Nohut yetiştiriciliği ve kazancı hakkında

Herkese selamlar,

Sevgili abilerim bu benim ilk mesajım aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum.

Sözlerime başlamadan önce şunu belirtmek isterim, şu an bir insanın yaşayabileceği zor durumlardan birini yaşıyorum gerek aile durumum gerekse işimle ilgili konular. Yaşım 30 dan fazla haksız bir sebeple işimden ayrılmak zorunda kaldım. Malesef iş bulamıyorum ve bir işin bulunacağı umuduyla günleri beklemek çok ağır geliyor. O yüzden bende yaşadığım şehiri terkederek köyüme dönüp çiftçilik yapmaya karar verdim, umarım siz tarım yapan değerli insanlar gibi bende mutlu mesut yaşayıp gelir elde edebileceğim bir hayatım olur o yüzden tavsiyelerinize ve bilgilerinize çok ihtiyacım var.

Fazla lafı uzatmadan sizlere şunu sormak istiyorum:

40 dönüm tarlaya nohut ekmeyi düşünüyorum, bölge karasal iklime sahip ve genelde kurak diyebiliriz, burada insanlar arpa, buğday dut gibi tarım faaliyetleri yapıyor. Sanırım nohutun da ihtiyacı olan iklim fazla yağış almayan karasal bir iklim. Henüz toprak analizi yaptırmadım ama ilçe tarım bakanlığında çalışan bir ziraat mühendisi bana bölge nohuta uygundur dedi. Alın terimle biriktirdiğim tüm paramı bu işe yatıracağımı bilmenizi isterim.

Yanıtlayacağınızı umut ederek şunları sormak istiyorum; Dönüm başına ne kadar gelir elde edebilirim ? Ne kadar hasat alabilirim ? Yılda kaç kez hasat alınıyor nohut tarımında ? Şunu da söylemek isterim arazi hisseli diğer paydaştan işletme imzası alabilir miyim bilmiyorum o yüzden maddi bilgi verirken devlet desteği olmadan bilgi verirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
1.Öncelikle ekimini yapacağın ürün hakkında yeterince bilgi sahibi ol(çeşit seçimi, Ekim zamanı, ilaçlama, gübreleme, hasat şekli vb.) 2.Çiftçilik işinin bir çok değişkeni vardır (hava şartları,ekonomik şartlar vb.) Burdan da kesin bir sonuç çıkmaz ve durumlar değişkendir.
3. Hisseli yerlerin ekimi için diğer hissedarlardan en azından Ekim için imzalı onay olman senin için faydalı olacaktır. Allah kolaylık versin.

• Beğen
Tepkiler: murat89
1.Öncelikle ekimini yapacağın ürün hakkında yeterince bilgi sahibi ol(çeşit seçimi, Ekim zamanı, ilaçlama, gübreleme, hasat şekli vb.) 2.Çiftçilik işinin bir çok değişkeni vardır (hava şartları,ekonomik şartlar vb.) Burdan da kesin bir sonuç çıkmaz ve durumlar değişkendir.
3. Hisseli yerlerin ekimi için diğer hissedarlardan en azından Ekim için imzalı onay olman senin için faydalı olacaktır. Allah kolaylık versin.

Abi peki bir dönümden ortalama ne kadar hasat alabiliriz ? Elbette bu şartlara göre değişir biliyorum ama genel bir ortalama söylersen çok sevinirim. Yılda kaç kez hasat alabiliriz ? Ve bunu kaça satabiliriz ?

1. Nohuttan yılda bir kez ürün alırsın.
2. Ürün miktarı olarak ortalama 150_250 kğ alabilirsin (iklim ve bakım şartlarına göre değişir.)
3. Fiyat olarakta serbest piyasada kaç lira ise o gün ki fiyat ona göre satarsın.
4.Sana tavsiyem dönümden kaç kilo alaçağım diye hesap yapma, bir dönümden ne kadar fazla ürün alabilirimin araştırmasını yap.

1. Nohuttan yılda bir kez ürün alırsın.
2. Ürün miktarı olarak ortalama 150_250 kğ alabilirsin (iklim ve bakım şartlarına göre değişir.)
3. Fiyat olarakta serbest piyasada kaç lira ise o gün ki fiyat ona göre satarsın.
4.Sana tavsiyem dönümden kaç kilo alaçağım diye hesap yapma, bir dönümden ne kadar fazla ürün alabilirimin araştırmasını yap.

Abi cevabın için teşekkür ederim, araştırma yapıyorum yapmalıyım haklısın. Dönüm başı 250 kilo alsam 40 dönümden 10 ton yapar kazancım 30 bin lira oluyor, toprak mahsülleri ofisinde nohutun kilosu 3 tl yazıyor şu an. Maliyeti de düşünce bişey kalmıyor. Hesabım doğru mu bilmiyorum ama eğer doğruysa insanların neden tarım yapmadığını anlıyorum.

Abi cevabın için teşekkür ederim, araştırma yapıyorum yapmalıyım haklısın. Dönüm başı 250 kilo alsam 40 dönümden 10 ton yapar kazancım 30 bin lira oluyor, toprak mahsülleri ofisinde nohutun kilosu 3 tl yazıyor şu an. Maliyeti de düşünce bişey kalmıyor. Hesabım doğru mu bilmiyorum ama eğer doğruysa insanların neden tarım yapmadığını anlıyorum.
İşin içine girince daha çok anlarsın ağabey. Tarim da pek kazanamazsın manda yetiştiriciliğine bir baksan ? 5-6 bin lira tanesi. Ve yine tanesi danası yokken 6-9 kg arası süt veriyor sen 6 dan hesapla ve sütünün kg fiyatı 5 tl ortalama . Fabrika yemi yemiyor ot saman ve yem kırdır tamamen doğal yani bir düşün derim

Öncelkle sen nohutu nerde yetiştirecksin 250 kilo die bişe yok. 100 kilo normal en kral alavagn yerler 150 kilo ortalama 100 kilodan 4 ton nohut alırsın oda 12 binlira 8 9 ı masraf kalırsa 3 bin ya kalır ya kalmaz

İşin içine girince daha çok anlarsın ağabey. Tarim da pek kazanamazsın manda yetiştiriciliğine bir baksan ? 5-6 bin lira tanesi. Ve yine tanesi danası yokken 6-9 kg arası süt veriyor sen 6 dan hesapla ve sütünün kg fiyatı 5 tl ortalama . Fabrika yemi yemiyor ot saman ve yem kırdır tamamen doğal yani bir düşün derim

Tavsiyen icin tesekkur ederim hayvancilik benim gibi bilmeyen birilerinin yapabilecegi bisey degil bence. Yapanlara saygi duyuyorum cunku ciddi bir emek bilgi ve tecrube isteyen bir is ben yapamam ki.

Abi manda yerine kucuk bas hayvancilik onerir misin veya kanatli hayvan ?
Bende araştırmadayım şuan sadece ekip biçiyorum Allah in izni ile hasattan sonra bir seçim yapacağım. Ama burda ki bir abimizin tavsiyesi ile mandaya ağırlık verdim. Satıcılarını aradım bizzat kendileri ile konuştum. Oldukça iyi para kazandıklarını söylediler sütünden. Benim gibi durumun seninde sana da aylık para lazım değil mi ? Yapacağın her türlü işte uzun vadeli para gelecek . En az 6 Ay para kazanamazsın küçük başta mesela ne ile geçineceksin? Ben bunu göz önünde bulundurarak secimimi 3 adet manda alatak sutu ile gecinmeyi dusunuyorum. Aralik ocak ayinda da dogumlaru olur 3 ay kadar sagim kesilir sonra yavrulari ile birlikte 6 hayvan sahibu olur nisandan itivaren sagimina baslar hayatimi tamamen duzene sokarim biiznnillah

Bende araştırmadayım şuan sadece ekip biçiyorum Allah in izni ile hasattan sonra bir seçim yapacağım. Ama burda ki bir abimizin tavsiyesi ile mandaya ağırlık verdim. Satıcılarını aradım bizzat kendileri ile konuştum. Oldukça iyi para kazandıklarını söylediler sütünden. Benim gibi durumun seninde sana da aylık para lazım değil mi ? Yapacağın her türlü işte uzun vadeli para gelecek . En az 6 Ay para kazanamazsın küçük başta mesela ne ile geçineceksin? Ben bunu göz önünde bulundurarak secimimi 3 adet manda alatak sutu ile gecinmeyi dusunuyorum. Aralik ocak ayinda da dogumlaru olur 3 ay kadar sagim kesilir sonra yavrulari ile birlikte 6 hayvan sahibu olur nisandan itivaren sagimina baslar hayatimi tamamen duzene sokarim biiznnillah

Abi verdigin bilgi ve tavsiyelerin icin tesekkur ederim umarim istedigin gibi olur. Peki mandayi simental inek gibi kesime yollayip etinden para kazanabilir miyiz ?

Abi verdigin bilgi ve tavsiyelerin icin tesekkur ederim umarim istedigin gibi olur. Peki mandayi simental inek gibi kesime yollayip etinden para kazanabilir miyiz ?
Rica ederim ne demek . Mandan et hayvani değil süt olarak kârı var . Yani fazla et veren bir hayvan değil. Öncelikle sana aylık mi para gerek uzun vadeli bir iş mi düşünüyorsun bunları göz önünde tut. Besicilik col uzun vadeli bir iş. Küçük başta da 5-7 ay sürecli bir iş.

Rica ederim ne demek . Mandan et hayvani değil süt olarak kârı var . Yani fazla et veren bir hayvan değil. Öncelikle sana aylık mi para gerek uzun vadeli bir iş mi düşünüyorsun bunları göz önünde tut. Besicilik col uzun vadeli bir iş. Küçük başta da 5-7 ay sürecli bir iş.

Tamamdir tesekkur ederim abi arastirma yapmak en iyisi hayvancilikla ilgili, neler yapabilirim maliyetleri felan hesaplayip arastiricam.