PULLUK ALIRKEN SOK VE İNÇ TERCİHİ NEYE GÖRE YAPILIR/YAPILMALI

10.11.2013
1,731
1,868

Selamunaleyküm Trakkulüpün güzel insanları.
Şimdi bende 3 lü 9 numara Aydın pulluk var bunu 3 lü 14 numara pullukları takasa girmek istiyorum ama anlamadığım aklıma takılan şeyler var en güzel yolu içinden çıkamadığım konuyu siz degerli büyüklerimize yöneltmekte buldum.
Traktörüm BAŞAK 2075 4X4 KLASİK
Toprak yapımız karatoprak.
Listeye göre;
1. Pulluğu 8 numara alsam 6 sok,
2. Pulluğu 9 numara alsam 5 sok,
3. Pulluğu 10,11,12,13 numara alsam 4 sok,
4. Pulluğu 14, 16 no alsam 3 sok tavsiye ediyor bu seçimi neye göre yapmak lazım.
İşin içinden çıkamadım.
eda93a92245861aa4da5dfeac6f12bc4.jpg

• Beğen
Tepkiler: kutluhan37
Aslı traktör lastik taban genişliğine göre; muhtemelen Başak ta 16.9 inc lastik vardır, buna göre 16-17 inc pulluk almak lazım buda en fazla 3 lü olur :) Döner kulak kulllanmıyacağız, o zaman evlek bitiminde veya sınır diplerinde birer küçük şarampol oluşur:) buda 2. tezat.
Bizim pulluk kültürüne göre kara toprakta 4 lü 12 inc bile büyük geliyor, 4 lü 11 olabilir, teker az sürülmüş toprağa bassa da zarar etmez., parseller büyük ise 5 li 10 inc veya 4 lü10 inc açık ara diye tabir edilen pulluk(Ünlü için) ideal,

420/85 r30...
yani arka teker 42 cm..
12 inç x254= 30 cm eder
14 inç ×254= 35 cm yer açar.

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gece gece garaja gittim arka tekerleği ölçtüm :) 45 cm taban genişliği var.
18*254=45 yapıyor.
Bu hesaba göre 18 numara 3 lü almam gerekiyor ama bu sefer de listeye göre motorumun hp si yeterli gelmiyor :) 80/90 hp diyor listede.
Bide bu geniş ara dar ara oluyor onu belirleyen faktör ne oluyor???
Çok kafa karıştıran bir konu, motoru alıyoruz takımlar sıkıntı arkadaş herkes bişey çıkarmış amenna da çıkardıkları ürünün bir civatasını değiştirip başka bir kodla yeni bir ürünmüş gibi satmak nasıl bi ticaret ahlakı.

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün
Lastik ölçüsü, pulluğun minimum numarası için önemli fakat daha büyük numara pulluk alınamaz anlamına gelmiyor. Çizelgede gerekli güç hanesi tek çeker traktör için verilen değer, 4x4 ise 10 hp daha az olabiliyor.
Benim fikrim büyük numara alman yönünde, küçük pulluk ot sarar, topragi güzel ceviremez. Pulluğu şaseye kadar gömmek iş degil zaten, 4 lü 14 no bence iyi olur. Pulluk derin işleme aleti değildir.

TURKCELL T50 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Traktörün beygir gücü,ağırlığı,karın altı mesafesi ve bölgenin toprak yapısı pulluk seçimindeki tek belirleyici değerlerdir.
Mesela bizim burda tt55'e 3-12 inç pulluk takılır toplamda 3×12=36 inç eder bu demektir ki bu traktore 2-18 inç pullukta takılabilir çünkü onunda toplamı 2×18=36 ediyor. Fakat 18 inç ayarında çekebilmesi iÇin bıçakları serbestçe yere salmasi gerekir bıçaklar toprağa battıkça traktörde hafifliğin ve karın altı mesafesinin derin hattan geçmekte imkansız hale geldiği görülecektir.
Bu sebepten dolayı traktörünüz için uygun pulluk seçimi toprak yazınızı bilmemekle beraber
3-16
4-14
4-12 inç olması gerekir.
Lastik genişligi pullukla uyumlu olmazsa yakıt tüketimini etkiler.

Senin traktörüne alacağın pulluğun;
1- kulakları kesinlikle 13" ten küçük olmamalı,
2- Bıçak sayısı 3+1 ve 12"-14"-16" ara ayarlı olmalı diye düşünüyorum. Ama en güzeli bölgende kullanılan pullukları kıyaslaman olur. Arkadaşların da dediği gibi torak yapısı en önemli faktörlerden birisi. Haa, 3+1 olmasının şu avantajı var; her zaman aynı tavı bulamıyoruz. İcabında 3 veya 4 bıçak kullanırsın, bildiğim kadarıyla 6 veya 8 civata ile sökülüp takılabiliyor.