Nedir bu? Doğrusu çok merak ediyorum...

19.05.2008
11,882
800
Edirne

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-tekirdag-da-emsalsiz-200-buyukbas-kapasiteli-modern-ciftlik-123784425/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-traktor-ve-ekipmanlariyla-200-baslik-ruhsatli-2009yapimi-725bin-149485963/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-sahibinden-satilik-luleburgaz-da-sut-ciftligi-127191427/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-evim-barkim-emlak-tan-karli-kazancli-ciftlik-95380714/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-arsa-satilik-kuzey-proje-den-satilik-ciftlik-146736117/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-acele-satilik-500-baslik-sut-ve-besi-ciftligi-143042286/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-satilik-sut-ve-besi-ciftligi-150698810/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-mukemmel-bir-ciflik-134444046/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-arsa-satilik-luleburgaz-360-donum-arazide-4.500m2-kapali-alanli-ciftlik-131576048/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-akyurt-merkezine-yakin-tam-donanimli-besi-ciftlik-132887175/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-buyukbas-hayvan-ciftligifaal-durumda-142788901/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-seymenli-koyunde-40-000-m2.arsa-uzerinde-modern-ciftlik-109469328/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-7-000-000-tl-60-donum-ruhsatli-aktif-uretim-ve-satis-yapan-ciftl-149688778/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-tam-donanimli-faaliyette-cig-sut-uretim-tesisi-149620838/detay

Değerli arkadaşlar, hepimiz biliriz tarım ve hayvancılık kolay bir iş değil. Fakat bu kadar mı berbat. Çok merak ediyorum bu denli güzel modern işletmeler var ve bunlar satılık... Fikirleriniz nelerdir? Birde şu var. Bu çiftlikler sizce bu paraları hak ediyor mu? Burada emlakçı furyasının bir gaspı mı var sizce? Bu konuyu tartışmalıyız.

Ynt: Nedir bu? Doğrusu çok merak ediyorum...

ahmtkskr link=topic=71863.msg830611#msg830611 date=1390159354' Alıntı:
Bizimde 2011 yapımi 340 baslik bir ciftligimiz var keşke yapmasaydık diyoruz,hayvancilik sektoru giderek biten bir iş
Peki ülkenin et açığı ne olacak? Acaba bu sektöre girenler yanlış bir politika mı izliyor? Çünkü bu iştn güzel paralar kazananlar da var.

doganbey1 link=topic=71863.msg830616#msg830616 date=1390159627' Alıntı:
Peki ülkenin et açığı ne olacak? Acaba bu sektöre girenler yanlış bir politika mı izliyor? Çünkü bu iştn güzel paralar kazananlar da var.
yav kardesim nerde et açigi var ya istanbul borsasinda 5 gundur 200 kuzuyu satamadik et acigi olsa o kuzu dururmuydu,5 gundur.? Guzel para dedigin 100 danaya 500 milyar para bagliyosun 6 ayda kazandigin 40 milyar çokmu bu para 500 milyar için ? çektiğin rezillige degmez bence

Tarım içinde de hayvancılık kısa değil orta ve uzun vadeli yatırımlar.. nefesi-hevesi çabuk tükenenlere göre değil.. sonradan yapmak da ÇOK zor.. atadan-dededen yerin yurdun, ekipmanın altyapın olacak..

Kredi/hibe..vs derken bi furya sonrası bu!

Biraz da patates-soğan meselesi.. bi sene altın bi sene çöpe.. altın oldumu bi furya sonrası malum..

Ha tarım biter mi BİT(E)MEZ, biter ama Kıyametle :)

UÖZKAN.77 link=topic=71863.msg830628#msg830628 date=1390160046' Alıntı:
Tarım içinde de hayvancılık kısa değil orta ve uzun vadeli yatırımlar.. nefesi-hevesi çabuk tükenenlere göre değil.. sonradan yapmak da ÇOK zor.. atadan-dededen yerin yurdun, ekipmanın altyapın olacak..

