New Holland TDD Serisi Hidrolik Hassasiyeti Arttırmak İçin Yapılan Değişiklikler !!!!

Forum ahalisi herkese merhaba bu videomda tdd-jx serisinde hidrolik kolların hassasiyetini nasıl arttırabilirsiniz bunu anlattım yaptığım ayarlar çok sıkı topraklarda kullanılmamalıdır orta halli ve gevşek topraklar için önerilen kullanım şeklidir yaklaşık 1.5 senedir bu ayarla kullanıyorum kendi traktörümü 3 piston olmasına rağmen doğru ekipman kullanımı ve ayarlamasıyla tarlada hiç üzmüyor beni pulluk olsun kazayağ olsun 2-4 vitesle 14-15 gazda gayet seri ve rahat çalışma sağlıyorum toprağı sıkı olmayan arkadaşlara öneririm bu ayarı kafanızda bir soru işareti oluşmasın zararı olurmu falan diye yaptığım değişiklikler traktörün kendi kullanım kitapçığında önerilen ayarlardır herkese iyi seyirler :)

[video=youtube;I7efQ3zEvLw]https://www.youtube.com/watch?v=I7efQ3zEvLw&t=6s[/video]

Teşekkürler, güzel paylaşım olmuş.
Bu ayarlar düz tarlada verimli oluyor.Zor alandan geçerken kurtulmak için nasıl hareket edilmelidir.Pulluğu yüzdürmek için boşluklu pim yerlerinin kullanılması gerekiyor, sabit noktalar pulluğu kasar.Hassas ayarların 1000 devir üstü yapılması gerekir.Pulluk derinliği için en iyisi teker kullanmak deniyor.MF nin hassas kontrolü tekere ihtiyaç duymuyor.

• Beğen
Tepkiler: Cengizhan-KILIÇ
Teşekkürler, güzel paylaşım olmuş.
Bu ayarlar düz tarlada verimli oluyor.Zor alandan geçerken kurtulmak için nasıl hareket edilmelidir.Pulluğu yüzdürmek için boşluklu pim yerlerinin kullanılması gerekiyor, sabit noktalar pulluğu kasar.Hassas ayarların 1000 devir üstü yapılması gerekir.Pulluk derinliği için en iyisi teker kullanmak deniyor.MF nin hassas kontrolü tekere ihtiyaç duymuyor.

Benim kabaca yüzeysel anlattığım bazı yerlerin detaylarını vermişsin abim teşekkür ederim :) Mf nin hidrolikleri baya güzel bir video vardı internette bulamadım ama 188 di galiba traktör arkasındaki pulluğa adam eliyle basıyor hidrolik indiriyor pulluğu alttan kaldırınca da geri kaldırıyordu baya hassas hidrolikleri var mf lerin

Bu sistemi çoğu traktor kullanicisi bilmiyor.
Bu konuyu açtığınız için teşekkürler.
İşte bu durumdan,dolayi;nh 6556s larda yaprak yay hassasiyeti olduğundan ve orta koldan hassasiyet ayari yapildigi için tercih ediliyor.
Hatta hidrolik kumanda kollarinin çeki- pozisyon kontrol kollarinin kullanimini bilen az.Anlaşılabilir se traktör kullanim kitapçığında anlatiliyor.
Traktor sahipliği değiştiği zaman ,alinan traktörün de hidrolik kollarinin ve diğer hassasiyet ayarlarının değiştiği bilinmelidir.
Nh de hassasiyeti uygulayan ; çeki kontrol kolu içte.
Pozisyon kontrol kolu;
dışta ve tarla sürümünde; çeki kontrol kumanda kolundan aşağıda olmali.
Nh-Mf nin bu durumda hidrolik kumanda kollarinin çeki ve pozisyon kumanda kol yönleri tam ters olarak kullanilmalidir.

Hayır okumadım çünkü motor alındığında ben yoktum kitapçık ortada yok, şimdiye kadar bir sorun olmadı bUrda herkes benim dediğim şekilde ayarlıyor sıra dönüşlerde liftotomatikle indir kaldır yapılıyor

Benim kuzenimde 65c var ilk aldığında okumamış ilgilenmemiş 3 motor tarlaya girdik benim kuzen iki kolu da salmış aşağıya motorda hassasiyet 0 pulluk teker üstünde gidiyor sadece.tek çeker 60-66 bastı buna çiftde.Bende hayret ettim beklemedim çünkü 60-66 da bildiğim motor çiftde basması zor yani.Motorun hidrolik kollara baktım ikiside aşağıda orada bir ayar yaptık düzeldi motor 66 onun yanında çok ezik kaldı bu sefer.Akşama @aaysberk hamdi abiyi arayıp kuzenle görüştürdüm sağolsun oda arkadaşın paylaşımı gibi anlattı şuan çok ama çok memnun.Öğrenmese belki motordan soğuyacak çekmiyor diye satacaktı.Çok önemli bu ayarlar.Sende TD yi çok övüyordun meğer hidrolik ayarı dahi yanlış biliyormuşsun şaşırdım :D

