mısırlar çok dengesiz

ben de mısır üretimi yapıyorum ama tanelik. biz ilk önce salma sulama yaptıktan sonra tarlayı hazırlar ekeriz. biraz ağır tav olan yerlerde sendeki problemler oluyor. çünkü köklenme zayıf toprak iyi oksijen alamadığı için. birde ara sürümü çok önemli derin sürüm önemli kardeşim
Benimki de tanelik canım ama böyle oluyor işte resimleri atıyorum bak

44f6433bfe09d87cbadc90096245a611.jpg

http://cloud.tapatalk.com/s/57a89f7e8ba83/Photo editing_Cloud20160808.jpg

http://cloud.tapatalk.com/s/57a89fc096e91/Photo editing_Cloud20160808_1.jpg

http://cloud.tapatalk.com/s/57a8a010e8107/Photo editing_Cloud20160808_2.jpg

Aynı sorun benim mısırda da vardı Püskül zamanı kısmi dengeledi %100'lük bi durumdan bahsedemeyiz ama genel olarak dengeli lakin sorun şu ki ilk zaman büyük olan erken Püskül çıkartan mısırda koçanlar dolmaya başladı geriden gelenlerde yeni sıralar belli oluyor. Bu sene nem olayında büyük sorun yasayacak gibiyiz bakalım nasip kısmet.

b945ec577081509e563300b5b275571d.jpg

9aa0930ba551baeb77d2bbc45e8f6688.jpg

toprak hazırlığında hümik asit uygulaması yapıyor musun. ama genel itibari ile çok kötü değil bence yeknesak bir çıkış olmadığı için olmuş bu durum bu. benim başıma da geldi geçen yıl ama o zaman yağmur tavında ekmiştim dengesiz çıkış olmuştu. sen kuruya ekip üstünden mi sulama yapıyorsun

• Beğen
Tepkiler: rahimavci
toprak hazırlığında hümik asit uygulaması yapıyor musun. ama genel itibari ile çok kötü değil bence yeknesak bir çıkış olmadığı için olmuş bu durum bu. benim başıma da geldi geçen yıl ama o zaman yağmur tavında ekmiştim dengesiz çıkış olmuştu. sen kuruya ekip üstünden mi sulama yapıyorsun

Yok tava ekiyorum bende ama tav suyundan babam çalmış biraz :) birde rüzgar hiç durmadı büyük tabanca ile tav yapınca sulama çok düzensiz oluyor

Büyük tabancalar rüzgarda çok etkisiz kalıyor

Humik asiti sulama ile birlikte sürekli yapıyoruz Konya şeker in biovin plus ürününü kullanıyoruz

Resimler tam gorunuyormu bende görünmüyor

1470727347965.jpg1470727387459.jpg

Şu resimler iyi yerin burası iyi herhalde

1470727412782.jpg1470727423392.jpg1470727434068.jpg

görünüyor kardeşim mısır güzel görünüyor. çeşit neydi. birde rüzgarlı havada dediğin gibi tabanca dengesizlik yapıyor biz vahşi suluyoruz. eski düzen devam iyi değil ama :) yapacak bi şey yok. küçük boylu yerler biraz ağır tavmış galiba. traktör altını pekiştirmiş. tepe püskülü dönemindesin kardeşim suyuna dikkat et gari:D kaç dekar arazi

• Beğen
famoso , beta eltio, ve panam monero :D 3 cins var karmakarışık yani hepsinin faosu aynı ama inşaallah ordada bir sıkıntı çekmeyiz :D

iyi olan yer 75 dekar boysuz kötü görünen yer 50 dekar
rabbim hakkımızda hayırlısını versin inşaallah

ben şimdi gidiyorum altını kazıyorum tav var sulamaya gerek varmı yinede yoksa ara ara ıslatıyımmı üstad
potasyumu 6-8 saat suyla versdem olurmu ki şimdi döl zamanı dküyüm demi potasyumu

famoso , beta eltio, ve panam monero :D 3 cins var karmakarışık yani hepsinin faosu aynı ama inşaallah ordada bir sıkıntı çekmeyiz :D

