new holland traktörleri niye hafif neden ağır yapılmıyor???

affınıza sığınarak bilmediğim bir konuyu sizlere sormak istedim...
ağır ve hafif tratörlerin ne gibi etkileri olur artıları ve eksileri nelerdir??

Ynt: new holland traktörleri niye hafif neden ağır yapılmıyor???

hocam sizin iki elinize 5 er kiloluk bi poşet verelim akşama kadar bırakmadan gezin birde 10 ar kiloluk poşet verelim akşama kadar gezin hangisinde daha bitkin düşersiniz ağır olanda degilmi 70 bg bi traktör düşünün 3,5 ton olsun yine 70 bg bi traktör düşünün 5 ton olsun hangisinin ömrü daha fazla olur her şeyin bi taşırı var demi

bana göre en doru ağırlık takanlardan birisi nh.. 10 sene sonra motor bitirmektense motoru korusun daha iyi. plastik aksamları için demiyorm motor için konuşuyorm.

Motor dediğin ağır olmayacak. Misal 100 bg lik bir makina 4250 kg idealdir. Ondan fazlası makinaya ve senin cebine zarar yazar.

anlamadıgım nh nin hafif oldugunu nereden çıkardınız ??? td80d modeli 4100kg ?
case modelleri yine ölesine.. td75d de yine 4,1ton üzeri bu mu hafif traktör ???
bence neden agır diye sorabilirsiniz jd nin ürettigi 95bg traktör 3.5ton, kubota m108s 108bg 4060kg ve fendt in ürettigi 311 vario bile 115bg 4.100kg civarında iken [size=10pt]nh lerin neresi hafif pek anlayamadım ben !! [/size]anlayan biri bana acıklasın 75 bg traktörünün agırlıgı td75d nin agırlıgı 4150kg ?????

agır rampa hariç her yerde hafifi yer arkadaşlar.hem nh hafif degil.td75 in saf agırlıgı 3600 erkunt 80.4 de 3600 kg.sadece erkunt biraz daha fazla ek agırlık koyuyor.

ceya023 link=topic=53775.msg563511#msg563511 date=1331757903' Alıntı:
anlamadıgım nh nin hafif oldugunu nereden çıkardınız ??? td80d modeli 4100kg ?
case modelleri yine ölesine.. td75d de yine 4,1ton üzeri bu mu hafif traktör ???
bence neden agır diye sorabilirsiniz jd nin ürettigi 95bg traktör 3.5ton, kubota m108s 108bg 4060kg ve fendt in ürettigi 311 vario bile 115bg 4.100kg civarında iken [size=10pt]nh lerin neresi hafif pek anlayamadım ben !! [/size]anlayan biri bana acıklasın 75 bg traktörünün agırlıgı td75d nin agırlıgı 4150kg ?????
eskiler pek o kadar ağır deil. baktılar olmucak erkunt gibi ağırlaştırdılar :D kötüüleme yok terslemeyin sonra.

wood link=topic=53775.msg563515#msg563515 date=1331757988' Alıntı:
agır rampa hariç her yerde hafifi yer arkadaşlar.hem nh hafif degil.td75 in saf agırlıgı 3600 erkunt 80.4 de 3600 kg.sadece erkunt biraz daha fazla ek agırlık koyuyor.
bu yoruma katılıyorum ama hariçliği nakliye hariç dersek daha iyi olur

yerli seriler hafif değil. td serisi 4 toun üzerinde. bana nh t5060 biraz hafif geldi ama ondan öncede tla sersi ağırdı ve birkaç bayılma ve fazla yakıt nedeniyle hafifletilmiş o yüzden iyi. önemli olan ağır olması değil tarlada ne işler yapıp ne yakacağı.

Arkadaşlar bir traktörün bizler için getirisinden çok götürüsüne de bakmalıyız. Bir traktör ağırlığından dolayı iyi çekiyorsa bilin ki (motoru yeteri kadar güç üretememektedir) ileride size problem çıkaracaktır. Fakat bir traktör çekişini, gücünü motorundan alıyorsa bu traktör evladiyeliktir.

Aynen nasıl ki eskiden 100 bg 6 silindir motorlar vardı, şimdi 160 bg 3 silindir motorlar var. Önemli olan gücü üretebilmek, onu doğru şekilde dağıtmak.

peki benim anlamadığım ağır motor diğer hafif motoru çekiyor peki çifte bu olay nasıl yansıyor mesale bir nh kullanıcı erkunta geçti ve çamurlu yerden nh zorlanarak çıkarken erkunt çok rahat çıktığını söyledi yani ağır motor iyi çekiyor hafif motor daha uzun süreli kullanılıyor buna mı geliyor bu iş

Şimdi şöyle bir şey. Çeltikte ilaç atan makinalara baktığın zaman imkanı olanlar emsallerinden daha hafif motor alırlar. Çünkü hafif motor kolay kolay gömülme yapmaz. Ağır motor ise aksine ağırlığından dolayı hep bi batma içinde olur. Sen arka arkaya takıpta çekişmelere bakma. Motor dengeli olmalı. Ayrıca ağırlığı eşit şekilde dağıtmalı. Mesela ön tarafı ağır arka tarafı hafif makinalar hep patiye kaçar. Ama dengeli dağılımlı makinalarda bu olay gözlenmez

geche1965 link=topic=53775.msg563724#msg563724 date=1331774662' Alıntı:
peki benim anlamadığım ağır motor diğer hafif motoru çekiyor peki çifte bu olay nasıl yansıyor mesale bir nh kullanıcı erkunta geçti ve çamurlu yerden nh zorlanarak çıkarken erkunt çok rahat çıktığını söyledi yani ağır motor iyi çekiyor hafif motor daha uzun süreli kullanılıyor buna mı geliyor bu iş
bu işler sadece motorun ağırlığına bakmaz.çamurda lastik kadar önemli bişeyde yoktur. lastik kabak olsa yine çıkmaz.radial lastik çamurda karda heryerde daha daha iyi tutunuyor. tabi bazen dezavantajlarıda oluyor. ama çamurda radial. :)