PAHALANAN MAZOTA ÇARE?

Ynt: PAHALANAN MAZOTA ÇARE?

Buralarda çare falan yok. Doğu bölgelerinde olsaydım, biryerlerden kaçak mazot temin edip kullanırdım. O bölgelerdeki hiç kimsenin pahalanan mazota çare aradığını düşünmüyorum. Bölge insanlarının bazılarının geçim kaynaklarından biri zaten...

Bütün Avrupa'yı sarsan benzin fiyatları İsviçre'yi de vurdu. 95 oktanlık benzinin fiyatı son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarak 1.85 Frank (yaklaşık 3.35 TL) oldu. Kişi başına düşen milli gelirin 43 bin dolar seviyesinde olduğu İsviçre'de vatandaşın tepkisi, yıllardır Avrupa'nın en pahalı benzinini kullanan Türkiye'de 'ya biz ne yapalım' sorusunu akıllara getirdi.

Hürriyet'i Takip Et!

İsviçreliler zamma çıldırdı ya biz ne yapalım
7 Mayıs 2011

Bütün Avrupa'yı sarsan benzin fiyatları İsviçre'yi de vurdu. 95 oktanlık benzinin fiyatı son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarak 1.85 Frank (yaklaşık 3.35 TL) oldu. Kişi başına düşen milli gelirin 43 bin dolar seviyesinde olduğu İsviçre'de vatandaşın tepkisi, yıllardır Avrupa'nın en pahalı benzinini kullanan Türkiye'de 'ya biz ne yapalım' sorusunu akıllara getirdi.

İSVİÇRE'DE BENZİN FİYATLARI ÇILDIRDI / WEB TV

İsviçre her ne kadar peşin ve spot benzin alımı yapsa da bu da pek fayda sağlamadı. Fiyatlar son 10 yılın en yüksek fiyatına ulaştı.95 oktanlık benzin 1.85 Franka (yaklaşık 3.35 TL), mazot 1.96 franka (yaklaşık 3.55 TL.) çıktı.

Artışların ne kadar daha devam edeceği ise bilinmiyor. İsviçreli ekonomistler fiyatlar nedeniyle enflasyonun artacağının sinyallerinin alındığını söyleyerek hükümetin bu konuda önlemler alınmasını istediler.

Öte yandan araç sahipleri de bazı kısıtlamalara gittiklerini artık full depo yapmadıklarını ve arabalarını gereksiz yere kullanmadıklarını dile getirdiler.

TÜRKİYE'DE BENZİNDE AVRUPA LİDERİ LİDERİ

Türkiye, AB üyeleri içinde 1,90 avro ile benzinin en yüksek fiyattan satıldığı ülke. Türkiye'yi 1,58 avro ile Yunanistan, 1,56 avro ile Hollanda, 1,50 avro ile Danimarka, 1,48 avro ile Finlandiya, 1,47 avro ile İsveç ve Almanya izliyor.

Belçika'da benzin fiyatı 1,46 avro, İngiltere'de 1,45 avro, Portekiz'de 1,44 avro, İtalya'da 1,42 avro, Fransa'da 1,41 avro, İrlanda'da 1,32 avro, Çek Cumhuriyeti'nde 1,31 avro, Macaristan'da 1,31 avro, Slovakya'da 1,31 avro, Malta'da 1,27 avro, Slovenya'da 1,26 avro, Litvanya'da 1,25 avro, İspanya ve Avusturya'da 1,24 avro, Lüksemburg'ta 1,23 avro, Polonya'da 1,20 avro, Estonya'da 1,19 avro, Romanya'da 1,14 avro, Letonya ve Kıbrıs'ta 1,13 avro ve Bulgaristan'da 1,09 avro.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17725706.asp?gid=381

Akaryakıt dağıtım şirketleri, 95 ve 97 oktan kurşunsuz benzine 7 kuruş indirim yaptı.

Yapılan bu indirimle Ankara ' da 4,24 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzin 4,17 liraya, yine 4,28 liradan satılan 97 oktan kurşunsuz benzin ise 4,21 liraya indi. İstanbul ' da ise 4,23 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzin 4,16 liraya, 4,28 liradan satılan 97 oktan benzin ise 4,21 liradan satılacak. İndirimler bugün gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi. (GazeteHabertürk)

09.06.2010
darısı mazota

s.a arkadaşlar....ben mf 285 de 3-5 depo kadar kaçak mazot kullandım....ucuz mazottu ama kaçak oldugunu sonradan ogrendim...gaz yagı ve tiner kokuyodu....285 motorun çalışması biraz degişti....rolantide stop ediyor....el gazıyla ayarlanmıyor ....bi yuksek oluyo bi düşüyo.....ne yapmam lazım....elimde de bu mazotton daha 1500 lt var....yağ katsam olur mu?

arkadaşlar 10 numara yagı ben hiç kullanmadım ama bizim buralarda kaçak mazot satılıyor şu anda 2700 tl fiyatı ben yaklışık 4 yıldır üniversal 650 ve sondaj makinasında kullanıyorum traktöre daha birşey olmadı ama sondaj makinası geçenlerde pompayı bozdu gittim çıkma bi pompa aldım 250 tl ye taktım zenit sati gibi oldu:) ama size tavsiyem yeni motorlarda kullanmayın ben yıllık 400 dekar tarla işlerim yeni motorumda euro dizel mazot kullanmaya başladım çok önemli bir külfeti yok ama çok tarla işlersiniz yıllık 20-30 bin liralık mazot tüketirseniz ozaman mantıklı olabilir mesela ben sondajda günlük 80 litre mazot tüketiyorum 4 yıldır zaten makinanın kendisinide amorti etti onun için burda kriter yıllık tüketim miktarınız olmalı eger yıllık tüketim azsa bi pompa bozar ondan ettiginiz kar da oraya gider

Mazot fiyatları bugünden geçerli olmak üzere 8 kuruş ucuzladı. İstanbul ' da 3,58 lira olan motorinin fiyatı 3,50 liraya geriledi. Benzinde de önümüzdeki günlerde indirim bekleniyor. 14 Haziran ' da 120 doları gören ham petrolün varil fiyatı 23 Haziran ' da Avrupa ülkelerinin stok rezervleri kullanma kararıyla 102 dolara kadar indi. Doların bir miktar yükselmesi indirimleri erteletti.

arkadaslar bence care turkıyenın yeraltı zengınlıklerının kullanılmaya baslamasıyla yakıt fıyatları duser ama buda uzun vadede care olur.kısa vadede tek care kısıtlamaya gıtmek traktorlerı her zaman uygun gaz ve vıteslerde kullanmak saygılar

sami ÖZKAN link=topic=40139.msg368200#msg368200 date=1301333905' Alıntı:
EVET BU MAZOTLAR DAYANMIYOR ÇEKİŞ GÜZEL aydın doğanın cebine çalışıyoruz
:( :(aydın doğan po sattı avusralyalı bir şirkede ama tüpraş koç almıştı opet te onun birde uzel kapanınca newholland satışları patladı bu durumda doğana değil ama koça çalışıyoruzz.....hepimiz

arkadaslar bence care turkıyenın yeraltı zengınlıklerının kullanılmaya baslamasıyla yakıt fıyatları duser ama buda uzun vadede care olur.kısa vadede tek care kısıtlamaya gıtmek traktorlerı her zaman uygun gaz ve vıteslerde kullanmak saygılar
zamanında yapılan anlaşma nedeniyle yer altı kaynaklarını çıkartamıyorlar galiba süresi var bildiğim kadarıyla