinko oksit , demir oksit gibi elementler verildiğinde çinko ,demir vs yapraktan alınırken oksit yaprak üzerinde kalır ve nemle birlikte yaprak üzerinde oksitlenme yapar ve zarar verir. Aynı şekilde sülfatlı gübrelerden de magnezyum potasyum çinko mangan sülfat falan yapraktan alınır sülfat yaprak üzerinde kalır. Sıcak havalarda bitkiyi kavurucu bir etki bırakır. O yüzden pas ilacı döneminde bilhassa havaların ısındığı ve yağış ihtimalinin azaldığı dönemlerde sülfatlı gübrelerle yaprak gübrelemesi yapılmaması gerekir. Yağmur ile yıkandıkça ve ılık ve serin havalarda çok sorun olmaz.

Genel olarak dikkat edilecek hususlar bunlar.

Kısacası pas ilacı döneminde verilebilecek ve alınabilirliği kolay en iyi gübre üre ve potasyumdur. potasyumu da sülfatsız olması sebeni ile potasyum nitrat olarak vermek en iyi seçenek olur.

Pas ilacı haricinde 200-300 gram kadar üre verilebilir aynı şekilde 200-300 gram potasyum nitrat da verilebilir. Verime çok katkı yapmaz belki ama topraktan alımın bittiği dönemde yapraktan verilen üre tane doldurmaya katkı sağlar protein ve kalite üzerine de etkisi olur. Potasyum da bu katkıyı yapar.

Pas ilacı ile birlikte sorun yaşamamak için en ideali 100 gram üre - 100 gram potasyum nitrat. Ya da 200 gram potasyum nitrat olabilir.

Benim tercihim 100 gram üre 150 gram potasyum nitrat olurdu ya da 10-5-40 gibi bir gübre. Biraz da amino asit ilave edilirse kuraklık ihtimaline göre bitkinin direncini arttırır.
 
Katılım
03.02.2017
Mesajlar
29
Konum
Konya
Normalde 100 litre suda 200 gram mikro element 2kg makro element dozunun üstüne çıkılması tavsiye edilmez.Bu oran tarla bitkileri için değildir.Tarla bitkiler için dekara doz önemlidir.Bahçede serada muhakkak dikkate almanız gerekir:
Mehmet bey paylaşımlarınızı takipteyim. Verdiğiniz bilgiler çok değerli. Combi gibi ürünler dekar 100 ml su ile atılması tavsiye ediliyor. Ancak 600 L holderle verildiğinde en fazla 40 L su ile verilebiliyor. bunun için tavsiyeniz nedir?

ayrıca mısır için çinko içerikli combi yada çinko sülfatın maliyet farkını bilmiyorum. ama biri şelatlı %4 içerik biri %22 içerik bu konuda tavsiyeniz nedir.

Yapraktan verecek olursak ot ilacı ile tek seferde atabiliyoruz olmazsa ilk damlama ile dekara 1kg çinko sülfat atarsak 220 gr atılmış olur. ve yapraktan combide demir mangan gibi iki önemli mikro elementte atılmış olur. yapraktan atmak çok daha uygun görünüyor. bu konudaki düşünceniz nedir?
 