iyi olan yer 75 dekar boysuz kötü görünen yer 50 dekar
rabbim hakkımızda hayırlısını versin inşaallah

ben şimdi gidiyorum altını kazıyorum tav var sulamaya gerek varmı yinede yoksa ara ara ıslatıyımmı üstad
potasyumu 6-8 saat suyla versdem olurmu ki şimdi döl zamanı dküyüm demi potasyumu

kardeşim döllenme döneminde rutubet çok önemli mısırın arasını kurutma. nemin yüksek olması gerekiyor potasyuma da gelince bir sonraki suda ver bence şimdi boş gübresiz sula derim ama sen bilirsin tabii. potasyumu da döllenme tamamlandıktan sonra azotla beraber verebilirsin koçanların daha uzun olduğunu görecekin. mesela 1 birim azot 3 birim potasyum gibi

• Beğen
kardeşim döllenme döneminde rutubet çok önemli mısırın arasını kurutma. nemin yüksek olması gerekiyor potasyuma da gelince bir sonraki suda ver bence şimdi boş gübresiz sula derim ama sen bilirsin tabii. potasyumu da döllenme tamamlandıktan sonra azotla beraber verebilirsin koçanların daha uzun olduğunu görecekin. mesela 1 birim azot 3 birim potasyum gibi

anladım hacım bende şöyle birşey yapmak istiyordum şimdi az suyla potasyumu verip potasyumu topraga bırakırım öbür suyla daha çok saat su verip kökle buluştururum diyordum anlatabildimmi
bilmiyorum mnantıklımı mantıksızmı ne diyorsun
potasyumla birliktede sülfat veriyorum üreyi nitratı bıraktım artık

birde kardeşim ben pıoneer P2088 ektim yeni çeşit iyi gidiyor ama biz de basınçlı su olmadığı için gübreyi birinci sudan önce çapayla gömüyoruz ben bin metrakare için 50 kg üre 20 kg civarında da geç salınımlı novatec 32 kullandım verimleri oaylaşırız ilerde inşallah brnimki kuruma dönemi şu an sahilde olduğumuz için biraz erken gelişir bizimki.

• Beğen
birde kardeşim ben pıoneer P2088 ektim yeni çeşit iyi gidiyor ama biz de basınçlı su olmadığı için gübreyi birinci sudan önce çapayla gömüyoruz ben bin metrakare için 50 kg üre 20 kg civarında da geç salınımlı novatec 32 kullandım verimleri oaylaşırız ilerde inşallah brnimki kuruma dönemi şu an sahilde olduğumuz için biraz erken gelişir bizimki.

e üre azotu topraktan çok çabuk havaya uçan bir asit türü attığınızın yarısını kullanmamıştır mısır belkide

banada entec kullan diye çok düyen oldu ama kullanmadım hiç denemedikte faydası varmı bugdayda arpada kullanıyormusunuz entem umtec novatec

bana pioneer ek diyende oldu ama bizim buralar hep dekalp ile famoso
gelecek sene dekalp ten başka tohum ekmem herhalde o daha iyiydi verime bu sene bakacaz artık

tabiki mantıklı yapılabilir bi yöntem bence de keşke nitrat olsa da versek değil mi:D güzel olur bence de haberleşelim kardeşim durumları

nitraaat :D nitrat bol bizde stoklu gidiyoruz sürekli çünkü :D ama şu sıralar sülfat çok ucuz bedava gibi veriyoruz bizde :D

çok iyi kardeşim. nitratı biz bulamıyoruz. entec meselesine gelince ben geçen yıl novatec 15.15.15 taban gübresini kullanmıştım 1000 m2 den 1,4 ton mısır biçtik. bu yıl tabana 55 60 kg civarı gübretaş 13.18.15 i kullandım üst gübre olarak üre ve novatec kullandım. 13.18.15 çok güzel bir gübre tavsiye ederim. hemde fiyatı uygun kardeşim

• Beğen