'Organik' diye kart tavukları yutturmuşlar

' Organik ' diye kart tavukları yutturmuşlar
Markette yüksek fiyata satılan her iri tavuk organik değilmiş

Bazı aracılar, üreticiden aldıkları yumurta verimi düşen tavukları ‘organik’ diye satmaya başladı. Sektörde ‘çıkma’ adı verilen ‘20 aylık’ kart tavuklar, yüzde 30 ucuza alınıp tüketiciye normal tavuktan yüzde 50 daha pahalıya satılıyor.

Meyve ve sebze ürünlerinden sonra ‘organik’ dolandırıcılığı beyaz ete de sıçradı. Vatan Gazetesi ' nin haberine göre Bazı aracıların, üreticilerden aldığı yumurta verimi düşen 20 aylık tavukları, organik diye bazı market ve pazarlara sattığı ortaya çıktı. Yüzde 30 ucuz fiyata alınan kart tavuklar piyasada tüketiciye normalden yüzde 50 daha yüksek fiyata satılıyor. Hem daha büyük olması hem de etinin geç pişmesi, kart tavukları organik tavukla aynı özelliklere sahip hale getiriyor. Üreticiler ise müşteriyi sertifikalı ürün almaları konusunda uyarıyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Derya Pala, yumurtlama ömrünü tamamlamış ve 1.5 yaşına gelmiş olan tavuklara ‘çıkma tavuk’ denildiğini söyledi.

Afrika’ya da gidiyor Kuzey Afrika’ya ihraç edilen tavukların bir kısmının iç piyasada ‘köy tavuğu’ ya da organik olarak satıldığını belirten Pala, şöyle konuştu: “Bazı kasaplarda köy tavuğu olarak satılan tavuklar, aslında çıkma tavuklar. Daha büyük ve yağlı olduğu için ‘gerçek köy tavuğu, yani organik’ diye ilgi görüyor. Oysa ki yumurta elde etmek için tesislerde büyütülen tavuklar bunlar.”

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Uzmanı Mustafa Yılmaz ise Avrupa’da bu tür etleri yumuşatmak için bazı çalışmalar yapıldığını anlattı. Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre bu etler elektrik veya ses dalgasıyla yumuşatılacak.

Ynt: 'Organik' diye kart tavukları yutturmuşlar

nailyetek link=topic=64710.msg732577#msg732577 date=1366051430' Alıntı:
rocky nin işidir bu.:D
Bak hele bak yine dedikodumu yapmış çamur atmış sın nail ağa :D Üşenmeden bütün konuları gözden geçittiriyosun bana :D Ben öyle bi tavuk görmedim daha :D
Hermiyas link=topic=64710.msg732585#msg732585 date=1366051762' Alıntı:
Yok onun işi olmaz o ETçi bunlar Yumurtacıların işi...:)
ok-*-s Aynen biz etçi bunlar cepçi :)

rocky link=topic=64710.msg732690#msg732690 date=1366062782' Alıntı:
Bak hele bak yine dedikodumu yapmış çamur atmış sın nail ağa :D Üşenmeden bütün konuları gözden geçittiriyosun bana :D Ben öyle bi tavuk görmedim daha :D ok-*-s Aynen biz etçi bunlar cepçi :)
Sen şimdi GDO lu tavuk yem ile GDO lu tavukmu besliyosun.:D

ismail_17 link=topic=64710.msg732780#msg732780 date=1366117704' Alıntı:
Yalan yok benim kullandığım ,fabrika süt yeminde Genetikdeğiştirilmiş soya ve mısır kullanılmıştır diye yazıyor. bim-*s
GDD Mısır var soya yok bizim yemlerde, hatta daha önceki partide mısır da yoktu.