Katılım
02.02.2016
Mesajlar
140
Konum
niğde
Mısır ekimleri kimi yerlerde yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.Verim potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen yeterince mikro element gübrelemesi yapılmayınca daha daha doğrusu mikro element noksanlıkları ortaya çıkınca belli bir seviyenin üzerine çıkmak mümkün olmuyor.Mikro elementler içindede en çok çinko noksanlığı ortaya çıkıyor.Erken dönemde yüzeysel olarak başlayan eksiklik belirtisi çoğu zaman farkedilemiyor.Bu yüzden çinko gübrelemesine özellikle dikkat edin.Bu belirtiler buğday arpadada görülebiliyor.Bitki bariz bir şekilde belli etmesede yeterince beslenmedigi için diğer minarelleride yeterince alamaz.Haliyle daha az kardeş daha cılız tane ve daha düşük verim olarak karşımıza çıkar.Erken dönemde yapraktan muhakkak çinko verin.Kaynak olarak çinko sülfata aminoasit,fülvik asit eklerseniz alım artar.Veya micro has zn gibi organik asit selatli alımı yüksek kaliteli çinkolu ürünlerde kullanılabilir.Yaprak renginden herhangi bir sıkıntı olmadığında ise kombi ismiyle geçen demir çinko mangan bor bakır içeren ürünlerden kullanabilirsiniz.İgsaş kombi hesaplidir.Dekara erken dönemde 150 gram+aminoasit+üre ileriki dönemde 200 gram+amino asit+üre şeklinde uygulama yaparak bitkide mikro element açlığını gidermiş olursunuz.Yapraktan verilen az miktarda ürün bitkinin direncini artırarak topraktan daha beslenmesini sağlar.Yaprak gübresi faydalıligi bir gerçektir.Tabi en makbulu toprak analizi yaptırarak eksikliği tespit ederek uygulama yapmaktır.Buğday,arpada ise ot ilacıyla beraber her ihtimale karşı çinko ilave etmeniz doğru olur.Kaldırılan mikro elementlerin büyük kısmı erken dönemde kaldırılır.Fotoğraftaki büyüklüğü erişince dikkat ederseniz çoğu tarlada yüzeyselde olsa eksiklik belirtisi ortaya çıkar.İlk uygulamayı bu dönemde eksiklik varsa çinko yoksa kombi şeklinde verebilirsiniz.Aminoasit șelatlama için dekara 100 ml yeter.Ortalama tek uygulama maliyeti traktör yakıtı hariç 4 tl(igsaş kombi olursa) civarıdır.Ekli dosyayı görüntüle 46182Ekli dosyayı görüntüle 46183
Hacam çok faydalı bilgiler teşekkürler.
igsaş kombi fiyat olarak ucuz ama dekara 150 gram kullanılıyor daha kaliteli kombiler dekara 25-50 gram uygulanıyor maliyet ucuzla pahallı arasında çok değişmiyor aynı hesaba geliyor ben buğdaylara trazex combi aldım dekara 25_50 gram uygulaniyor
 
Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya
Yani tarla bitkileri için binde 2 kuralını uygulamıyor uz dogru mu anlıyor um. Ben buğdayda yapraktan mikro uygulama yapacağım. Dekara 100 gr çinko+ 200 Gr magnesyum+ 300 potasyum+ 300 Gr üre + 50 ml hümik asiti toplam dekar a 30 kg su ile yapacagim. Uygun olur mu. Oranlar nasıl sizce?
Dekara 80-100 gram çinko sülfat+100 gram magnezyum sülfat+150 gram üre+200 ml kadar aminoasit karışımı uygundur.Potasyumda ekleyip çözeltiyi yoğunlaşlaştırmaya bence gerek yok.Bitkiyi sarsmayalım.
 
Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya
Mehmet bey paylaşımlarınızı takipteyim. Verdiğiniz bilgiler çok değerli. Combi gibi ürünler dekar 100 ml su ile atılması tavsiye ediliyor. Ancak 600 L holderle verildiğinde en fazla 40 L su ile verilebiliyor. bunun için tavsiyeniz nedir?

ayrıca mısır için çinko içerikli combi yada çinko sülfatın maliyet farkını bilmiyorum. ama biri şelatlı %4 içerik biri %22 içerik bu konuda tavsiyeniz nedir.

Yapraktan verecek olursak ot ilacı ile tek seferde atabiliyoruz olmazsa ilk damlama ile dekara 1kg çinko sülfat atarsak 220 gr atılmış olur. ve yapraktan combide demir mangan gibi iki önemli mikro elementte atılmış olur. yapraktan atmak çok daha uygun görünüyor. bu konudaki düşünceniz nedir?
100 litre fazla olur.Mısır için 30 litre ilerleyen dönemlerde atılacaksa 40 litre olabilir.Ot ilacıyla beraber ve daha sonra 2.yaprak uygulaması güzel olur.Bariz çinko noksanlıığı varsa çinko sülfat yoksa yapraktan kombi uygundur.Damlamayla beraberde gayet güzel olur.Noksanlık yoksa 250 şer gram 2 uygulana noksanlık varsa 500 er gram 2 uygulama yapabilirsiniz.Yaprak uygulamasının etkili olduğunu belirtmek isterim.imkan dahilinde uygulama saysısı artırılabilir.Üre ve organik slikon yayıcı yapıştırıcı ilave etmeyi unutmazsanız iyi olur.
 
Katılım
03.02.2017
Mesajlar
29
Konum
Konya
100 litre fazla olur.Mısır için 30 litre ilerleyen dönemlerde atılacaksa 40 litre olabilir.Ot ilacıyla beraber ve daha sonra 2.yaprak uygulaması güzel olur.Bariz çinko noksanlıığı varsa çinko sülfat yoksa yapraktan kombi uygundur.Damlamayla beraberde gayet güzel olur.Noksanlık yoksa 250 şer gram 2 uygulana noksanlık varsa 500 er gram 2 uygulama yapabilirsiniz.Yaprak uygulamasının etkili olduğunu belirtmek isterim.imkan dahilinde uygulama saysısı artırılabilir.Üre ve organik slikon yayıcı yapıştırıcı ilave etmeyi unutmazsanız iyi olur.
Çok teşekkür ederim. uygulamaya çalışacağım inşallah.
 
Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya
Hacam çok faydalı bilgiler teşekkürler.
igsaş kombi fiyat olarak ucuz ama dekara 150 gram kullanılıyor daha kaliteli kombiler dekara 25-50 gram uygulanıyor maliyet ucuzla pahallı arasında çok değişmiyor aynı hesaba geliyor ben buğdaylara trazex combi aldım dekara 25_50 gram uygulaniyor
10 kg 100 tl civarı fiyatı vardı geçen sene igsaşın.Dediğiniz ürünün dozu çok düşük geldi.Belki glisin şelatlı bir üründür.Bilmiyorum o ürünü.
 
Katılım
03.02.2017
Mesajlar
29
Konum
Konya
10 kg 100 tl civarı fiyatı vardı geçen sene igsaşın.Dediğiniz ürünün dozu çok düşük geldi.Belki glisin şelatlı bir üründür.Bilmiyorum o ürünü.
igsaş 10 kiloluk combisi şelatsız. şelatlama için öneriniz nedir.Çogu hümik asit diyor ama Bitki menşeili organik gübre de oluyor mu

150 gr combi+150-200 gr amino asit+150 gr üre+silikon yayıcı yapıştırıcı+ot ilacı + şelat
ilk damlama ile 2kg magnezyum sülfat bu şekilde uygulasam olur mu?

birde yayıcı yapıştırıcı ot ilacının etkinliğini artırıp mısırı etkiler mi?
 
Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya
igsaş 10 kiloluk combisi şelatsız. şelatlama için öneriniz nedir.Çogu hümik asit diyor ama Bitki menşeili organik gübre de oluyor mu

150 gr combi+150-200 gr amino asit+150 gr üre+silikon yayıcı yapıştırıcı+ot ilacı + şelat
ilk damlama ile 2kg magnezyum sülfat bu şekilde uygulasam olur mu?

birde yayıcı yapıştırıcı ot ilacının etkinliğini artırıp mısırı etkiler mi?
Bu ürünle şelatlayabilirsiniz.
 
Katılım
04.02.2016
Mesajlar
1,211
Konum
Konya
igsaş 10 kiloluk combisi şelatsız. şelatlama için öneriniz nedir.Çogu hümik asit diyor ama Bitki menşeili organik gübre de oluyor mu

150 gr combi+150-200 gr amino asit+150 gr üre+silikon yayıcı yapıştırıcı+ot ilacı + şelat
ilk damlama ile 2kg magnezyum sülfat bu şekilde uygulasam olur mu?

birde yayıcı yapıştırıcı ot ilacının etkinliğini artırıp mısırı etkiler mi?
Bu ürünü şelatlamada kullanabilirsiniz.Ot ilacını yüksek doz atmadığınız sürece sıkıntı olmaz.İlk damlama ile magnezyum sülfatta verebilirsiniz.Azotuda oldukça fazla parçaya ayırın.Hemen hemen her sulamada azotlu gübreleme yaparsanız güzel olur.Hatta torosun 25-5-5 isimli sulama gübresi var.Fiyatı uygun gelirse devamlı bu üründen verebilirsiniz.Azotu nitrat ve amonyum formunda içermesinin yanında fosfor ve potasyum içermesi mısırın gelişimini destekler.
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt