Pişman mısınız? ? ?Forum halkı

Merhaba Arkadaşlar
Nasılsınız-İyimisiniz? :)

Hayvancılığa İlk Başladığınızda Sizi Pişman Eden birşey oldumu? ? ?

Ve merasız arazisiz sadece hazır besleyen arkadaşlarım varmı? Bunlar para kazanıyormu??

Süt desteği kdv prim ne alıyorsunuz ? Bölgenizide yazın lütfen..

Ynt: Pişman mısınız? ? ?Forum halkı

maaş ihtiyaclarımıkarşılamayacak oldugu için başladım ve şu an milllisertvet olrak görüyorum hayvanlarımı pişmanda değilim kardeşim işletme rayına oturması için 5sene geçmeli veişletmenin parasına dokunmayacaksın yanierkekdananı kısır ineğinikesdirdiğinzaman işletmeye harcayamıyorsan olmuyor

Merhaba abicim İyiyiz saolasın :)
2011 de 60 tane koyunla başladık sıfır traktör almıştık davarla traktörün borcunu kapattık o arada çoğaldı ekipman aldık ekipman borçlarını ödüyoruz bir yandanda kendi borcunu ödüyor 120-130 tane damızlık hayvanımız var şuan Allah bin bereket versin tek sıkıntı adam bulmak afgasnistan gelenler çalışıyor genelde onunda kayıtsız çalıştırma cezası var yani adamı tutyosun köyden birisi şikayet ediyor dünya ceza ödüyorsun 15 bin tl falan tek sıkıntısı adam bence başka sıkıntısı yok koyun bozuk para gibi aynı :)

Kılıç Tarım link=topic=85823.msg1025486#msg1025486 date=1444233933' Alıntı:
Merhaba abicim İyiyiz saolasın :)
2011 de 60 tane koyunla başladık sıfır traktör almıştık davarla traktörün borcunu kapattık o arada çoğaldı ekipman aldık ekipman borçlarını ödüyoruz bir yandanda kendi borcunu ödüyor 120-130 tane damızlık hayvanımız var şuan Allah bin bereket versin tek sıkıntı adam bulmak afgasnistan gelenler çalışıyor genelde onunda kayıtsız çalıştırma cezası var yani adamı tutyosun köyden birisi şikayet ediyor dünya ceza ödüyorsun 15 bin tl falan tek sıkıntısı adam bence başka sıkıntısı yok koyun bozuk para gibi aynı :)
Cengiz siz koyunu kaptırmamışmıydınız ? Kaptıranlar koyunu alabildimi ?

Hayvancılık konusunda hiç pişmanlığımız olmadı. Son 6 seneye kadar kazanamıyorduk ama aç ve parasızda kalmıyorduk. 2009 kriz döneminde en büyük pişmanlığımızı inek sayısını azaltarak yaşadık. 10 baş sağılır ineğimiz var. Hepsi 15 16 hayvan. Slajın bir kısmını ve yem şalgamı yetiştiriyoruz. Diğer hepsini parayla alıyoruz. Allah bereket versin. Hayvanlarda hastalık olmadığı müddetçe aylık 4000 lira civarında süt satıyoruz. 2500, 3000 lirasını tekrar hayvanlara yediriyoruz. Aylık 1000 lira para köyde bize yetiyor. Yılbaşından bu yana 15 000 liralık erkek buzağı sattık. Bizim yapabileceğimiz toplamda 15 sağılır inek. Daha fazlasını biz bakamayız. Şu anda 25 30 baş sağılır iyi cins ineği olan kişi çok güzel para kazanıyor. Ben bir metre kare tarlası olmadığı halde süt sığıcılığından para kazanan insanlar tanıyorum. Süt sığırcılığının en güzel tarafı belli bir hayvan sayısına ulaştıktan sonra yatırım için borçlanmanıza gerek kalmadan, erkek buzağıları ve problemli inekleri satarak kolay bir şekilde işletmenizi büyütebilmeniz.