Nohut Yerlerine ne Ekilmeli (sadece uzmanlar lütfen)

Nohut


  • Kullanılan toplam oy
    13
  • Anket kapatılmış .
Uzman arkadaşlar
Kıraç Arazilerde Bu sene nohut olan yerlere seneye ne ekmeliyiz.
Biz Nohut, arpa,herk,şeklinde Ekim nöbeti uyguluyoruz çokta verimli olmuyor işin doğrusu...
Nohut ekilen yerlere arpa ekilince verim düşüyor bu sene nohut'u hasat edip patlatma ile surüp bı kaç kazayağı çekip tamamına buğday ekeceğim eğer bundada verim kaybı olursa bir daha nohut ekmeyecegim çünkü yıllık Buğdaydaki verim kaybı nohuttan kazandığından daha fazlasına denk geliyor.
buğday-arpa-herk şeklinde münavebe edip eski sisteme döneceğim.
Bilinçli ve Bilgili arkadaşların yorumları benim için önemlidir teşekkür ederim.
 

Bizde genelde arpa ederiz. lakin sene yağışlı olursa buğday da güzel oluyor. kurak olursa nohut anızına ekilen arpa buğday çok çabuk yanıyor. artık nohut tarımı da masraflı ve zahmetli oldu, Bizde artık nohut ekimini bıraktık. heryil arazinin 3 te 1 ni nadasa bırakıyorum. İç anadoluda kurak tarım da nadas şart oldu malesef..
 İlk havalar ısınıp Nisan da sıcak yapar, 10 - 15 gün yağmur yağmazsa ne ekersen ek olmuyor. Ama fiğ yeri kavun yeri aynı nadas gibi oluyor. Bu verim kaybı özellikle geçen sene ve bu sene iyiden iyiye etkisini gösterdi. Son 1 ayki yağmurlar olmasa yine çoğu yere biçer girmezdi ve bu yerler anız değil nohut yeriydi.
 Nohut sonrası arpa da eksen buğday da eksen bakacağın şey tohum özellikleri olmalı. Eğer mevsim yağışları az olursa geçci çeşitler verimsiz olur. Yağışı bol alan yerdeysen fark etmez istediğini ek. Ancak yağış az ise alternatif ve erkenci çeşitler daha uygun olur. Bu gibi kuraklık stresi olan yerlerde tritikale ekmek en garanti yöntem.
Örneğin Buğday olarak es26, bayraktar2000, tosunbey, reis, sönmez2001 vb
Arpa olarak tarm92, burakbey, ince04 vb ekilebilir.
En güzel yöntem hepsinden biraz ekip denemektir.
 

Benzer Konular


Son Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt