Neden pulluk kullanmalıyız/kullanmamalıyız

Ultraviyole hariç ne yazıkki yanlış biliyorsunuz.
Mantarlar yani funguslar penetrasyon yeteneğine sahiptirdir.Yani canlı organizmaya girmek için dışardan yardım almalarına gerek yoktur.Kendileri bitkinin önce hücre duvarını sonrada hücre zarını delip enfeksiyon başlatırlar.
Toprak mikroorganizmalarına gelince.
Onlarında bitkiyi zararlı fungus virus vs. şeylere karşı koruma gibi bir görevide özelliğide yoktur.Yani aslına bakarsak bitki koruma ile bir ilgisi yoktur.
Bu organizmaların görevi topraktaki bitkisel hayvansal atıkları ayrıştırmak ve böylelikle kendi yaşamlarını idame ettirmektir.

Ben de diyorumki toprak altında yeterli canlılık varsa organik madde yüksekse o söylediğiniz bakteri ve mantarların bitkide semptom oluşturma özellikleri olmaz.

İnsanlar da gün içerisinde bir sürü bakteri virüs vs gibi şeylere maruz kalıyor. Bagisiklik güçlü ise sorun yok ancak bagisiklik düşerse enfekte edip çoğaliyorlar. İnsanı da hasta eden bu bakteri veya virüsler değil bunlarla mücadele ederken kan hücrelerinin ürettiği antikor ve savunma mmekanizmalari bizi hasta hissettiriyor. Semptomlari görmemizin sebebi yine vücudumuzun bakteri ve virüslerle mücadelesi.

Siz bu toprak canlılığını güneşte yakarsaniz o mantar bakteri hastalıkları enfekte eder. Canlılık yeterliyse Bu bakteri ve mantarlar bitti İle simbiyotik ilişki kurup bitkiye faydalı bile olabilir.

Türkiye topraklarında yeterli toprak canlıligi olmadığı için genellikle bu toprak altı Mikroorganizmalarin her zaman zararını görüyorsunuz. Aslinda yararli olan canlıları öldürüyoruz.

Ben de diyorumki toprak altında yeterli canlılık varsa organik madde yüksekse o söylediğiniz bakteri ve mantarların bitkide semptom oluşturma özellikleri olmaz.

İnsanlar da gün içerisinde bir sürü bakteri virüs vs gibi şeylere maruz kalıyor. Bagisiklik güçlü ise sorun yok ancak bagisiklik düşerse enfekte edip çoğaliyorlar. İnsanı da hasta eden bu bakteri veya virüsler değil bunlarla mücadele ederken kan hücrelerinin ürettiği antikor ve savunma mmekanizmalari bizi hasta hissettiriyor. Semptomlari görmemizin sebebi yine vücudumuzun bakteri ve virüslerle mücadelesi.

Siz bu toprak canlılığını güneşte yakarsaniz o mantar bakteri hastalıkları enfekte eder. Canlılık yeterliyse Bu bakteri ve mantarlar bitti İle simbiyotik ilişki kurup bitkiye faydalı bile olabilir.

Türkiye topraklarında yeterli toprak canlıligi olmadığı için genellikle bu toprak altı Mikroorganizmalarin her zaman zararını görüyorsunuz. Aslinda yararli olan canlıları öldürüyoruz.

Malesef bu olay corona virüse benzemiyor.
İsterse toprağın organik maddesi %20 olsun hatta perlitte tarım yapın o toprakta örnek veriyorum soğanda pembe kök etmeni olan Phoma territis varsa %100 enfekte olacaktır ve verim potansiyelini çok ciddi düşürecektir.
Birde uzun süre pullukla işlenmeyen araziye illaki ayrık gelecek.Raund up da yasaklandı.Nasıl mücadele yapacaksınız merak ediyorum?

Almanyada 1900 lü yılların ortasında pulluğun tarıma verdiği zarar üzerine yazılmış kitaplar var.Fakat geçen omca yıla rağmen bu görüş oradada kabul görmemiş olmalıki halen pulluk kullanıyorlar.

Malesef bu olay corona virüse benzemiyor.
İsterse toprağın organik maddesi %20 olsun hatta perlitte tarım yapın o toprakta örnek veriyorum soğanda pembe kök etmeni olan Phoma territis varsa %100 enfekte olacaktır ve verim potansiyelini çok ciddi düşürecektir.
Birde uzun süre pullukla işlenmeyen araziye illaki ayrık gelecek.Raund up da yasaklandı.Nasıl mücadele yapacaksınız merak ediyorum?

