Pancar eken arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Bu yıl pancara başlamaya karar verdik.Ama hiç tecrübemiz yok.
-Toprak hazırlığı
-ekim
-gübreleme
-sulama yı nasıl yapmalıyız?
Kaplı tohum ve açık tohum hangisi iyi?
Sökme çapa makinası vs. tavsiyeleriniz nelerdir.
En sık görülen hastalık zararlı ve yabancı otlara karşı hangi ilaçları tavsiye edersiniz.
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler...

Bu yıl pancara başlamaya karar verdik.Ama hiç tecrübemiz yok.
-Toprak hazırlığı
-ekim
-gübreleme
-sulama yı nasıl yapmalıyız?
Kaplı tohum ve açık tohum hangisi iyi?
Sökme çapa makinası vs. tavsiyeleriniz nelerdir.
En sık görülen hastalık zararlı ve yabancı otlara karşı hangi ilaçları tavsiye edersiniz.
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler...
Toprak son baharda sürülecek
Ekim Nisan ayı içerisinde engeç ekilmiş olacak gara mibzer ile
Gübre 80 /100 kg arası 12/30/12 tarlaya göre 50 /60 da olabilir ekerken 10 kg de üre sonra pancar 5/6 yaprak olunca 30 kg üre
Sulama yağmurlama mini sprink tavsiye ederim yaprakları ezmiyor ve toprağı sıkmıyor
Açık tohum çimlenme daha çabuk sene iyi gitmezse yağış az olursa açık çabuk bitiyor havalı mibzer var ise kaplamalı daha homojen ekersin verimde pek fark göremedim ben kaplamalı ve açıkta fark sadece çimlenmede oluyor
Çapalama makinası biz balta ayak özdeken kullanıyoruz aramız iyi makina ile
Sökme makinası dünmak kullanıyoruz memnunuz
Yabancı otlar için pramin kullanıyoruz ekimden önce kültivator veya rotavatör çekip üzerine 400 Gr atıyoruz en fazla tarla kısır ise 200/300 Gr de oluyor pancar çıkış yaptiktan sonra ot olursa otlar iki yapraklı iken hektaş Tess kullanıyoruz burası çok önemli iyi takip et ot tam iki yapraklı iken atarsan çok etkili oluyor tarlada pancardan başka birşey kalmıyor hastalık bizim burada hiç birşey yok busene karadina diye bir böcek çıkmış pancarın yeşil aksamini yiyen insektisid zehir uygulamislar
kurtarmış

Benim bura ile yani Malatya ile Kastamonu arasında bayağı coğrafi fark var söylediklerim buranın yöntemi aşağı yukarı fark göstere bilir elimden geldigince yardımcı olurum ama sana en doğruyu senin bölgende eken çiftçi senin için en doğrusunu onun tavsiyesidir bunu da dikkate al

Toprak son baharda sürülecek
Ekim Nisan ayı içerisinde engeç ekilmiş olacak gara mibzer ile
Gübre 80 /100 kg arası 12/30/12 tarlaya göre 50 /60 da olabilir ekerken 10 kg de üre sonra pancar 5/6 yaprak olunca 30 kg üre
Sulama yağmurlama mini sprink tavsiye ederim yaprakları ezmiyor ve toprağı sıkmıyor
Açık tohum çimlenme daha çabuk sene iyi gitmezse yağış az olursa açık çabuk bitiyor havalı mibzer var ise kaplamalı daha homojen ekersin verimde pek fark göremedim ben kaplamalı ve açıkta fark sadece çimlenmede oluyor
Çapalama makinası biz balta ayak özdeken kullanıyoruz aramız iyi makina ile
Sökme makinası dünmak kullanıyoruz memnunuz
Yabancı otlar için pramin kullanıyoruz ekimden önce kültivator veya rotavatör çekip üzerine 400 Gr atıyoruz en fazla tarla kısır ise 200/300 Gr de oluyor pancar çıkış yaptiktan sonra ot olursa otlar iki yapraklı iken hektaş Tess kullanıyoruz burası çok önemli iyi takip et ot tam iki yapraklı iken atarsan çok etkili oluyor tarlada pancardan başka birşey kalmıyor hastalık bizim burada hiç birşey yok busene karadina diye bir böcek çıkmış pancarın yeşil aksamini yiyen insektisid zehir uygulamislar
kurtarmış

Benim bura ile yani Malatya ile Kastamonu arasında bayağı coğrafi fark var söylediklerim buranın yöntemi aşağı yukarı fark göstere bilir elimden geldigince yardımcı olurum ama sana en doğruyu senin bölgende eken çiftçi senin için en doğrusunu onun tavsiyesidir bunu da dikkate al
Güzel anlattında bana cevap vermedin sanki gecelerde kapalı sıstem kanallar var ya bizim arkadaşın tarlanın alt tarafında kalmış buna 300 metre boru eklesek su kendiliğinden 30_40 metre yükseğe çıkarmı bizde oradan su motoru ile yağmurlama yapsak eğimli tarla pancar olur mu

egımlı tarlada yetısır ama salma olmaz kapalı sıstem konusunu sen bılıyorsun bız ancak gozumuzde canladırır yorum yaparız
son yıllarda capasız pancar ısı bence sıkıntılı 2 senedır uyguluyorum uygulamadıgım yerler daha ıyı