Biraz da patates-soğan meselesi.. bi sene altın bi sene çöpe.. altın oldumu bi furya sonrası malum..

Bende bunu diyorum. Yani bitmeyecek bir sektörde bu kadar yatırım yapılan işletmeler günümüz modernizasyonunda... Peki bu satılan çiftlikler acaba bu paralara mâl ediliyor.

doganbey1 link=topic=71863.msg830625#msg830625 date=1390159978' Alıntı:
Peki et açığı olmasa et fiyatları neden artsın?
yem pahalı,çoban girdisi pahali,ortada bi furya dönüyo ama anlam veremedim.Yem ithal edilmesi lazım benim görüşüm,hep et ithal edilecek değil bikerede sanayi yemcileri korkutulsun hep çiftçi uzerinden baskı yapiliyor

UÖZKAN.77 link=topic=71863.msg830628#msg830628 date=1390160046' Alıntı:

biz kredisiz çalistigimiz halde zar zor kazanıyoruz kredi kullananlara Allah yardım etsin

Bu çiftlikleri satanlar büyük paralar başlamışlar ama istenilen kâr oranları yakalanamayinca devamını mantıksız görüyorlar.
Ama köylü grubu bu işte doğup bu işte hayatı bitiriyor.
Ister kâr ister zarar ..
Yükü taşıyan köylü

Amin Ahmet..

Toprağım haklısın tarım tarımdan gelenin işi.. ÇOK kolay rahat para kazananlar bi hevesle hayvana hücüm ettiler baktılar o tatlı paralar yok, bi hevesle başlayıp bıraktılar..

Abiler dün/evvelsi gün para dedektifinde ADRASAN TARIM KOOPERATİFİ vardı.. inşallah izlemişsinizdir, izlersiniz..

Adamlar; direk üretip İstanbuldaki satış yerlerinde toptan parekende satıyorlar. Allah ' a şükür aracıdan-dolandırıcıdan kurtulduk diyorlar..

Bakın sorun tarım-hayvancılık değil.. sorun başıboşluk, sistemsizlik, karanlığa kurşun sıkıp 12 ' den vurmaya çalışmak!

Yok böyel bi düzen böyle bi ekonomi..

Aha şuraya yazıyom.. Hz. Mevlada demiş ki 'tek taşla duvar olmaz!' yani küçük-orta işletmeler ya birlik olacak oyunu kuralını koyacak yada duman olacak!

Biraz ağır oldu ama dost acı söyler :)

ufukk link=topic=71863.msg830636#msg830636 date=1390160381' Alıntı:
Bu ciftlik islerinde en karli emlakcilar , kurulum islerini ve malzemeleri satanlar oldu bence :)
Kesinlikle hala bölgemizde 3 yıldan beri 650.000 tl fiyatla çiftlik satıyor. Habire emlakçı değişiyor. Yada aynı ilan bi 500.000 bi 550.000 :D yada bi ilanda 20 milton tl bi ilanda 25 milyon tl ;S bu işi anlamak mümkün değil.
ahmtkskr link=topic=71863.msg830642#msg830642 date=1390160481' Alıntı:
yem pahalı,çoban girdisi pahali,ortada bi furya dönüyo ama anlam veremedim.Yem ithal edilmesi lazım benim görüşüm,hep et ithal edilecek değil bikerede sanayi yemcileri korkutulsun hep çiftçi uzerinden baskı yapiliyor
peki yokmu bu işin bi çaresi. girdileri azaltamaz mısın?

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=71863.msg830651#msg830651 date=1390160693' Alıntı:
Bu çiftlikleri satanlar büyük paralar başlamışlar ama istenilen kâr oranları yakalanamayinca devamını mantıksız görüyorlar.
Ama köylü grubu bu işte doğup bu işte hayatı bitiriyor.
Ister kâr ister zarar ..
Yükü taşıyan köylü
kesinlikle öyle abi...

