Nohut Ekimi Nohut Makinasi

Çok güzeldağılmadan iyi bir konu olmuş.Yorum ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ederim.
Köyümüzde eskiden nadas yerlerinin %90 nı nohut olurdu.İlk zamanlar elle tohum saçılır pullukla sürülürdü Allah c.c. ne verirse ama ottan doğru düzgün nohut olmazdı.Daha sonra güzden sürüm yapıp baharın kazayağı üzerine takılan makine ile ekime başladık.Gerek tabana gerek yüzüne atılan ot ilaçları ile nohuttan iyi ekmek yedik.En fazla 160-170 kğ ortalama 80 kğ verimler aldık.Hasat işini elle işçiyle ,harmanı önce motorla ezerek patozun arasına daha sonra kayış tertibatı çıkınca direk patoza atarak yaptık.Sonraları biçere biçtirenler oldu ama biz hiç yapmadık.
Ancak son 7-8 yıldır hiç ekim yapmadık en büyük sebebi san dediğimiz nohutun yanması , işçiyle uğraşmak ve patozlama olarak sıralanabilir.Ancak san sorunu çözülürse tohum yeride iyi hazırlanısa son iki sorun biçerle devreden çıkabilir.
Yukarıdaki yorumlarda [MENTION=44718]ibo71[/MENTION] san çözümünü yüzüne atılan ialçla [MENTION=3725]parsibey[/MENTION] ise tohum ilaçlama ile çözdüklerini söylemişler.Acaba bunlardan hangisi daha etkili ve ekonomik veya ikiside uygulanabilir mi?Birde [MENTION=44718]ibo71[/MENTION] mibzerle ekim yaparken gözlerde kapatma yapıyormusunu?
Eğer bu san sorunu çözülürse nohut iyi bir ürün.
Şu anda köyümüzde nohut yerini yağlık ayçiçeğine bıraktı.

• Beğen
Tepkiler: 'Ahmet ARSLAN'
Yaşım 30 hiç nohut isletmedim.İslenirkende görmedim...Bugday Arpa işlenirken yağmur yağ yer yarım kalmasın diye bunda kurutma var diye kandir ip işleyeni de gordum çocuktum inandim hep aklıma gelir bu .Ağaç dibinde buğday kaldı diye tırpan getittiren bicerciyi de gordum.Paris beyin söylediği gibi tamamen operetore kalmış bir durum...

ben kimseyi itham etmek istemedim kusura bakmayın her biçerci farklıdır bizim burda indirmiyor tablayı yere adam. öyle bir adet olmuş buğdayda bile koltuk kelleleri hep tarlada nasıl bir iş bende bilmiyorum. biçercinize güveniyorsanız tarlayı çok düzlemeyin ama şimdi adamın biçeride düşünmek lazım çokda dalgalı olmasın yani. velhasıl kelam ekin antrakoz olmassa sorun yok bir şekilde biçilir:)

• Beğen
Tepkiler: parsibey
Sımdı kardesm azkan tohum alacm. 1 ton kadr fiyatı ne kadr.ekim nasıl yapıyruz tohumu olacliyormuyz
Yoksa sadece ot ilacı yetrrlımı

Thum fiyatı birazda tutturabilesiye, yani belli olmuyor. ben bu yıl ki ürünü toptanda 4.75, kilo ile satımda (mahalledeki komşu, eş, dost, akraba...) 6 liradan sattım. Tohumluk alabiliyorsan yetkili kişilerden sertifikalı al, devlet zaten destekle fırkını ödüyor. Eğer 0 aymayacaksan da açık konuşayım, GÜVENİLİR kişiden al. Çünkü geçen sene olduğu gibi karışık veya farklı cinsi azkan diye satıyorlar. Hatta iddaa ediyorum aynı 0 tohumdan farklı tarlalara ekilmiş nohutun bile çoğu zaman pişme/su alma süreleri değişiyor. Yani 0 tohum aldın, iki farklı tarlaya ekip harmanını yaptın ve karıştırdın. Tencerede pişerken çok azda olsa kimisi yumuşak kimisi sert olabiliyor. Ben tohumluk alırken de, normal nohutu satarkende tarlaları ayrı biçip ayrı çuvallarım. Çünkü herşeyden önemlisi müşteri memnuniyeti, bu yıl 10 kilo satın alan ertesi yıl akrabalarıyla 100 kilo satın alıyor...

Ekimi geleneksel serpme yöntemiyle, hububat (arpa buğday) mibzeriyle, özel nohut mibzeriyle veya pinomatik (havalı) mibzerle yapabilirsin. Hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Mesela minomatik ekim herzaman daha iyidir, attığın tohumu tane tane hesaplarsın ama bende o makine yok ve bizim burada dönümünü 11 liraya ekiyorlar... Bende o 11 lirayı vereceğime 1 kilo fazla tohum atarım, bana göre daha karlı.

Ekimden önce tohumu KESİNLİKLE antraktoz ilacıyla ilaçlamanı tavsiye ederim. İlacın değeri 50 lira ise sana getirisi paha biçilemez. Ot ilacının da çeşitleri var. Kimisi benim yaptığım gibi eker ekmez atılıyor, kimisi bitki 3-5 yaprak iken kimisi de çiçek dönemine yaklaşırken... Bu konuda bence bulunduğun bölge şartları önemli. Bunu da etrafında eken varsa onlardan öğrenebilir veya ziraatçilere danışabilirsin. Ürünün bol/bereketli olsun inşallah :)

Biraz olsun faydalı olabildiysem ne mutlu bana Cemil Abi :)

Yasin görünmüyor Sayın parsı.İki gündür tohum araştırıyorum tanıdıklara yok dışardan almam gerekecek sertifikalı henüz hiç bulamadım...Nohut tanesinde hastalık olduğunu anlayabilir miyiz Bize verilen nohudun azkan çeşidi olduğunu taneden nasıl anlayabilirim . Nohut hakkında hiç bir bilgim yokken sayenizde nohut ekmiş kadar oldum size bilgi paylaşımından dolayı site yöneticilerine de bu imkanı sundukları için teşekkür ederim...

Yasin görünmüyor Sayın parsı.İki gündür tohum araştırıyorum tanıdıklara yok dışardan almam gerekecek sertifikalı henüz hiç bulamadım...Nohut tanesinde hastalık olduğunu anlayabilir miyiz Bize verilen nohudun azkan çeşidi olduğunu taneden nasıl anlayabilirim . Nohut hakkında hiç bir bilgim yokken sayenizde nohut ekmiş kadar oldum size bilgi paylaşımından dolayı site yöneticilerine de bu imkanı sundukları için teşekkür ederim...

Yaş olarak aynı yaşıtız :) Beylikova ilçesi Parsibey Köyü doğumluyum. Tohumluğu Eskişehir'den alırım dersen (Azkanı ilk geliştiren Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Merkezidir) buraka sertifikalı tohumluk satan ve benim de tohumumu ilk olarak aldığım özel şirketin numarasını8 verebilirim. Tohumluktan cinsini ve hastalık belirleme konusu tamamen tecrübe işi ve malesef ben o kadar tecrübe kazanamadım o yüzdendir ki garanti olsun diye sertifikalı aldım. Asıl ben teşekkür ederim sizleri tanıma fırsatım olduğu için

• Beğen
Tepkiler: yusufpasa
Yaş olarak aynı yaşıtız :) Beylikova ilçesi Parsibey Köyü doğumluyum. Tohumluğu Eskişehir'den alırım dersen (Azkanı ilk geliştiren Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Merkezidir) buraka sertifikalı tohumluk satan ve benim de tohumumu ilk olarak aldığım özel şirketin numarasını8 verebilirim. Tohumluktan cinsini ve hastalık belirleme konusu tamamen tecrübe işi ve malesef ben o kadar tecrübe kazanamadım o yüzdendir ki garanti olsun diye sertifikalı aldım. Asıl ben teşekkür ederim sizleri tanıma fırsatım olduğu için

Numarayi ozelden atabilirsiniz sevinirim bugün surdun 25 dönüm...

Tohumluk konusunda sitemiz üyelerinden wan7ed niçkli sorgunlu ahmet arkadaşımla irtibat halindeyim. Kendinde olanı kısa süre önce satmış anac sertifakalı ekimmiş .ama köyünde varsa haber edecek. Kendisi görevi nedeniyle şuan erzurumda .
Bana haber verdigi zaman size yazarım arkadaşlar.tabi varsa tohum.

sag olasin aradim ama fiyat belirlemediklerini belirttiler...

Şuan piyasada gerçekten nohut az ve bu da pazar fiyatlarından az çok belli oluyor (aynı pazardaki sergide geçen yıl 6 lira olan nohut bu yıl 8 lira). Durum böyle olunca geçen yıl 4,5 liraya sattıkları sertifikalı nohutu, fırsattan istifade en yüksek fiyata satacaklar! Geçtiğimiz yıl pazar fiyatından çok daha ucuz diye sertifikalı tohumluk alıp pazarda kilo ile yemeklik satanları duymuştum, tabi ilaçsız tohumluğu... Bu sene demek ki tohumluktan güzel para kazanacaklar.