Oksuruk

Arkadaslar benim ahir 16 baslik kelpic ustude tugla 10 hayvan var 7 aylik ve 18 aylik disi erkek karisik havalar soguyunca oksurmeye basladilar 2 pencere vardi acik kapattim olmadi ikide baca vardi onlarida kapattim yer malatya gece eksi 4 falan buldu niye boyle oldu bu havada oksururlerse eksi 20 de ne olur anlamiyorum ne onerirsiniz

Bir çok sebebi olur, karşılıklı cereyanda kalırsa , öksürül olur, yakalanırsa iştah kesilmesine kadar gider, kamyonda yolculuk yapan hayvanlarda yol stresi öksürük yapar, tehlikeli bunların ikisi çok uzamadan moksidif , bactimox gibi antbytkler var, başka nedenlerde olabilir, veterinere muhakkak danışılmalıdır.

Kışa girerken veya yaza çıkarken mevsim değişiklerinden dolayı olan şeyler bunlar. Ufak olanlar daha fazla etkilenir,büyükler daha kolay atlatır. Havalandırmalarını kapama, veterinerden iğnesini alıp uygun dozlarda ahırdakilerin tamamına vur.

Arkadaslar benim ahir 16 baslik kelpic ustude tugla 10 hayvan var 7 aylik ve 18 aylik disi erkek karisik havalar soguyunca oksurmeye basladilar 2 pencere vardi acik kapattim olmadi ikide baca vardi onlarida kapattim yer malatya gece eksi 4 falan buldu niye boyle oldu bu havada oksururlerse eksi 20 de ne olur anlamiyorum ne onerirsiniz
Hayvanlar iyi beslenmeyle soğuktan bişey olmaz,hayvana direk rüzgâr vurmasın.ahirin içine siz girdiğinizde gözlerinizin yanmaması gerekiyor.birde hayvanlar yer değişimi oldumu.yenimi içeri aldınız