İlk bir kaç yıl sıkıntı çekiliyor bir çok yatırımda olduğu gibi. Bu işe girebilmek için çok ciddi bir sermaye gerekli ve bu sermaye hiç satış yapamasanız bile sizi 1 sene idare etmeli en azından. Mesela bizim tanıdık ilk 2 sene batmanın eşiğine geldi. Ancak ortağının finansal gücü ile 1 sene daha devam edelim dediler. Bu sene durumundan memnun.

Bu işe ya çok ufaktan başlayacaksın ya da çok ciddi bir sermayen olacak ilk 1-2 sene batsan bile sana dokunmayacak.

Ayrıca kredisiz yapmak çok önemli. Bütün sektörlerde eğer büyük bir işletme değilseniz borçlanmak zarardır, batağa sürükler. Ha büyük işletme olursunuz, vergiden düşmek için borçlanırsınız...

doganbey1 link=topic=71863.msg830672#msg830672 date=1390161086' Alıntı:
peki yokmu bu işin bi çaresi. girdileri azaltamaz mısın?
şuan için pek mümkünatı yok gibi çoban bizim için çok büyük sıkıntı,yem girdisinde fabrikalara bağlıyız besi materyalinde mecbur fabrikasyon yem yediriyoruz

Bilader bu çiftliklerin çoğu işten bihaber insanlar tarafından,abartıya kaçıp aşırı maliyetlere yapılıyor.Tarım ve hayvancılıkta zaten kar oranı çok yüksek değil,haliyle aşırı borçlanmanın sonu batak oluyor haliyle.

Para nasıl kazanılır mevzusuna gelirsek tarladan üretmeyen için çok zor.Tarladan üretimle beraber hem maliyetini yeme sahip oluyorsun,hem de mesela 55 krş arpanı ete çevirip satmış oluyorsunuz bu sayede hem maliyet azalıyor hem de çiftçinin ürettiği mal biraz olsun daha fazla değerlenmiş oluyor naçizane benim fikrim bu.

Yani benim kafamda tasarladığım kaba yemini kendin üretecen. Kesif yemini de kendin üretecen. Çıkan ürünleri de yöresel olarak işleyip hijyen kuralları çerçevesinde satabilmelisin.

Çağrı link=topic=71863.msg830684#msg830684 date=1390161570' Alıntı:
Bilader bu çiftliklerin çoğu işten bihaber insanlar tarafından,abartıya kaçıp aşırı maliyetlere yapılıyor.Tarım ve hayvancılıkta zaten kar oranı çok yüksek değil,haliyle aşırı borçlanmanın sonu batak oluyor haliyle.

Para nasıl kazanılır mevzusuna gelirsek tarladan üretmeyen için çok zor.Tarladan üretimle beraber hem maliyetini yeme sahip oluyorsun,hem de mesela 55 krş arpanı ete çevirip satmış oluyorsunuz bu sayede hem maliyet azalıyor hem de çiftçinin ürettiği mal biraz olsun daha fazla değerlenmiş oluyor naçizane benim fikrim bu.
Aynen bilader. Canımı sıkan olayda şu yönde. Geçen sene İzmirde bir firmaya teklif vermelerini istedim. 100 başlık için sadece ahır olarak bana 750.000 tl dediler. Yahu aynı yaptıkları çiftliği ben tasarladım ben maliyetini çıkardım maksimum 250. 000 tl :D burada millete kazık atmak isteyen fırsatlardan istifade eden insanlar da yani kan emicilerde var

Geçen yıl olan olayla alakalı az önce bir yazı yazdım. Trakkulup bereket Tv ' ye konuk oluyor adlı başlığa paylaştım ama asıl yeri burası galiba. Aynen paylaşıyorum:

[size=14pt]Hayvancılıkla alakalı olarak değinilebilecek noktalar var. Tamamını toplamak zaman alır ama yine en acil olanlardan birkaç başlık vermek gerekli:

