Pim kesen pullukta kolaylık

Selâmünaleyküm arkadaşlar.
Benim gibi pim kesen pulluk kullananlar için tecrubemi paylaşıyorum.
Hem görsel, hem kullanım kolaylığı bakımından güzel bir buluş.
Öncelikle 20×20×5 ebetlarında, her pim.için ikişer adet olmak üzere ihtiyaç kadar Neodyum (Neodmium) mıknatıs temin edin.
(İnternette 5 buçuk TL ile 9 TL arasında fiyatlarda mevcut.)
Sonra, yuvadan dışarıya taşmayacak boyda bol miktarda pim kesin.
Kullanacağınız pimleri yerlerine takın ve her iki ucunu mıknatıslarla kapatın.
Kullandıkça da bana dua etmeyi unutmayın lütfen. : )

Mıknatıslar Neodyum mıknatıs.
Bunlar çok güçlüdürler.
5mm kalınlıkta ve 20mm'ye 20mm ebatlarında olmalılar ki pimlerin deliklerini kapak gibi kapatsınlar.
Pimler, yuvasına koyulduğunda pulluk gövdesini taşmayacak boyda olmalılar ki, mıknatısı deliklere, yani pimin üzerine koyduğunda kalkık veya eğri durmasın.
Pimler çok kısa da olmamalı ki, her iki kenardan güç alabilsin ve bir tarafa kayıp, diğer tarafta zayıf kalmasınlar.
Pimler yaklaşık 5.5-6cm uzunluğunda oluyorlar. Tabi bu uzunluk, pulluğun iskelet (Şase) kalınlığına göre değişir.
Önemli olan, pim yuvaya yerleştirildiğinde, karşılıklı her iki mıknatıs da şase üzerine tam yapışması ve pimin de içerden her iki mıknatısa degmesidir. Bir iki milim kadar kısa olmasının sakıncası olmaz.
Böylece, pimin her iki ucundaki deliği kapak gibi kapatan güçlü mıknatıslar kapak vazifesi görür ve pimin düşmesini engeller.
Mıknatıslar daha büyük olurlarsa, daha güçlü olurlar. Fakat, 20×20×5 boyutlarında olanlar da iş görüyor.
Anlatabildiğimi düşünüyorum. Şayet eksik kalan bir nokta olursa, onu da açıklarım.
Umarım memnun kalırsın kardeşim.

Doğru olan pim yatağının pim kesilirken disariya sağa sola bükülmemesi
Bunuda en iyi somunlu civata yi tatlı bir şekilde sıkarak sağlayabiliriz
Sigorta sonuçta zora gelince uygun şekilde kesilmeli , pulluk dahil bütün ekipmanlar da böyle
Tabi bunu başka yöntemler ilede sağlayabiliriz , somunlu civata maliyetli olunca
Yinede sigorta civata sının yatağının bozulmamasi önemli

Evet, pim yatağı bozulmamalı tabii.
Bozulmaması için de, pim şaseden zayıf olmalı.
Sanırım bu genelde bilinen bir şey fakat, bununla birlikte, hem maliyeti düşük, hem yenilemede kolaylık sağlayan, hem de pulluğun görüntüsünü bozmayan bir yöntemi çoğumuz düşünmüşüzdür.

Mıknatıslar Neodyum mıknatıs.
Bunlar çok güçlüdürler.
5mm kalınlıkta ve 20mm'ye 20mm ebatlarında olmalılar ki pimlerin deliklerini kapak gibi kapatsınlar.
Pimler, yuvasına koyulduğunda pulluk gövdesini taşmayacak boyda olmalılar ki, mıknatısı deliklere, yani pimin üzerine koyduğunda kalkık veya eğri durmasın.
Pimler çok kısa da olmamalı ki, her iki kenardan güç alabilsin ve bir tarafa kayıp, diğer tarafta zayıf kalmasınlar.
Pimler yaklaşık 5.5-6cm uzunluğunda oluyorlar. Tabi bu uzunluk, pulluğun iskelet (Şase) kalınlığına göre değişir.
Önemli olan, pim yuvaya yerleştirildiğinde, karşılıklı her iki mıknatıs da şase üzerine tam yapışması ve pimin de içerden her iki mıknatısa degmesidir. Bir iki milim kadar kısa olmasının sakıncası olmaz.
Böylece, pimin her iki ucundaki deliği kapak gibi kapatan güçlü mıknatıslar kapak vazifesi görür ve pimin düşmesini engeller.
Mıknatıslar daha büyük olurlarsa, daha güçlü olurlar. Fakat, 20×20×5 boyutlarında olanlar da iş görüyor.
Anlatabildiğimi düşünüyorum. Şayet eksik kalan bir nokta olursa, onu da açıklarım.
Umarım memnun kalırsın kardeşim.
Verdiğiniz bilgi için sağolasın

😁 Sen pim şarjörü istiyorsun.
Bende böyle otomatik bir şeyler daradım, düşündüm fakat, bulamadım.
Sonunda pim yerine, bazı değişikliklerle yaylı sistemi düşündüm.
Yay ararken, bana eskiden kullanılıyordu dedikleri bir yaylı sistemli pulluk gösterdiler.

bizim arazide pim kesen çalışmaz çalışsada bol bol pim keser traktöre in çık gına gelir valla bi tane var tek kulaklı onuda bahçe karıklarında kullanıyorum babam yıllar önce ii sabrederek kullanmış

Doğru olan pim yatağının pim kesilirken disariya sağa sola bükülmemesi
Bunuda en iyi somunlu civata yi tatlı bir şekilde sıkarak sağlayabiliriz
Sigorta sonuçta zora gelince uygun şekilde kesilmeli , pulluk dahil bütün ekipmanlar da böyle
Tabi bunu başka yöntemler ilede sağlayabiliriz , somunlu civata maliyetli olunca
Yinede sigorta civata sının yatağının bozulmamasi önemli
Uygun olmayan pim gerçekte sıkıntı abi. Bizde pimli kazayağı vardı 8 yerine 10luk inşaat demiri çakılmış bazılarınada somunlu civata takmış babam tarlada kesti vurdukça içinde şişiyordu eve gelip matkap ile çıkarmıştım

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
bizim arazide pim kesen çalışmaz çalışsada bol bol pim keser traktöre in çık gına gelir valla bi tane var tek kulaklı onuda bahçe karıklarında kullanıyorum babam yıllar önce ii sabrederek kullanmış
Peki, sabit kulaklı pulluk kullanırken farklı problemlerle karşılaşmıyor musun?
Bol taşlı arazide pulluklar taşlara takıldığında durum ne oluyor meselâ?
Bu pim kesen pullukları kaynakla sabitlesek, veya 12lik bir civata kullansak durum ne olur?
Tecrubelerinizi istirham ediyorum.

Bizdede vardi eski pim kesen sonra kamalı kulllandim sumdi yaylı otomatik kullaniyorum
Bu işin çaresi otomatik yaylı pulluk
Indir taşın üzerine yürü korkma
Ya çıkarır ya üzerinden atlar
Kuruda sert yerdede hiç sorun yok
Bu otomtik yaylı pulluk iyiymiş.
Fakat, pulluk ustası, bu yaylı pulluklar eski model. Artık kullanılmıyorlar diyor.
Acaba senin pulluk yeni model bi şey mi?
Yani, yay sistemi mi değişik?
Ve, fiyatı nasıl? Benim bulunduğum ilçede yok. Burada daha çok sabit pulluk kullanılıyor.
Çok taşlı arazide kazayağı...

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Fakat, pulluk ustası, bu yaylı pulluklar eski model. Artık kullanılmıyorlar diyor.
Ve, fiyatı nasıl? Benim bulunduğum ilçede yok. Burada daha çok sabit pulluk kullanılıyor.
Alpler marka dik yayli model benimki
Şimdi yeni üretiliyormu bilmiyorum
Yatay yaylı model üretiliyor şimdi
Ama ikinci el alınabilir yaylı otomatik pulluk taşli yerler için, iyi yerlere sabit pulluk kullanılır

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32

Müdür birde yarı otomatik olanlar var şakalak ve Turan marka eskiden üretiliyordu şimdi bilmiyorum ben şakalak kullandım taşa takılınca kulak kol ile beraber aynı pimli gibi geriye doğru yatıyor kaldırmadan geri gidince yerine oturuyor ayar vidasından atma derecesi ayarlanıyor. Bizde tek bir tarlada taş var klasik ünlü kullanıyorum. Tam otomatik alacaktım ağır diye babam istemedi.

Müdür birde yarı otomatik olanlar var şakalak ve Turan marka eskiden üretiliyordu şimdi bilmiyorum ben şakalak kullandım taşa takılınca kulak kol ile beraber aynı pimli gibi geriye doğru yatıyor kaldırmadan geri gidince yerine oturuyor ayar vidasından atma derecesi ayarlanıyor. Bizde tek bir tarlada taş var klasik ünlü kullanıyorum. Tam otomatik alacaktım ağır diye babam istemedi.
Eyvallah kardeşim. Bilgi için teşekkür ediyorum.
Allah işlerinizde kolaylıklar ve muvaffakiyetler versin.
Bereketli kazançlarınız olsun.🤲

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün