Narenciye'de ihracat sezonu başlıyor

Narenciye ' de ihracat sezonu başlıyor
14 Eylül 2013 Cumartesi 17:21

MERSİN - Narenciye ürünlerinde ihracat sezonunun 20 Eylül ' de başlayacağı bildirildi.

Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı (TYMSİB) Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mayer limon, erkenci enterdonat limon, miho wase mandalina kesiminin 15 Eylül ' de, ihracatının da 20 Eylül ' de başlayacağını belirtti.

Türkiye ' den Rusya, Almanya, Ukrayna, Bulgaristan, Irak, Sudi Arabistan, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeye naranciye ihracatı yapıldığını ifade eden Kaçmaz, 'Geçtiğimiz yıl narenciye ihraç sezonunda 1 milyon 144 bin ton narenciye ihraç edildi. Ülkemize narenciye ihracatından 800 milyon doları aşkın döviz girdisi sağladık. Bu yıl rakamların yüzde 15 oranında artacağını düşünüyoruz. İnşallah naranciye ihracatında bu yıl daha fazla döviz girdisi sağlayacağız' dedi.

Türkiye ' nin Ortadoğu ülkelerine yüklü miktarda ihracat yaptığını dile getiren Kaçmaz, şöyle devam etti:

'Dünya genelinde yaşanan siyasi krizler ister istemez ihracatımızı da etkiliyor. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı ihracat rakamlarında gerileme yaşanıyor. Ülkelerde yaşanan karışıklıkların sona ermesiyle ihracat anlamında dev adımlarla ilerleyeceğimiz inancındayım. 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye ' ye büyük katkılar sağlayan meyve ihracatçısı, önümüzdeki süreçte ülkemize daha yüklü miktarda döviz girdisi sağlayacaktır. Artık ürünlerimiz daha kaliteli. Kaliteli olduğu içinde daha çok rağbet görüyor. İhracat rakamları düşerken gelirimizin artması bunun en güzel göstergesi. Yurt dışına giden Türk ürünlerinin ilaç kalıntısı gibi sıkıntılarla karşılaşmaması da bunu doğrular nitelikte. İhraç ettiğimiz kaliteli ürünlerle dünyada örnek gösteriliyoruz.'

Yeni pazar arayışlarını sürdürdüklerini de aktaran Kaçmaz, önümüzdeki süreçte Türkiye ' nin meyve ihracatında daha aktif hale geleceğini de sözlerine ekledi.
 

Benzer Konular