Nohut Hasat Makinesi Geliştiren Mühendis Destek Bekliyor


Soner Kılınç - Uşaklı Makine Mühendisi Öner Kaytan, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi ' nin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nca hibe desteği verilen tarım makineleri listesine girmesi durumunda ürün hasadında verim kaybının önemli ölçüde önüne geçilebileceğini söyledi.

AA muhabirine açıklama yapan Öner Kaytan (57), Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi ' ni geliştirme çalışmalarına 1994 yılında başladığını, ilk prototipin 1998 yılında ortaya çıktığını anlattı.

O yıldan itibaren her yıl geliştirdiği makineye, 2011 yılında son şeklini verdiğini belirten Kaytan, patent çalışmalarının da geçen yıl tamamlandığını, Türk Patent Enstitüsü tarafından icadının tescillendiğini kaydetti.

Kaytan, makinenin nohut hasadında Yaygın olarak kullanılmaya başlanmasının Türk tarımına önemli katkılar sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu:

'Ülkemizde 4 milyon 500 bin dekar alanda nohut üretimi yapılıyor. 2010 yılında 530 bin ton nohut üretimi yapıldı. Nohut üretiminde en önemli maliyeti hasat tutar. Bir dekar alandaki nohudun tarladan yolunması için çiftçi ortalama 40 lira harcıyor. Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi ise 1 dekar alanı 8 liralık yakıtla hasat edebiliyor. Bir saatte 3 dekar alanda hasat yapabilen makine bir traktörün arkasına bağlanarak çalıştırılıyor.

Makinenin önündeki bıçaklar nohudu kesip, hava aspiratörü ile iç üniteye taşıyor. Burada sapından ve kabuğundan ayrılan nohut makinenin deposunda birikirken samanı tarlaya bırakılıyor. Makine yerden 2 santimetre yükseklikten itibaren nohudu hasat edebiliyor.'

Öner Kaytan, makinenin maliyeti azaltırken, ürün kaybını da önemli ölçüde önlediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

'Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi ürün hasat maliyetini yüzde 80 azaltıyor. Ürün kaybını yüzde 10 ' dan yüzde 2.4 ' e düşürüyor. Topraktaki azot eksilmesini ortadan kaldırıyor. Elle yolma ya da biçerdöverle hasat yöntemlerinde üründe en az yüzde 10 kayıp meydana gelirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü ' nün hazırladığı rapora göre Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi en fazla yüzde 2,4 ürün kaybına neden oluyor. 530 bin ton nohut üretiminin tamamı Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi ile hasat edilirse en az 4 bin ton ürün kaybı ortadan kalkar. 4 bin ton ürün ekonomiye kazandırılmış olur.'

-Mercimek, kimyon, fasulye hasadı yapabiliyor-

Makinenin mercimek, kimyon, fasulye gibi baklagillerin hasadını da gerçekleştirdiğini belirten Öner Kaytan, şöyle devam etti:

'2011 yılında 5 makine ürettim. Bu yıl 15 makine üretmeyi hedefliyorum. İşçilik maliyetlerindeki artış çiftçiyi makine almaya yöneltiyor. Makinenin satış fiyatı 25 bin lira. Çiftçiler birleşip makineyi satın alıyor. Dünyada bu makinenin bir benzeri yok. Kanada ' da biçerdöverlerin önüne takılan bir aparat yardımıyla nohut hasadı yapılıyor. Ancak bizimki gibi değil. Üretimi artırırsam yurt dışına da satış yapabilirim.'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2011 yılında 30 çeşit makine için çiftçiye yüzde 50 hibe destek verdiğini kaydeden Kaytan, 'Hava Emişli Nohut Hasat Makinesi ülkemizdeki nohut üretimi için çok önemli. Bakanlık 2012 yılı destek programı listesine bu makineyi ilave ederse çok sayıda çiftçi bu makineyi rahatlıkla satın alabilir. Bir kaç yıl içinde ülkemizde nohut hasadının tamamı bu makine ile yapılır' dedi.

 
Ynt: Nohut Hasat Makinesi Geliştiren Mühendis Destek Bekliyor

arkadaş bu arkadaı iyi tanıyoruz 2007 yılından beri.bu sistem tutmaz.çünkü biçerdöver sisteme girdi.daha hesablı ekonomik.her bakımdan.
makina hava emişli bir kaç model yaptı hava sistemi uymadı yetrsiz kaldı.hava çarte buldu şimdi bıçak sistemi.ço devirli ve hızlı olması.1000 devir ve üzeri kuruk mili olması gerkir.traktör güçlü olması gerkir. degmez.artık her biçer biçiyor.deredemiyor tepe demiyor yeterki tarlayı düzgün ve düz hazırla.
olamaz. bu iş.
 
Ynt: Nohut Hasat Makinesi Geliştiren Mühendis Destek Bekliyor

Ben 2006 da uşak a gittim yerinde görüp inceleme imkanım oldu, tabla genişliğinin biçerden kısa olması avantaj biçer tablasının bir tarafı toprağa değerken bir tarafı nohutun üzerinden geçiyor, performans durumu tarlada nasıldır bilmiyorum tarlada görmek lazım.
 
Ynt: Nohut Hasat Makinesi Geliştiren Mühendis Destek Bekliyor

arkadaşlar bilerek veya bilmeyerek iyi veya kötü diye veya başka şekilde yorumlanıyor.bu tür makinalar artık avantajlı degil.maliyetli.artı kullnımı sorunlu.biçer dverler varken bu işe biçerler el atmışkan hiçbir makinanın kar ve getirisi olamaz.

butür makinaların bir çok versiyonu var konya - balıkesir vs illerde sanayi gelişmiş bunlar açısından.
nohutu biçen makinanın devir ve leme sistemi yüksek devirli olmalı.ve bu makinalar bir trkatör aracılıgı ile çalışıyor.tarlada hasat yani patoz çıktı tutulmadı. konta çok var butip ve benzeri.

nohut lifli bir bitki.lifler bıçaklarda götürücülerde sorun çıkarıyor.dev gibi biçerdöverler zor dayanıyor yapmayın.
butür makinalar sizlere 2-3 binlaraya vermezler.her traktör başarılı olmaz.hb si büyük ve özellikli traktör gerekli.
kimse nohut biçtirmez.
ancak küçük arazilerde dagınık arazilerde iş yapar.

zaten son yorumum artık sizler tartışın.
 
Ynt: Nohut Hasat Makinesi Geliştiren Mühendis Destek Bekliyor

Bende 4-5 sene önce falandı sanırsam bu makinayı internette nohut hasatı için makina ararken bulmuştum. Arkadaş kendi sitesini filan kurmuştu. Ama makina hakkında pek detaylı bilgi yoktu. Çalışmasına dair de bir vidyo yada yorumada rastlayamadım. Dikkatimi çektiydi. Ama kullanan olmadığı için merak etmiştim nasıl birşey olduğunu. Seri üretime geçerse belki alan çiftçiler olur.
 

Benzer Konular