pompasız elektriksiz damla sulama

Değerli forum üyeleri bahçemde 13 ton kapasiteli havuz var ve alttan kendi kaynağından doluyor. 700 m2 tarlamda geçen sene diktiğim yaklaşık 50 ağacı sulamak için damla sulama sistemi kuracağım. Tarla 2 bölümden oluşuyor 450 m2 si(35 ağaç var) havuzla hemen hemen aynı seviyede, 250 m2 si havuzdan ilk bölüme göre daha uzak ve 1 metre aşağıda iki bölümün arasında doğal taşla örülmüş bir set var basamak gibi. Basıncın yetebilmesi açısından Kafama takılan birkaç husus var;
1- ağaçların etrafına halkamı yapsam yoksa iki boru uzatıp sağ ve sol şeklinde 2 şer damlatıcı mı koysam
2- kangal boruyu(63'lük) boylamasına(uzun kenar) mı döşeyim yoksa enlemesine(kısa kenar) mi döşeyim
3- elimde su zamanlayıcısı var fakat su geçireceği delik küçük (16lık gibi). Bunu kullanmak basıncı çokmu etkiler?
Not; elektrik yok
Teşekkür ederim.

Resimler ve ekler

• tarla resim.jpg
    tarla resim.jpg
    24.6 KB · Görüntüleme: 33
31 metre olan yerden 50 lik boru ile hat çek havuzdan her sıra arasına 20 lik hortumla ara sıra çek seni fidanlar küçük olduğu için şimdilik resimdeki düğme yeter fidanın dibinde aparat ile del bunlar vida gibi damlatması nı kafana göre ayarla .

Fidanlar büyüdükçe çapı geniş fıskiye yeterli olur sağa sola vermeye gerek yok . Bu malzemeyi sök aynı deliğe fıskiye bağla

700 MT kare yere okadar ağaç çok ama hobi bahçesi iyi budamak lazım hakkı 15 tane ağaç senin alanın

Malzeme aşağıda

Resimler ve ekler

• IMG_20220207_145247.jpg
    IMG_20220207_145247.jpg
    43.6 KB · Görüntüleme: 5
31 metre olan yerden 50 lik boru ile hat çek havuzdan her sıra arasına 20 lik hortumla ara sıra çek seni fidanlar küçük olduğu için şimdilik resimdeki düğme yeter fidanın dibinde aparat ile del bunlar vida gibi damlatması nı kafana göre ayarla .

Fidanlar büyüdükçe çapı geniş fıskiye yeterli olur sağa sola vermeye gerek yok . Bu malzemeyi sök aynı deliğe fıskiye bağla

700 MT kare yere okadar ağaç çok ama hobi bahçesi iyi budamak lazım hakkı 15 tane ağaç senin alanın

Malzeme aşağıda
Üstad öncelikle teşekkür ederim.
üst kısım 4metreye 4 metre şeklinde dikim yaptım. alt taraf biraz karışık oldu eşden dosttan fidan gelince başka yerimde olmayınca mecburen alt tarafa dikmek durumunda kaldım. damla sulama noktasında daha iyi anlamak adına soruyorum. fidanlara sıra boyu çekip T koyup çember mi yapayım ? yoksa sadece tek sıra çekip fidana denk gelen yere ayarlı damlatıcı mı koyayım? bu kısmı net anlamadım. birde yukarıdaki yazımda da belirtmiştim. su zamanlayıcısını taktığımda sıkıntı mı yaşarım? yani deliği küçük olduğu için debiyi düşürecektir diye düşünüyorum ondan dolayı sıkıntımı olur?

Üstad öncelikle teşekkür ederim.
üst kısım 4metreye 4 metre şeklinde dikim yaptım. alt taraf biraz karışık oldu eşden dosttan fidan gelince başka yerimde olmayınca mecburen alt tarafa dikmek durumunda kaldım. damla sulama noktasında daha iyi anlamak adına soruyorum. fidanlara sıra boyu çekip T koyup çember mi yapayım ? yoksa sadece tek sıra çekip fidana denk gelen yere ayarlı damlatıcı mı koyayım? bu kısmı net anlamadım. birde yukarıdaki yazımda da belirtmiştim. su zamanlayıcısını taktığımda sıkıntı mı yaşarım? yani deliği küçük olduğu için debiyi düşürecektir diye düşünüyorum ondan dolayı sıkıntımı olur?
Tek sıra çek denk geldiği yere damlatıcı koy . Sıra boyundan yani 31 MT olan yerden 50 lik boru ile 20 lik hortuma t çıkış köy sıra boyu uzat denk geldiği yere gıdanın damlatici tak iki sene sonra fıskiye yap Zamanlayıcı düşürür bir nebze debiyi ama sıkıntı olmaz

• Beğen
Tepkiler: Gogo571.
@darende44 katif damlaticı mı daha iyi resmini paylaştigin mi ?
@darende44 katif damlaticı mı daha iyi resmini paylaştigin mi ?
İkisini de paratikte tecrübem yok aynı gibi duruyor mantıkla düşünürsek hangisi pahaliysa o iyidir. Bölgemiz bizim köy hariç bahçe tarimidir fidanlarda ilk iki sene bunlar kullanılır ucuz olanı tercih edilse de olur . İki sene sonra çap ayarlı mini ağaç sprinkleri ile devam edilir . Önemli olan bütçe .

• Beğen
Tepkiler: beyfendi01