Mısır'ın yapraklarındaki sararma ve kuruma?

İyi günler Konya'nın Çumra İlçesi Türkmen Camili Köyündeki, bizim ve komşuların tarlalarındaki mısırların alt 3-4 yaprakları sararıyor ve koruyor nadirde olsa yukarısındaki yapraklarda da var. Bitki yaprak analizine gönderdik sonuçları bekliyoruz. Böyle bir olay yaşayan varmı ve ya neler yapmalıyız. özellikle damlama ile sulanan tarlalarda var. yağmurlama (sprink) ile sulanan tarlalarda yok. Teşekkürler

Resimler ve ekler

• IMG_0944.JPG
    IMG_0944.JPG
    1.9 MB · Görüntüleme: 483
  • IMG_0945.JPG
    IMG_0945.JPG
    2.3 MB · Görüntüleme: 470
  • IMG_0972.JPG
    IMG_0972.JPG
    2.3 MB · Görüntüleme: 413
  • IMG_0973.JPG
    IMG_0973.JPG
    2.4 MB · Görüntüleme: 436
  • IMG_0975.JPG
    IMG_0975.JPG
    181.7 KB · Görüntüleme: 323
  • IMG_0976.JPG
    IMG_0976.JPG
    298.3 KB · Görüntüleme: 343
  • IMG_0977.JPG
    IMG_0977.JPG
    296.5 KB · Görüntüleme: 422
  • Beğen
Tepkiler: erkan479
Kırmızı örümcek olmasın

Erginleri dört çift bacaklı, larvaları üç çift bacaklı olup açık sarı ve açık kırmızı renktedir. Yumurtalar küre şeklinde inci gibi şeffaf ve beyaz olup açılmaya doğru hafif kırmızı ve sarı renge dönüşür. Mısır bitkisindeki zarar yaprakların sararması ile ortaya çıkar. Alt yaprakların alt yüzünde bulunan kırmızı örümcekler yapraklarda koloniler oluşturarak bitki özsuyunu emmek suretiyle klorofil oluşumunu engeller. Bitki beslenme ve gelişmesi yavaşlar. Bunun sonucu yapraklarda sararma ve kuruma olur. Bitki boyu kısalır. Koçanda dane bağlama geriler ve üründe azalma meydana gelir.
Yaprak biti ile kültürel, biyolojik ve kimyasal yöntemler ile mücadele edilebilmektedir.

Kırmızı örümcek olmasın

Erginleri dört çift bacaklı, larvaları üç çift bacaklı olup açık sarı ve açık kırmızı renktedir. Yumurtalar küre şeklinde inci gibi şeffaf ve beyaz olup açılmaya doğru hafif kırmızı ve sarı renge dönüşür. Mısır bitkisindeki zarar yaprakların sararması ile ortaya çıkar. Alt yaprakların alt yüzünde bulunan kırmızı örümcekler yapraklarda koloniler oluşturarak bitki özsuyunu emmek suretiyle klorofil oluşumunu engeller. Bitki beslenme ve gelişmesi yavaşlar. Bunun sonucu yapraklarda sararma ve kuruma olur. Bitki boyu kısalır. Koçanda dane bağlama geriler ve üründe azalma meydana gelir.
Yaprak biti ile kültürel, biyolojik ve kimyasal yöntemler ile mücadele edilebilmektedir.

kırmızı örümcek olacağını zannetmiyorum söyleki yan yana duran mısırların yapraklarının birinde kuruma var diğerinde yok tarlanın rastgele yerlerinde var büğün tekrar bakayım gözle görebilirmiyiz kırmızı örümcekleri günün hangi saatlerinde aktifler teşekkürler

İyi günler Konya'nın Çumra İlçesi Türkmen Camili Köyündeki, bizim ve komşuların tarlalarındaki mısırların alt 3-4 yaprakları sararıyor ve koruyor nadirde olsa yukarısındaki yapraklarda da var. Bitki yaprak analizine gönderdik sonuçları bekliyoruz. Böyle bir olay yaşayan varmı ve ya neler yapmalıyız. özellikle damlama ile sulanan tarlalarda var. yağmurlama (sprink) ile sulanan tarlalarda yok. Teşekkürler

Öncelikle iyi forumlar bitkideki azot eksikliği öncelikle alt yapraklardan başlar mısır bitkisi havadaki azotu kullanamayan bitkilerden birisidir aşırı sulama sonucu toprağa verdiğiniz azot yıkandığı zaman bitki bünyesindeki azotu alttan başlayarak kullanır Damlama kullanamıyorsanız eşit ve dengeli gübreleme yapamıyorsunuz demektir bu yüzden size tavsiyem yıkanması az olduğu için doktor tarsanın Dash46 ve dash 21 gübrelerini kullanmanız

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

damlama olan fotoğrafi yeni gördüm azotlu gübrelemeyi çok erken veya eksik yapmışınız yada erken birakip çok su ile yıkama yapmışınız. parça parça ve damlama ile son 5 saatte azotlu gübreyi vermenizi tavsiye ederim.

• Beğen
damlama olan fotoğrafi yeni gördüm azotlu gübrelemeyi çok erken veya eksik yapmışınız yada erken birakip çok su ile yıkama yapmışınız. parça parça ve damlama ile son 5 saatte azotlu gübreyi vermenizi tavsiye ederim.

15 saat sulama yapıyoruz ve azotlu gübrelemeyi 15 gün önce kestik toplam 125 kg gübreyi(üre ve sülfat karışık) 3 bölerek uyguladık 15 saat başlangıcında verdik gübreyi dediğiniz gibi yıkamışız hızlı azot takviyesi yapabileceğim gübre önerirmisiniz. teşekkürler

15 saat sulama yapıyoruz ve azotlu gübrelemeyi 15 gün önce kestik toplam 125 kg gübreyi(üre ve sülfat karışık) 3 bölerek uyguladık 15 saat başlangıcında verdik gübreyi dediğiniz gibi yıkamışız hızlı azot takviyesi yapabileceğim gübre önerirmisiniz. teşekkürler

Hocam damlama ile son 3 saat kala nitrat içerikli gübre verebilirsiniz Bitki yapraklarında magnezyum eksikliği de gözüküyor bu yil artik geçti ama seneye mutlaka ilk damlama sularinda magnezyum kullanın tavsiyedir.
Toros tarımın %13 lük 25 kloluk nitrati var Ama elinizde A.s21 varsa boşa masraf etmeden dekara 10kilo verebilirsiniz Mısır bitkisi toplam kullandığı azotun %20 lik kısmını koçan dolum zamanında kullanır bu yüzden koçan saçı çıkıp dölleme bitene kadar azotu kısım kısım verin zarar etmezsiniz iyi forumlar.

• Beğen
aynı sorun benim mısırların bazı kesimlerinde olusdu ust gubreyi 3 suda bitirdim damla sulama ile suyu az verdim suyu iyi alan yerlerde kuruma yok suyu az gelen yerler kurudu gibi özellikle üre gübresi yakıyor ben ziraatciye gösterdim gübreyi bi anda vermişsin dedi

iyi günler bu yıl aynı durum benim mısırda da oldu. herhangi bir uygulama yaptınız mı faydası oldu mu verimi etkisi ne oldu. cevap bekliyorum.mısır püskülde şu an