Otomatik Tamburlu sulama makinası ve özel yapım pompa

Ynt: Otomatik Tamburlu sulama makinası ve özel yapım pompa

Zor bir soru. Şanzumanı ve borusu ithal ve en önemli parçaları da bunlar. Ama 2000 dönüm için bu veya benzeri bir sistem bence şart. Biz 50 dönüm ısladık geçen yaz.

erkut orkal link=topic=18031.msg182287#msg182287 date=1243430962' Alıntı:
biz yılda 2000 dönüm yer suluyoruz bu makina kaza bela görmediği sürece kaç yıl kullanılır ?

ersanakyai link=topic=18031.msg182330#msg182330 date=1243444508' Alıntı:
Zor bir soru. Şanzumanı ve borusu ithal ve en önemli parçaları da bunlar. Ama 2000 dönüm için bu veya benzeri bir sistem bence şart. Biz 50 dönüm ısladık geçen yaz.
sabah akşam boru değiştirmekten bıktım :D hele bide sabah 5.30da üstümün buz gibi ıslanmasına deli oluyorum romatizma olduk şu genç yaşta.

Güzel paylaşım Ersan abi. Sizin oralarda böyle makinalar olduğunu bilmiyordum. Makinanın parası yaptığı işle çıkar mı? 50 dönüm bana bu makina için az gibi geldi.

erkut orkal link=topic=18031.msg182340#msg182340 date=1243445701' Alıntı:
sabah akşam boru değiştirmekten bıktım :D hele bide sabah 5.30da üstümün buz gibi ıslanmasına deli oluyorum romatizma olduk şu genç yaşta.
;D ;D ;D ;D; D; ;D bide beni düşün 250 tabanca(fıskıyee)3boruya bir tabancaa :D :D :D

Makine olmasa zaten tek ürün ekiyorduk. Makineyi alınca 2 ürüne çıkardık. Geçen yaz buğdaydan sonra mısır da ektik. Bu yaz da fi ekmiştik, onu biçtik. Şimdi yine slajlık mısır ekeceğiz.

Parasını çıkarıp çıkarmayacağına bakacak olsaydık zaten çiftçilik yapmazdık değil mi?

alipasalierkan link=topic=18031.msg182344#msg182344 date=1243446356' Alıntı:
Güzel paylaşım Ersan abi. Sizin oralarda böyle makinalar olduğunu bilmiyordum. Makinanın parası yaptığı işle çıkar mı? 50 dönüm bana bu makina için az gibi geldi.

ya bende bişi sorcam şimdi normal yagmurlam ile ben 6 saat suluyorum bu makinayla kac saatte başa cıkarsa 3 saat yamurlamaya denk gelir

lordmstf link=topic=18031.msg182345#msg182345 date=1243446525' Alıntı:
;D ;D ;D ;D; D; ;D bide beni düşün 250 tabanca(fıskıyee)3boruya bir tabancaa :D :D :D
bizde 9 tane ruhsatlı elektrikli sondaj var :D en azında 30 tabanca bir tanesinde 90 tane var hepsi aktif olarak çalışıyor :D bana birşey olmuyorda çizmeler 20 günde bi deliniyor kelepçeye tekme atmaktan :D

Valla arkadaş öyle bi soru sormuşsun ki bilmece gibi.

Faydası olacaksa şöyle açıklayayım; biz saatte 1 dekar yer ıslıyoruz. Tabi ilerleme hızını değiştirerek bu değeri azaltıp çoğaltabilirsin.

Kanat genişliği 50m, boru boyu 400 metre. Yani bir kurulumda başa çıkana kadar 20 dekar yer ıslayabiliyor 20 saat içinde.

okan6445 link=topic=18031.msg182502#msg182502 date=1243527673' Alıntı:
ya bende bişi sorcam şimdi normal yagmurlam ile ben 6 saat suluyorum bu makinayla kac saatte başa cıkarsa 3 saat yamurlamaya denk gelir

ersan bey şu an motoruyla herseyiyle kaça mal olur bu sistem 25000ytl hersey dahil mi ? egimli arazide işe yarar mı acaba.. dogrusu cok hoşuma gitti bu sistem.. bizim burda surekli son yagmurlar yagmaz ekinden tam verim alamayız bejlerde ve kebam barajınında kıyısında hemen arazilerimiz kimse sulamayı düşünmez pek.. bi kaç sene karpuz ektiler sulu baya iyi oldu ama para etmeyince milet onuda bıraktı.. sulaması zahmetli oluyor diger turlu boru sök tak fıskiyede bu sistem baya rahata benziyor ona göre.. sanırım tek kişi bile kurup calıştıra bilir bunu cok yorucu olmaz su kaynagı yakınsa ...

25000lira sadece makinanın parasıydı. Motor ve santrafüjü dediğim gibi kendimiz yaptık. 1500lira kadar tutmuştur yapımı. Motor, magirus minibüs motoru, pompa da hurdadan alındı. Gövdesi de magirustan bozma. Eğimli arazide verim alamazsınız bence. kanatları taşıyan arabanın nereye gideceği belli olmaz eğimde.

İlk kurulum esnasında kapalı olan kanatların açılması biraz zahmetli oluyor, tek kişiyle olacak iş değil. Ama tabanca ile sulama yapılacaksa onun kurulumu daha kolay. Kurduktan sonra arazi uygunsa 20 saat boyunca başında tek kişi beklese yeterli. 20 saat sonra yan sıra için tekrar kurmak gerekiyor.

ceya023 link=topic=18031.msg182682#msg182682 date=1243618451' Alıntı:
ersan bey şu an motoruyla herseyiyle kaça mal olur bu sistem 25000ytl hersey dahil mi ? egimli arazide işe yarar mı acaba.. dogrusu cok hoşuma gitti bu sistem.. bizim burda surekli son yagmurlar yagmaz ekinden tam verim alamayız bejlerde ve kebam barajınında kıyısında hemen arazilerimiz kimse sulamayı düşünmez pek.. bi kaç sene karpuz ektiler sulu baya iyi oldu ama para etmeyince milet onuda bıraktı.. sulaması zahmetli oluyor diger turlu boru sök tak fıskiyede bu sistem baya rahata benziyor ona göre.. sanırım tek kişi bile kurup calıştıra bilir bunu cok yorucu olmaz su kaynagı yakınsa ...

safak262 link=topic=18031.msg952712#msg952712 date=1420234997' Alıntı:
sular marka var sata biliriz alıcı olursa bu senenin bizim arazilere uygun deyil 530 metre borusu 70 metre kanat genişliği

sular nasıldı memnunmusunuz tavsiye edermisiniz? ben irtem düşünüyorum ama sularıda merak ediyorum.bizim burda var bitane bence irtem daha iyi gibime geliyor.