NOHUT NEDEN HASTALANIR

Arkadaşlar iç anadoluda geçensene ye göre nohut ekimi çok azalıyor zaten başka bölgelerde pek de fazla eken yok. İç anadoluda bu sene azalma sebebi ise geçensene ekenler gerçekten zarar etti kardan zarar değil gerçekten zarar fiyat da istenilen seviyelere çıkmayınca durum daha da vahimleşti nohut tarımını kabaca anlatıyorum 1 ay önce tarlalar sürüldü şimdi ise nohut mibzeri ile ekilecek ardından ot ilacı atıyoruz ilk senelerde sonra da biçilip iş bitiyordu 150 kg ile başlayan verim önce 100 kg sonra ise 70 kg kadar geriledi biz bu sene 80 dekara yakın ekiyoruz. Yalnız sorun şurada başlıyor nohutlar büyüyüp da tane yapacağı zaman anlamsız bir hastalık gelıyor sararıyor kuruyor bu neden kaynaklanıyor ve verim artırmak için neler yapılabilir

Ben iki Kez ilaçlama yapıyorum birincisi Dallanma Başlangıci diğeri çiçek öncesi

Geçen yıl ilk uygulama priaxor ikinci uygulama madison

Bugday dozlarinin %75-90 arası yeterli oluyor. Bunlarla birlikte maneb mancozeb vs karıştırıyorum. Tarım kredinin Ucuz yollu ilaçları. Nativo bellis vs pahalı ilaçlara gerek kalmıyor.

Ust uste nohut ekilen yerlerde daha sık hastalık geliyor. En az iki yıl hububat üçüncü yıl nohut olursa daha az hastalanır.

En güzeli 3-4yil ara vermek tabi. Nohut toprak tuzlulugunu ve kirecini de hafifletir bir sonraki yıl ekilen ürüne faydası olur.

Fosforu çok taban gübresi ile ekilmeli. 30derece ustu sicakliklar başlamadan Çiçeklenmeye başlamasi lazım. Bizde mayıs sonu mesela iki ay öncesi ekilmeli. Mart sonu ekiyorum ben sıcaklar başlamadan Çiçeklenme başlıyor daha erken Ekim hastalık riskini arttıriyor daha gec Ekim verim kaybı yapıyor. İklime mevsime göre iyi bir Ekim tarihi olmalı.

Çok sık Ekim de iyi değil aslında. 20kg tohum ekenler var iç Anadoluda. Biz 70cm sıra arası 5-6kg tohum İle ekiyoruz. Sıra arası çok sık ise Sıra üzeri açılmali. 70-12 olmuyorsa 35-15 mesela. Dallanma arttikca verim artar.

Dallanma Başlangıci deniz yosunu çiçek Başlangıci yalraktan fosfor çinko
10-15 cm boy sonrası En az iki kere combi vs verilirse Çok faydası olur. Çok pahalı marka gübrelere gerek yok en ucuz yollu toz ürünler ile desteklenebilir.

Bildiğim genel geçer tecrübe ve öneriler bunlar.

Geçen Yıl bizde ektik nohudu antraknoz hastalığına karşı hububat mibzerinin bir gözleri kapalı olacak şekilde.Kg olayı herkesin bir düşüncesi var tabi biz ilk tarlayı mibzer ayarından ötürü 16 ektik diğer 2 parçaya hemen hemen 20 kg düştü 16 düşen yer baya seyrek gibiydi ilk başta daha sonra yağışlar la 20 kg ekilen yeri geçti(Oranın toprağı daha iyi buda etken olabilir )benim görüşüm 16_17 kg ideal hububat mibzeri ile ekiliyorsa.

Tabana gübre atmadık araştırdığım kadarıyla gübre atmayın dediler gübre atılsa nasıl olur bilmiyorum.Ektikten sonra Merlin attık daha sonra çiçeklenmeden önce sıvı takviyede bulunduk bu safhaya kadar nohutlatım gayet güzel di Daha sonra yağmurların bastırmasıyla 20 kg attığımız yerlerde gerileme oldu.Bu tarlalar kepir di diğer yer et toprak.

Sonuç olarak az tohum attığımız yerden daha çok mahsül aldık bunun sebebini sonradan yağmurlar kepir yerleri sıktı ve nihayetinde verim düştü.Nohut ekilecek tarla ne kepir olacak ne de çok taban yer olacak çok taban yerdede hardal sorunu baş gösteriyor ve verime - yönde etki sağlıyor benim deneyimlerim bu şekilde.
Yer: Ankara-Bala.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Bizim nohut mibzeri var arkadaşlar havalı mibzer değil ama 18 kg civari felan Ekim yapılıyor bu sene ekerken olan ilaçtan atmayacağız tarlalar dinleniyor ama iş karışık bu sene ürün pahalı olsa 80 kg çıksa 500 TL eder

Dün Facebook ta bir ilaç firması bu atılan ot ilacı nohutu kısırlaştırıyor dir paylaşım yapmış.Ama devamında bı açıklama yoktu.Biz nohutu ektik.Hemen üstüne de merlini attık.Her sene verim azalıyor.Bakalim nereye kadar ekecez.

