Motorlarin,soguktan korunmasi:

Hava sıcaklığı gece marmara bölgesinde -15kadar düşecekmiş.
Screenshot_20210117-110850_Gallery.jpg

iki yılda bir neden değiştireceğiz onu anlamadım. Arabamın ve traktorumun her yıl bahar ayında tahliye kabindaki suyunu çeker yaklaşık 1 litere antifiriz eklerim. Kısa girmedende ölcerim - 25 30 arası çıkar...
antifiriz kullandıkça özelliğini kaybeder. örnek olarak ilk yıl -40 ayarladınız, 1 sonra -30 diğer yıl -20 gibi düşer

Td nin Yazın conta patlatma olayından sonra yeni doldurmustuk -25 derecedeydi bugün radyatörden bir buçuk litre çekip antifiriz ekledim, johndeere da hiç antifiriz yoktu geçenlerde suyunu komple boşaltıp yarı yarıya antifirizli su doldurduk. Total glacelf mavi antifiriz kullanıyoruz.
Biçerdöverin suyunu komple boşalttım.
Biçer döğerinize antifiriz koymalısınız.
Antifiriz ;dondan koruduğu gibi.
Motorun hararet yapmasını,suyun kaynamasını engeller. Motorun içinin kireç ve korozyon kaplamasını engeller.

MF 200 serinin açık yeşil antifrizi , ömür boyu kullanmak içindir, tahliyeden su eksiltmediği sürece derecesi düşmez , zehirli bir maddedir , dökmeyiniz.
Alüminyum alaşımlı devir daim kullanılan traktörlerde organik bazlı antifriz kullanılmalıdır, eski tip antifrizler aşınmaya sebep oluyor.
Antifriz üzerinde karışım miktarları yazar.
Farklı tip antifrizler uyumsuzluk yapıp çökelme yapabiliyor, dikkat ediniz.

Ila
iki yılda bir neden değiştireceğiz onu anlamadım. Arabamın ve traktorumun her yıl bahar ayında tahliye kabindaki suyunu çeker yaklaşık 1 litere antifiriz eklerim. Kısa girmedende ölcerim - 25 30 arası çıkar...
Az ilave olabilir,devamlı ilave sonunda soğutma donanımında sadece alkol olacak su kalmayacak ve yazın hareret yapmasını engelleyemiyecek,su ve antifiriz ikiside olmalı .
Yani antifiriz sadece soguktan korumak için değil, kaynama noktasinida yukarı çıkarmak içindir.Bu şekilde yazın da faydasını görürüz
Screenshot_20210117-201830_Facebook.jpg

Ila

Az ilave olabilir,devamlı ilave sonunda soğutma donanımında sadece alkol olacak su kalmayacak ve yazın hareret yapmasını engelleyemiyecek,su ve antifiriz ikiside olmalı .
Yani antifiriz sadece soguktan korumak için değil, kaynama noktasinida yukarı çıkarmak içindir.Bu şekilde yazın da faydasını görürüz
Ekli dosyayı görüntüle 56959
Valla arabayi 2014 de aldım öğünden beri sistem bu traktör tam bilmiyorum radyatörü değiştireceğim o zaman tam antifiriz doldurmayı düşünüyorum katkısız 2 teneke aldım

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Motorlara koyacağımız antifriz suyunu çeşmeden koymayınız.
Alabilirseniz saf su.Bulamazsaniz.Marketletde satılan memba suları koymalıyız.
Bunun nedeni suyun içinde bulunan kireç ,kalıntı,tabakası yapan minerallerin çok olmasından.
Soğutma suyunuz bulanık hale gelir ve bir müddet sonra su dolaşım yolları daralır.Motorumuz ilerleyen yıllarda hararet yapar.
Antifiriz bunu tamamen engelleyemez.Motorlar da kullanılan bütün sular saf su olmalı.
Bu en iyi olarak otomobillerin su taşma kaplarının renginden anlayabiliriz.Saf sulu olanlar cam gibi temiz, beyaz berrak olur.
Çeşme sulu olanlar bulanık mat ve kirli görüntü verir...

Anadolumuzun yüksek bölgelerinde, ve şubat 2021 ay ortasi ve devaminda olabilecek soğuk don riskinin olabilecegi ,traktör motorlarinin,antifirizlerinin uygun ve yeterli özellikle olmasi önemlidir .
Örnekte Türktraktorün kullandığı ve diğer antifrizler ile karıştırılmaması gereken SARI renkli antifrizmiş,5 yil ömürlüymüş,%50 saf su ile karıştırılması öneriliyor.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20210207-125958_Drive.jpg
    Screenshot_20210207-125958_Drive.jpg
    105.3 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210207-130106_Drive.jpg
    Screenshot_20210207-130106_Drive.jpg
    78.6 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Herkese merhaba, traktörü aldığımda içindeki mavi renk antifriz vardı radyatör hortumları gevşedi az bir miktar eksildi üzerini tamamladım devamlı kullanıyorum. Arabada yeşil renkli var en son ölçümde - 35 çıktı eklemem gerekirse antifriz ile bir miktar suyu ayrı kapta karıştırıp ekleme yapıyorum. Dipnot adı duyulmuş belirli marka konsantre ürünler hariç, silecek deposuna konulan kimyasal ürünlere kesinlikle su ilave etmeyin aksi takdirde don olması kaçınılmaz.