1-) Hayvan borsalarındaki korkunç komisyonlar.
Et için canlı hayvan satışı yapacak bir kişisinin elindeki varlığı nakte dönüştürebilmesi için kullandığı en basit yol hayvan borsalardır. Lakin borsaya hayvanını getiren kişi, (kırk yılda bir eline para geçti ya) en kibar tabiri ile 'YOLUNACAK KAZ' olarak görülüyor. Ve çok ama çok feci şekilde bağırta bağırta yolunuyor. Peki nasıl? Size çok yakın bir örnek vericem:

İstib ' i duymayanımız yoktur. Meşhur adıyla İstanbul Ticaret Borsası. Burası Türkiye ' nin en büyük hayvan borsasıdır. Tüm Trakya ' dan, Marmara ' nın genelinden, Ege ' den, iç anadoludan, hatta Güney Doğu Anadolu ' dan kısaca Türkiye ' nin her yerinden buraya hayvan gelir. Inanılmaz bir hayvan sirkülasyonu vardır. Konu ile ilgili açıklayıcı olması açısından şu linke göz gezdirirseniz, sadece bir haftada işlem gören hayvan sayılarına ulaşabilirsiniz. Dehşet rakamlarla hayvan döner burda.

http://www.istib.org.tr/haftalikBulten.asp?Kod=18#Goster

Bu şekilde bakınca çok güzel hizmetler sunan bir işletmedir ama bir de madalyonun öteki yüzü var. Yakın zamanda buraya hayvan götüren bir arkadaşım başına gelenleri anlatınca durumun vehametini daha da iyi kavradım.

Arkadaşım 50 adet kuzusunu bir kamyon tutup buraya götürdü. Borsa ' dan çıktığında cebinden çıkan kesintileri hesapladığında, hayvanların bedelinin tam tamına %20 ' sine denk gelmişti. Peki neydi bu kesintiler.

I-) % 3 fire
II-) % 7 komisyon
III-) 1800 lira Kotra-konaklama bedeli
IV-) 600 lira yem bedeli

Hadi yüzde 3 fireyi anlarım. Hayvanın işkembesindeki atıklardır ve her yerde bu standarttır. Peki kardeşim %7 komisyon ne oluyor. Bir daire alsan, komisyonu %3. Borsada malını satıyorsun, %7. Böyle bir komisyon bedeli mi olur? Alıcıdan da alıyorlar mı bilmiyorum ama imkanları varsa affedeceklerini sanmıyorum. Bu komisyon bedelini kim alıyor peki? Borsadaki komisyoncular. Sen bütün yıl uğraş didin, bir mal çıkarmak için bir taraflarından ter çıksın, sonra asalak bir komisyoncu gelsin, senin malının neredeyse onda birine ortak olsun. Var mı böyle yağma kardeşim. Var. Hemde bu yağma bizzat devlet eliyle yaptırılıyor.

Şimdi bazı arkadaşlar diyebilir: 'kardeşim sende komisyoncu koyma araya, satabiliyorsan git kendi malını kendin sat!..' Evet, bunu diyen arkadaşlar haklılar ama maalesef böyle hakkınız yok. Nasıl yok? Çok basit. Borsa yönetimi, borsada satışa çıkarılacak hayvanlar için komisyoncularla anlaşmanızı şart koyuyor. Yani BORSADA SADECE KOMİSYONCULAR HAYVAN SATABILIYOR. Vatandaşın, üreticinin şahsi hayvan satması yasak. Bunun anlamı, komisyoncuya ekmeğinizden, helal kazancınızdan %7 vermeden, %7 kertilmeden, %7 soyulmadan malınızı satamıyorsunuz. Nerden mi biliyorum? Arkadaşım inanmayıp telefon açtım. İstib Canlı Hayvan Şubesi ' nde satışdan sorumlu bir yetkiliye ulaştım. Belki de şube başkanı, kim bilmiyorum. Adam hiç yüzü kızarmadan, açık açık söyledi. Komisyoncu olmadan hayvan almıyoruz diye.