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ
şimdiden tarlayı sür tarla sert ise altda kaya tabaka oluştuysa çizelde çekmelisin tabana gübre olarak 70-100 kg arası gübre at az gübreyle yetişmiyor çıkım suyu verebiliyorsan kesinlikle ver sonra tohum ise çapacı tutcaksan 9cm e çıplak valantina öneririm çapacı tutmıcaksan 16cm e kaplı yine valantina öneririm ilaç çok önemli ilaç olarak tess atabilirsin ilaç işi yazılarla olmaz ilaç işi tecrübe ile öğrenebilirsin veya uzun zamandır pancar eken yanında sağında solunda eş dostdan görerek yapmalısın pancar 2 yaprak olunca ilk çıktığında 2 yaprak olduğunda 20 dekara gelicek şekilde 2 lt tess atmalısın ot olsun olmasın ot çıkmadı gerek yok demiceksiniz ot her zaman gelir üstüne 50 kg sülfat 20 kg üre 3 4 parçada atmalısın üreyi en sona sakla sularken tankla veya sulamaya başlamadan önce fırfırla içine girerek atıp sularsan çok güzel olur

• Beğen
Güzel anlattında bana cevap vermedin sanki gecelerde kapalı sıstem kanallar var ya bizim arkadaşın tarlanın alt tarafında kalmış buna 300 metre boru eklesek su kendiliğinden 30_40 metre yükseğe çıkarmı bizde oradan su motoru ile yağmurlama yapsak eğimli tarla pancar olur mu
Bu aralar çok yoğunum pancardan dolayı rakım olarak 30_40 metre az değil
Bizim burada kapalı sistem hemen tarlanın ana boru dan çıkan ilk hidrantta bile sulama tat vermiyor aşağıdaki herkes açınca bende suyu önce aşağı daki lere veriyorum sonra ben suluyorum ana boru ile aynı seviye tarlada
Seninki 300 metre birde 30_40 metre yüksekte bizim kanal olsa akmaz ama sizin kanalın ilk girdiği havuz yüksek ise basınç olur yoksada su motoru yerine kademeli pompa lazım olur eğer çıkmaz ise
Pancarda ekecekse eğim sıkıntı olmaz mini sprink rahat sular tarlanın yüzeyden su akmaz
Bir diğer sıkıntı ise o tarla kapsam dışına çıkar tarla iki katı su parasi ödemek gerek birliğe birde yakıt çıkar yani 3kati su parasi na denk gelir
Bu bilgileri bizim kanala göre yazdım abi en iyisi denemek sizin orada değişe bilir

• Beğen
Bu aralar çok yoğunum pancardan dolayı rakım olarak 30_40 metre az değil
Bizim burada kapalı sistem hemen tarlanın ana boru dan çıkan ilk hidrantta bile sulama tat vermiyor aşağıdaki herkes açınca bende suyu önce aşağı daki lere veriyorum sonra ben suluyorum ana boru ile aynı seviye tarlada
Seninki 300 metre birde 30_40 metre yüksekte bizim kanal olsa akmaz ama sizin kanalın ilk girdiği havuz yüksek ise basınç olur yoksada su motoru yerine kademeli pompa lazım olur eğer çıkmaz ise
Pancarda ekecekse eğim sıkıntı olmaz mini sprink rahat sular tarlanın yüzeyden su akmaz
Bir diğer sıkıntı ise o tarla kapsam dışına çıkar tarla iki katı su parasi ödemek gerek birliğe birde yakıt çıkar yani 3kati su parasi na denk gelir
Bu bilgileri bizim kanala göre yazdım abi en iyisi denemek sizin orada değişe bilir
Kanal tarlanın yanında hemende maalesef tarla eğimi yukarı doğru ben de yukarıya kendince cıkarsa oradan motorla basan azıcık mazot gider dıye düşündüm

• Beğen
Sulama için pancar motoru mu önerirsimiz yoksa kuyruk miliyle çalışan santrufüj pompa mı. açık kanal var.rakım 20-25 uzaklık 200-250 metre civarı.
Basınçlı sistem yağmurlama pancar motoru yemez sizin tarlada 10/15 dönüm ise idare eder pancar motoru daha çok yakar senin tarlada uzaklık var ama ileriye dönük sürekli düşünüyorsanız 6 lik pompa güzel olur Tabi imkan meselesi tavsiye etmek kolay en kötü tarım aleti 5 bin olmuş

• Beğen
Bu arada kac dekar ekiosan dekar basina 5 ton kota olmasi lazim en asag yoksa döndüremezsin işi 4.2 ton masraf var
Bu yıl dolu , kuraklık ve sonrasında aşırı yağış sebebiyle pancar iyi olmadı diyo çevredekiler.
Tekrar ekim yapan 5 ton 19 polar aldığını söyledi.geçen yıl 9.5 ton 20 polar almış.
Yapmayan biriside 55 dekara 25 bin masraf edip 35+avans aldım diyor. Dekara 3 ton civarı almış.
Yani kötüsü bu olunca zarar ettireceğini düşünmemiştim açıkçası.!

Bu yıl dolu , kuraklık ve sonrasında aşırı yağış sebebiyle pancar iyi olmadı diyo çevredekiler.
Tekrar ekim yapan 5 ton 19 polar aldığını söyledi.geçen yıl 9.5 ton 20 polar almış.
Yapmayan biriside 55 dekara 25 bin masraf edip 35+avans aldım diyor. Dekara 3 ton civarı almış.
Yani kötüsü bu olunca zarar ettireceğini düşünmemiştim açıkçası.!
şimdi bu bizim pancarcı millet herşeyi doğru düzgün söylemez sen kendi bölgene bak adam 10 senedir aynı tarlayı ekiyor 3 ton alıyor 12 polar geliyor ee pancar yetişmiyor adam ota boğuyor ee pancar seyrek adam gübre atmıyor ee pancar büyümüyor adam dediğim gibi pancarın masrafı dekara 4.2 ton tarla icari hariç bunu düşün ona göre gir işin içine ya gözün yemiyorsa 10 15 dekar ek tadına bak

• Beğen