• Beğen
Tepkiler: Hasann1985
Benim kuzenimde 65c var ilk aldığında okumamış ilgilenmemiş 3 motor tarlaya girdik benim kuzen iki kolu da salmış aşağıya motorda hassasiyet 0 pulluk teker üstünde gidiyor sadece.tek çeker 60-66 bastı buna çiftde.Bende hayret ettim beklemedim çünkü 60-66 da bildiğim motor çiftde basması zor yani.Motorun hidrolik kollara baktım ikiside aşağıda orada bir ayar yaptık düzeldi motor 66 onun yanında çok ezik kaldı bu sefer.Akşama @aaysberk hamdi abiyi arayıp kuzenle görüştürdüm sağolsun oda arkadaşın paylaşımı gibi anlattı şuan çok ama çok memnun.Öğrenmese belki motordan soğuyacak çekmiyor diye satacaktı.Çok önemli bu ayarlar.Sende TD yi çok övüyordun meğer hidrolik ayarı dahi yanlış biliyormuşsun şaşırdım :D
iki kolu da aşağı salmıyorum ben hidrolik indirme kolunu aşağı salıyorum sol taraftaki kolla derinliği ayarlayıp öyle sürüyorum diğer türlü diğer kolu da kaldırırsam batmaz ki ekipman

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Videonuzu izledim çok güzel anlamışsınız,sağolsın.. Ben hiç Nh ile sürüm yapmadım kapımızda hep Mf uzelin traktörleri olmuştur sürümde hep koltuk kenarındakini belli bir kademe indirir kaporta tarafındaki ile inidr kaldır yapıyorum. Eğer imkanınız var ise Mf dende örneğin 266.3060 gibi traktörlerde bu kol ayarlarını anlatabilir misiniz.

• Beğen
Bence burda anlatılanın tam tersi küçük kol hassasiyet.new hollandda tam tersi mi bilmiyorum. _20190227_213756.JPG

• Beğen
iki kolu da aşağı salmıyorum ben hidrolik indirme kolunu aşağı salıyorum sol taraftaki kolla derinliği ayarlayıp öyle sürüyorum diğer türlü diğer kolu da kaldırırsam batmaz ki ekipman
Bir kere ayarladinizmi.
Ondan sonra dıştaki kolu az yukari az aşağı indirerek. Asiri batmalarida dalmalarida önlersiniz. iki kumanda kolu arasinda v şeklinde açı oluşturarakta ayar yapabilirsiniz.Dıştaki kolun bulundugu yer .Pulluğun en aşağı da batacağı derinliği belirler.Bu kolu indirip kaldirarak en alt batma derinliğini belirlersiniz.
Buna karma kullanim denir ki.Bu şekilde sürüm çok rahat ve zevkli! olur.
54c lerde çeki kumanda kolunun durmasi gereken yer işaretlidir.Bu bir kolayliktir.

Bir kere ayarladinizmi.
Ondan sonra dıştaki kolu az yukari az aşağı indirerek. Asiri batmalarida dalmalarida önlersiniz. iki kumanda kolu arasinda v şeklinde açı oluşturarakta ayar yapabilirsiniz.Dıştaki kolun bulundugu yer .Pulluğun en aşağı da batacağı derinliği belirler.Bu kolu indirip kaldirarak en alt batma derinliğini belirlersiniz.
Buna karma kullanim denir ki.Bu şekilde sürüm çok rahat ve zevkli! olur.
54c lerde çeki kumanda kolunun durmasi gereken yer işaretlidir.Bu bir kolayliktir.
Teşekkür ederim bilgi için bir gün deneyeceğim

Bu sistemi çoğu traktor kullanicisi bilmiyor.
Bu konuyu açtığınız için teşekkürler.
İşte bu durumdan,dolayi;nh 6556s larda yaprak yay hassasiyeti olduğundan ve orta koldan hassasiyet ayari yapildigi için tercih ediliyor.
Hatta hidrolik kumanda kollarinin çeki- pozisyon kontrol kollarinin kullanimini bilen az.Anlaşılabilir se traktör kullanim kitapçığında anlatiliyor.
Traktor sahipliği değiştiği zaman ,alinan traktörün de hidrolik kollarinin ve diğer hassasiyet ayarlarının değiştiği bilinmelidir.
Nh de hassasiyeti uygulayan ; çeki kontrol kolu içte.
Pozisyon kontrol kolu;
dışta ve tarla sürümünde; çeki kontrol kumanda kolundan aşağıda olmali.
Nh-Mf nin bu durumda hidrolik kumanda kollarinin çeki ve pozisyon kumanda kol yönleri tam ters olarak kullanilmalidir.

Teşekkür ederim bilgi paylaştıkça çoğalır derler sizede daha detaylı anlattığınız için teşekkür ederim bizde td den önce 265 vardı onda direk içerdeki kolu kullanarak çok rahat bir sürüm yaparken td alınca bizde bocaladık işin açığı kitapçığı bende okumamıştım okusam bile daha ufaktım o zamanlar 12-13 yaşında falandım sonra kullana kullana burda forumda bilgilendirme yazılarını falan çok okudum uç uca ekleyerek biraz piştik new holland hakkında çoğu detayı modelleri opsiyonları bu forumda Ömer Faruk Koç dan öğrendim diyebilirim hatta adam new holland duayeniydi :)

Videonuzu izledim çok güzel anlamışsınız,sağolsın.. Ben hiç Nh ile sürüm yapmadım kapımızda hep Mf uzelin traktörleri olmuştur sürümde hep koltuk kenarındakini belli bir kademe indirir kaporta tarafındaki ile inidr kaldır yapıyorum. Eğer imkanınız var ise Mf dende örneğin 266.3060 gibi traktörlerde bu kol ayarlarını anlatabilir misiniz.

valla elimin altında maalesef 266 da yok 3.060 da yok 2010 da değiştirdik biz traktörü 265 den tek hatırladığım içteki kolla ayar yaptığımızdı forumda massey kullananlara bir sormak gerekebilir şimdi yanlış bilgilendirmek istemem sizi de

• Beğen
Tepkiler: beytullah özcan