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06
Arkadaşlar iç anadoluda geçensene ye göre nohut ekimi çok azalıyor zaten başka bölgelerde pek de fazla eken yok. İç anadoluda bu sene azalma sebebi ise geçensene ekenler gerçekten zarar etti kardan zarar değil gerçekten zarar fiyat da istenilen seviyelere çıkmayınca durum daha da vahimleşti nohut tarımını kabaca anlatıyorum 1 ay önce tarlalar sürüldü şimdi ise nohut mibzeri ile ekilecek ardından ot ilacı atıyoruz ilk senelerde sonra da biçilip iş bitiyordu 150 kg ile başlayan verim önce 100 kg sonra ise 70 kg kadar geriledi biz bu sene 80 dekara yakın ekiyoruz. Yalnız sorun şurada başlıyor nohutlar büyüyüp da tane yapacağı zaman anlamsız bir hastalık gelıyor sararıyor kuruyor bu neden kaynaklanıyor ve verim artırmak için neler yapılabilir
Malesef antrakoz un etkin mücadelesinin zorluğudur çiftçiyi bezdiren bizde normalde 100-200 dekar arası nohut ekerdik her yıl bu yıl 50dekara düşürdük ekimi artı 30gün bölgemize göre geç ektik bakalım nasıl olucak! Antrakozq gelicek olursak çiçeklenme dönemi sıcaklık değişimiyle yoğun nemli hava ile gelen bir hastalık normal şartlarda sık ilaçlama yapılmalı oluşan senelerde ancak çiftçi tespit edene kadar %50 zarar vermiş oluyo mesela türkiye genelinde geçen yıl tüm nohutlar ani genel sıcaklarda çiçek döküp ciddi verim kayıpları yaşadı yani yetiştirmesi zor bir ürün tuttuğunda masraf azlığıyla 250-300kg verimleri yakalıyabiliyoruz sıfır gübde sıfır ilaçla ama sıkıntılı mevsimlerde -50-100kg arasına kadar düşüyo geçen yıl bir parçam ayrı tohumdu bölgenin tamamı en yüksek 80kg alabilirken o tohumdan 170kg civarı alabilmiştik bu senede aynı tohumu kullandık 20kg olarak uyguladık tarlaya biraz iri bir nohut 18kg çok seyrek görülmüştü geçen yıl bakalım henüz çıkışlar gerçekleşmedi izliyoruz

Malesef antrakoz un etkin mücadelesinin zorluğudur çiftçiyi bezdiren bizde normalde 100-200 dekar arası nohut ekerdik her yıl bu yıl 50dekara düşürdük ekimi artı 30gün bölgemize göre geç ektik bakalım nasıl olucak! Antrakozq gelicek olursak çiçeklenme dönemi sıcaklık değişimiyle yoğun nemli hava ile gelen bir hastalık normal şartlarda sık ilaçlama yapılmalı oluşan senelerde ancak çiftçi tespit edene kadar %50 zarar vermiş oluyo mesela türkiye genelinde geçen yıl tüm nohutlar ani genel sıcaklarda çiçek döküp ciddi verim kayıpları yaşadı yani yetiştirmesi zor bir ürün tuttuğunda masraf azlığıyla 250-300kg verimleri yakalıyabiliyoruz sıfır gübde sıfır ilaçla ama sıkıntılı mevsimlerde -50-100kg arasına kadar düşüyo geçen yıl bir parçam ayrı tohumdu bölgenin tamamı en yüksek 80kg alabilirken o tohumdan 170kg civarı alabilmiştik bu senede aynı tohumu kullandık 20kg olarak uyguladık tarlaya biraz iri bir nohut 18kg çok seyrek görülmüştü geçen yıl bakalım henüz çıkışlar gerçekleşmedi izliyoruz
Bizimkilerde bugun gıttı Bi 80 dekarda biz ekeceğiz abi dur bakalım ekmek bizden rabbim neylerse bu Antraknoz başa bela abi arada fiğ eksen aceba bu hastalığı alır mı

• Beğen
Tepkiler: Skarataş
Hocam 170kg civarı aldığınız nohudun cinsi nedir acaba???

Ektim bile 2 hafta oldu.Erken ama babam durmadı.Hayırlısı artık.Arda ile azkan ektik.
Bizimkilerde bugun gıttı pulluk çekmeden denemişler olmamış yarın gideceğim bende hayırlısı bizde tohum vardı az çıksa bile pahalı olur dıye düşündük ama bilmiyorum belki tohum da çıkmaz şu mısırlılar ne alemde öğrensek de sizin oraya gelelim de sulu tarıma bakalım

Bizimkilerde bugun gıttı Bi 80 dekarda biz ekeceğiz abi dur bakalım ekmek bizden rabbim neylerse bu Antraknoz başa bela abi arada fiğ eksen aceba bu hastalığı alır mı
Hocam 170kg civarı aldığınız nohudun cinsi nedir acaba???
Hocam nohutların iyi olduğu senelerde 170kg veren göksudur 320kg gibi benim canlı deneyimim mevcut çeşit olarak çok memnunum azkanla yanyana ektim azkanı iyisi kötüsü her yıl 2 ile çarptı