İşin daha acı yönleri de var. Bizim arkadaş gibi yeminizi yanınıza almadınız mı? Yandınız. Ya 18 kiloluk bir balya yoncayı 40-50 liradan alacaksınız, balyayı koltuğunuzun altına alıp gelirken kıçınızdaki acıyı hissedeceksiniz, yada hayvanlarınız aç kalacak, kilodan düşecek, zararınız katlanacak. İstediğinizi seçin. 40 kg arpa çuvalı 100 lira, 1 balya saman 20 lira. Keşif yemi bilmiyoruz, netekim arkadaş sormaya cesaret edememiş.

Bu tecavüz bitti diye seviniyorsanız yanılıyorsunuz, Borsa ' dan daha çıkamadıysanız tecavüz de daha bitmedi. Satış yapıldı, ödemeyi alacaksınız. Size kesinti ve masrafları gösteren bir fatura makbul veriyorlar. Bir de baktınız ufak tefek söğüşlemeler, çaktırmadan çarpılan paraların altında, (keser sapı gibi) 1800 tl borsa satış ve konaklama bedeli. Evet yalnış duymadınız. 50 kuzunun 1 gece konaklaması için istenen para bu. Bodrum ' da 5 yıldızlı bir otelin geceliği 500 liradır. 1500 lira verdiğinizde, herşey dahil 3 gün 3 gece yurtdışı turları var. Üç kuruşluk hayvan kotrası bu be Allahsızlar. Hiç mi korkunuz, hiç mi utanmanız yok. Dur diyen olmadığı için yok işte.

Sonuç: Baskül 10, tanesi 400 liradan 50 kuzu satıldı. 20.000 lira para etmesi lazım değil mi? Borsa ' dan çıkarken elinize 16.000 lira para verirler. Itiraz edemezsiz çünkü düzen bu. Girdiğinizde, sizin sırtınızdan geçinen, sizin sayenizde dönen ama dişlilerinin arasında yine sizi sıkıştırıp parça parça eden bir çark bu. Sizin malınızı, hak, helal kazancınızı, bir gecede %20 çalan bir düzen bu..

Ha daha bitmedi. Nakliyeci de daha parasını bekliyor. Yolda bir köprü altında durursunuz artık. Nasıl olsa alıştınız..

Yem fiyatları, çoban maliyetleri vesaire. Hepsi bir yere kadar da asıl sorun bunlar. Bu asalaklar.

Sonra et pahalı.. Acaba neden pahalı?[/size]

Şu anda durum nasıl bilmiyorum. Bu yıl düzenleme yapacaklar diye biliyordum.

Ahmtkskr isimli arkadaş son durumu yazar. Şu an borsadaymış galiba, toplu hayvan götürdüğü için durumu daha iyidir belki, memnunsa söylesin.

Türkiye ' de hayvancılıkla alakalı en büyük sorun, hayvan sahiplerinin yukarıda anlattığım şekilde ezdirilmesi.. Haksızlıklara göz yumulması.

Şahsi görüşüm, özellikle tarımda aracılar piyasayı mahvediyor bence. Herkes aracılara bağlı. Aracılar alabildiği en düşük fiyata alıp, satabildiği en yüksek fiyata satıyor. Peki bunu üretici neden yapmıyor? Neden aracıya bağlanılıyor? Bu işlerde en az risk bence aracılarda. Adamların alacağı adam belli, satacağı adam belli. Senden alıyor çuvallıyor ve firmalara satıyor. Üretici bu işi kendisi görse, aracının kazandığını kendisi kazansa fena mı olur?

Üreticiden perakendeciye, perakendeciden tüketiciye... Bence tarım ve hayvancılıkta olması gereken bu. Ama ülkemizde üretici-toptancı-perakendeci-tüketici şeklinde ilerliyor.