Almanyada 1900 lü yılların ortasında pulluğun tarıma verdiği zarar üzerine yazılmış kitaplar var.Fakat geçen omca yıla rağmen bu görüş oradada kabul görmemiş olmalıki halen pulluk kullanıyorlar.

Valla hocam ben pullugu bırakalı 10yil oldu. Patlatma-kazayagi veya bazen iki kez kazayagi çekiyorum. Biri çapraz biri düz. Nadir olarak da aysan veya tirmikla biraz daha incelttigim oluyor. Son bir iki yıldır tohum kaplama fungusit de kullanmıyorum. Ekmeden bir iki hafta önce başlıyorum sürüme. Güneşle Ne kadar az temas ederse organik madde de artıyor hastalık da görmüyorum. Ot mücadelesi için de ekilis ustu ilaçlar kullanıyoruz maliyeti daha yüksek oluyor belki ancak verim farkı 100-200 kg civari.

Ben de kendi yaptığımdan örnek vererek deneyerek ulaştığım sonuçları anlatıyorum. Nitrati fazla tüketmeye başladığı zamanlarda önlem amaçlı yapraktan fungusit illaki kullanıyorum. Bu dönem de bitkinin En hassas olduğu dönem zaten.

Pullukla surumden daha az maliyetli oluyor ve yıllar geçtikçe toprak daha kuvvetli hale geliyor. Benim ulaştığım sonuç bu. Sadece nohut ekecegim yerler çok tabansa erken ekebilmek için Pullukla derin surum yapıyorum. Onu da keske yapmasam ancak nohut ekimi geciktiginde verim çok düşüyor malesef yapmak zorunda kalıyoruz.

Kısacası toprak ve bitki sağlıklıysa toprak altındaki mantarlar ve bakteriler bitki için zararlı değil yararlı bile olabiliyor. Bitki gerektiğinde fosfor alımı için mantarları olumlu anlamda kullanıyor hatta.

Valla hocam ben pullugu bırakalı 10yil oldu. Patlatma-kazayagi veya bazen iki kez kazayagi çekiyorum. Biri çapraz biri düz. Nadir olarak da aysan veya tirmikla biraz daha incelttigim oluyor. Son bir iki yıldır tohum kaplama fungusit de kullanmıyorum. Ekmeden bir iki hafta önce başlıyorum sürüme. Güneşle Ne kadar az temas ederse organik madde de artıyor hastalık da görmüyorum. Ot mücadelesi için de ekilis ustu ilaçlar kullanıyoruz maliyeti daha yüksek oluyor belki ancak verim farkı 100-200 kg civari.

Ben de kendi yaptığımdan örnek vererek deneyerek ulaştığım sonuçları anlatıyorum. Nitrati fazla tüketmeye başladığı zamanlarda önlem amaçlı yapraktan fungusit illaki kullanıyorum. Bu dönem de bitkinin En hassas olduğu dönem zaten.

Pullukla surumden daha az maliyetli oluyor ve yıllar geçtikçe toprak daha kuvvetli hale geliyor. Benim ulaştığım sonuç bu. Sadece nohut ekecegim yerler çok tabansa erken ekebilmek için Pullukla derin surum yapıyorum. Onu da keske yapmasam ancak nohut ekimi geciktiginde verim çok düşüyor malesef yapmak zorunda kalıyoruz.

Kısacası toprak ve bitki sağlıklıysa toprak altındaki mantarlar ve bakteriler bitki için zararlı değil yararlı bile olabiliyor. Bitki gerektiğinde fosfor alımı için mantarları olumlu anlamda kullanıyor hatta.

Hocam mantarlarımda yararlısı var zararlısı var.Sizin fosfor bağlıyor dediğiniz mikoriza isimli mantar.Bu mantar o toprakta mevcutsa sizin ekstradan hiçbirşey yapmanıza gerek yok o zaten görevini yerine getirecektir.
Aynı şekilde baklagillerin köklerinde nodül oluşturup boyololik azot fiksasyonu yapan rhizobium bakterisinin bitkiye negatif etki göstermesi mümkün değil.Aynı şekilde hastalık etmeni mantar / bakterilerinde bitkinin yararına bir iş yapması beklenmez.Çünkü onun yapısı bitki üzerinden beslenmeye müsait.

Hocam mantarlarımda yararlısı var zararlısı var.Sizin fosfor bağlıyor dediğiniz mikoriza isimli mantar.Bu mantar o toprakta mevcutsa sizin ekstradan hiçbirşey yapmanıza gerek yok o zaten görevini yerine getirecektir.
Aynı şekilde baklagillerin köklerinde nodül oluşturup boyololik azot fiksasyonu yapan rhizobium bakterisinin bitkiye negatif etki göstermesi mümkün değil.Aynı şekilde hastalık etmeni mantar / bakterilerinde bitkinin yararına bir iş yapması beklenmez.Çünkü onun yapısı bitki üzerinden beslenmeye müsait.

Hocam ben anlatmayim, aşağıya iki adet video bırakıyorum sonuna kadar izlerseniz faydalı olacağını düşünüyorum.

Kismen haklısıniz Ama yetersiz. Son kez söylüyorum toprak ve bitki sağlıklıysa herhangi bir zararlı mantarin bakterinin virüsün bitkiye semptomik olarak negatif bir etkisini göremezsiniz. Ben ekerken fungusit kaplama da yapmıyorum. Sadece sapa kalkimla birlikte nitrat tüketimi cok yükseldiğinde ve Çiçeklenme öncesinde bitkinin cok hassas olduğu dönemlerde önlem amaçlı fungusit kullanıyoruz. Hastalık belirtisi görmeyeli yıllar oldu.

Bakteri mantar hepsi Mikroorganizma ve bunların bir iki değil milyonlarca türü bile olabilir. Biz dünyadaki biyolojik varlığın %3unu falan biliyoruz insanoğlu olarak. Doğada yaradılıştan gelen bir denge var ve biz bozmadigimiz sürece hastalık denen birşey yok. Fazla azot kullanimi başta olmak üzere yanlış ve çok toprak işleme de bu dengeyi bozan ana etmenlerden biri. Ben kendi tecrübemi anlatıyorum dileyen inanır. İnanmayan dener. Fayda görüp paylaşiyorum karşılıklı iddialasmamiz anlamsız şuan. Saygılar.

Politikam(sulu taban arazi); mısır ile buğdayda pullukla sürüp sap,ot,çöp ne pislik varsa gömüp çürümesini hızlandırarak toprak bünyesine katılmasını sağlamak,toprağı havalandırmak,ot popülasyonuna darbe vurmak ,sonra bahar ekimleri için toprağı uykuya yatırıp dinlendirmek.Güz ekimleri için sürüm sonrası hızla incelterek tohum yatağı hazırlamak.
Kazık gibi mısır saplarının olduğu bir tarlada sürmeden ne yetiştirebilirsiniz? Gevşek,hafif bünyeli ,artık bırakmayan (örneğin soğan) ürün ekilmiş tarlada pulluksuz tarım denenebilir.
Biyolojik yapıya etkileri biraz akademik konu,izlemekle yetiniyorum.

Yüzeysel sürümlerde toprak çok tav tutmuyor bunu herkes fark etmiştir pulluğun az geçtiği yerlerde mahsül zayıf derine indirsek ölü toprağı çıkarıyor organik maddeyi düşürüyor yakıtı fazlasıyla artırıyor dönerli pulluk olsa daha tarla tesviyesini bozuyor kafamda Deli sorular
Pulluk derin sürmek için değildir, çok anormal durumlar hariç. Pulluk 20-25 cm derinlikte yabancı ot kontrolü için, yüzeyde çok sap saman varsa veya hayvan gübresi döküldüyse karıştırmak için kullanılır.
Daha derinin havalanmasi kabartilmasi isteniyorsa çizel kullanılmali. Duruma göre önce çizel sonra pulluk yada önce pulluk sonra çizel.

Politikam(sulu taban arazi); mısır ile buğdayda pullukla sürüp sap,ot,çöp ne pislik varsa gömüp çürümesini hızlandırarak toprak bünyesine katılmasını sağlamak,toprağı havalandırmak,ot popülasyonuna darbe vurmak ,sonra bahar ekimleri için toprağı uykuya yatırıp dinlendirmek.Güz ekimleri için sürüm sonrası hızla incelterek tohum yatağı hazırlamak.
Kazık gibi mısır saplarının olduğu bir tarlada sürmeden ne yetiştirebilirsiniz? Gevşek,hafif bünyeli ,artık bırakmayan (örneğin soğan) ürün ekilmiş tarlada pulluksuz tarım denenebilir.
Biyolojik yapıya etkileri biraz akademik konu,izlemekle yetiniyorum.

Sencer solakoğlu pulluk ve diskaro kullanmayı bıraktı çizel ve dik freze kullanıyor Mısır tarımı için bunları tavsiye ediyor amerikalılardan öğrendiğimi size satıyorum demişti doğrusu bu diye

Umarım alırsın abi cömert tarıma matrix 3 metreyi sorduk 50 bin küsürdü herhalde Torunoğlu ise 41 bin Torunoğlu da maschio ile aynı garantileri veriyor
Köyde Gaspardoyu (kaç mt bilmiyorum) MF 5450 hakkıyla yürütememiş (5450 sahipleri kızmasın yeğeni anlattı),7000 serisi dev MF motorla kullanıyor,3 mt Matris Erosu ise 75 HP 2600 serisi hint MF çalıştırdı ama o satıldı şimdi Deutz Agrotron 130 HP kullanıyorlar,o da fazla geliyormuş.Yani marka önemli.Matrisin sahibi Toscano ya da matris al dedi.Bakalım,uğraşıyorum.

Köyde Gaspardoyu (kaç mt bilmiyorum) MF 5450 hakkıyla yürütememiş (5450 sahipleri kızmasın yeğeni anlattı),7000 serisi dev MF motorla kullanıyor,3 mt Matris Erosu ise 75 HP 2600 serisi hint MF çalıştırdı ama o satıldı şimdi Deutz Agrotron 130 HP kullanıyorlar,o da fazla geliyormuş.Yani marka önemli.Matrisin sahibi Toscano ya da matris al dedi.Bakalım,uğraşıyorum.

Burda 5450 sahipleri 3 metre maschio yu john deere 5075 e ye ve tt4.75 e takıyor 5450 ye takma tenezzülünde bulunmadılar bile bizde alırsak deutz 4065 e ye takarız ama önünü kaldırır

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Burda 5450 sahipleri 3 metre maschio yu john deere 5075 e ye ve tt4.75 e takıyor 5450 ye takma tenezzülünde bulunmadılar bile bizde alırsak deutz 4065 e ye takarız ama önünü kaldırır

Toprak var toprak var.Kesek var kesek var.Netteki gördüğüm dik freze videolarının hepsinde aletler gayet uysal ,efendi (zaten yağışla erimiş, eski model kazayağı bile yeterli olan),nemli topraklarda çalışıyor.Öyle toprakta ben 3 metreliği Leyland 270 traktörüme takmayı gözüm keser.Zaten birinde 60 56 ya takmışlar.Ben Servet için 2.5 mt araştırıyorum,büyük kesekleri de kırsın,sağını solunu zorlamasın diye.Bilirisiniz ya, köyde s. yarışı vardır bize gelmez,traktör ve alet hakkını versin yeter.Katalog değeri ne diyorsa o.

Son düzenleme:
Bu iş tereyağı / margarin tercihine benzer. Ne pulluğa yanlış diyebiliriz ne de çizele, patlatmaya, kazayağına doğru diyebiliriz. Herkes kendisince denemiş ve en başarılı olduğu, en çok verim aldığı yöntemi seçmiştir muhakkak. Kimse daha çok mahsül aldığı halde daha az verim aldığı yöntemi seçmez zannımca.
Sulu tarımla uğraşıyoruz, ekim nöbetimiz genelde buğday-mısır-çekirdeklik karpuz üçlemesinde oluyor. 16 numara ünlü pullukla derin sürüm yapıyoruz, 2/3 yılda bir pulluğun oluşturduğu tabanı patlatıyoruz. Denemelerimiz içerisinde en verimli yöntem tercihimiz bu yönde. Ve verimden memnunuz.

Bazilarida denemeden pulluk die diretiyor on yargiyi birakip cizeli tarlalarinin bir kisminda denesinler verim alamazlar ise öyle pulluk die cevaplasinlar ben demiyorun ki illa pulluk yada cizel benim denemelerim cizelden yana belki sizin bölgeniz pulluktan verim.alir genel olarak benim gördüğüm cizele baslayan pulluga dönmüyor

Hüseyin onlar rötovatörün tapanını kaldırıp öyle çekiyolar.Tapanı tam indirince 5450 nin bile sesini soluğunu kesiyor 3 metre gaspardo.Bizzat denedim.