Pıtırakların maşallahı var

04.11.2009
775
423

Yorumları alalım arkadaşlar bu aycicekleri adam olurmu 😂😂😂
eef87d2c36052de5541839e1ca1f08ed.jpg

fe70f3c5273fc13053da624d6eb20d3a.jpg

aab89ef4d1096b301ed4df56017c67cb.jpg

Zirai ilaçlama ile zor. Bence tek seçenek doğru tavda yapılan bir ara sürüm. Yani çapalama makinası bence işe yarayabilir.

2015 sezonunda benzer bir durum başıma geldi. Tarladaki​yabancı otlardan ayçiçeği bile görünmüyordu​. Daha da kötüsü layıkıyla ara sürüm yapabilecek bir çapa makinası de elimin altında yoktu. Mecburen aysanı ara sürüm yapabilecek şekilde ayarlayıp otlar ile mekanik mücadele yaptım. Sonuç yine sezonun kurak geçmesi ile 100 kiloyu geçmese de ara sürüm yapmasaydım bu kadar bile zordu.

Zirai ilaçlama ile zor. Bence tek seçenek doğru tavda yapılan bir ara sürüm. Yani çapalama makinası bence işe yarayabilir.

2015 sezonunda benzer bir durum başıma geldi. Tarladaki​yabancı otlardan ayçiçeği bile görünmüyordu​. Daha da kötüsü layıkıyla ara sürüm yapabilecek bir çapa makinası de elimin altında yoktu. Mecburen aysanı ara sürüm yapabilecek şekilde ayarlayıp otlar ile mekanik mücadele yaptım. Sonuç yine sezonun kurak geçmesi ile 100 kiloyu geçmese de ara sürüm yapmasaydım bu kadar bile zordu.
Freze çapa makinesi ile aralarını sursek olurmu
Maşallah İlaç atmadın mı
Atmadım daha
Ayçiçeğine ot ilacı var, ara çapa ile kültürel mücadelede yapılabilir.
http://www.agro.basf.com.tr/agropor...onproduct_catalogue/product_details_1506.html
Frezeli çapa makinesi ile aralarını sürüp ilaç aticam
Tohum çeşidi nedir
Pioneer ll 108

Freze çapa makinesi ile aralarını sursek olurmu

Atmadım daha

Frezeli çapa makinesi ile aralarını sürüp ilaç aticam

Pioneer ll 108
İşe yarar muhtemelen. Hepten fazla derine salmadan, ayçiçekleri kuraksatmadan gider. Göz kararı 10 12 cm fena değil.

Yalnız yazmayı unutmuşum bir husus daha var. Bu pıtıraklar ile bu sene mücadelede mekanik yöntem ile galip gelebilirsiniz fakat 2 sezon sonra yine tarla ayçiçeğe döndüğü zaman yine bunlar çıkacaktır.

Bir ihtimal konuyu ziraatçiye danışıp uygun bir ilaç ile çözüm sağlanabilir, veya​ sonraki yıl ekilecek buğday sonrası anız kontrollü olarak yakılıp bu pıtırakların tohumunun üremesi önlenebilir.

Bir de bunlar geçen sezon da başa bela oluyor muydu? Yoksa yapılan değişik bir uygulama sonucu mu türedi. Biz genelde ayçiçeği tohumu yatağı hazırlık öncesi toprak altı trifilin atıyoruz ya da muadil ilaç. Ekimden 1 ay kadar sonra yabancı otlar ancak çıkıyor.

Geç bile kalınmış bir an evel intervix yada muadili ilaca girmen gerek.Yağışlı bir dönem geliyor.Yağış gelmeden atmaya bak derim.Önden triflin tarzı ilaç atılmamış sanırım yoksa bu kadar ot gelmezdi.
Alper abi, yanlış hatırlamıyorsam siz değerli benim gibi LG serisi ayçiçek ekmiştiniz geçtiğimiz yıllarda.

Ben LG 5580 ekiyorum, ekim öncesi önden trifilin uygulaması yapıyorum. Trifilin uygulaması yaptığım için ayçiçekler çıktıktan sonra herhangi bir Zirai ilaç atmaktan çekiniyorum.

Kısaca; 5580 için önceden trifilin uygulaması yapmam sonradan invertix tarzı ilaçlama için sakıncalı olurmu? Yada ne tarz bir uygulama daha doğru olur. Deneyimleriniz nelerdir bu konuda.

Alper abi, yanlış hatırlamıyorsam siz değerli benim gibi LG serisi ayçiçek ekmiştiniz geçtiğimiz yıllarda.

Ben LG 5580 ekiyorum, ekim öncesi önden trifilin uygulaması yapıyorum. Trifilin uygulaması yaptığım için ayçiçekler çıktıktan sonra herhangi bir Zirai ilaç atmaktan çekiniyorum.

Kısaca; 5580 için önceden trifilin uygulaması yapmam sonradan invertix tarzı ilaçlama için sakıncalı olurmu? Yada ne tarz bir uygulama daha doğru olur. Deneyimleriniz nelerdir bu konuda.

Geçmiş senelerde LG tohumlarından bolca ekmişliğimiz var.İsmail LG 5580'e önden triflin atarsın ama sonradan intervix atamazsın.İntervix atılan çeşitler mesela LG 5542 ekersen ona önden hem triflin atabilirsin hemde ot çıkınca intervix uygulayabilirsin.Ben yerlerin hepsine önden triflin attırırım çünkü ıştır(sirken)otu yerlerimizde büyük problem.Eğer çapalık ektiysem intervix atmam çiçeği öldürürüz ama ilaçlı çeşit ektiysem intervix yada muadili otun durumuna göre ya bi kısmına yada tarlanın hepsine attırırım.
Yeterince açıklayıcı olmuşumdur inşallah.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Geçmiş senelerde LG tohumlarından bolca ekmişliğimiz var.İsmail LG 5580'e önden triflin atarsın ama sonradan intervix atamazsın.İntervix atılan çeşitler mesela LG 5542 ekersen ona önden hem triflin atabilirsin hemde ot çıkınca intervix uygulayabilirsin.Ben yerlerin hepsine önden triflin attırırım çünkü ıştır(sirken)otu yerlerimizde büyük problem.Eğer çapalık ektiysem intervix atmam çiçeği öldürürüz ama ilaçlı çeşit ektiysem intervix yada muadili otun durumuna göre ya bi kısmına yada tarlanın hepsine attırırım.
Yeterince açıklayıcı olmuşumdur inşallah.
Çok sağol abi. Gayet iyi özetledin.

Ayçiçeği tohumları ,clearfealt (CL) ozellikliyse yani orabanj denilen asalak bitkiyi ve diğer başka otları öldüren ama aycicegine zarar vermeyecek dirençli hale getirilmiş yaglik ayçiçeği tohumu ise intevix yada baytore isimli ot ilaci kullanmak zorundasınız.

Ayçiçeği tohumu torbasında standart çeşit yazıyorsa yada clearfealt özellikli değilse chalenger 600 isimli ,aclonifen etkin maddeli toprağa atılan ilacı dozajina ve zamanina sadık kalarak standart ayçiçeği tarlasindaki yabancı otlara karşı kullanmalısınız.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca