Pulluk ayarı doğru mu?

Arkadaşlar videodaki Traktör bizim. Alpler 4lü13 pulluk taktım, pancar tarlası sürmüştüm. Pulluğun ayarı sizce nasıl, doğru mu yapmışız ayarı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bence güzel bir hata yok ön ve arka bıçak eşit batıyor bir önceki hattın açığını da güzel kapatmış boşluk ve fazlalık yok

Doğrusu traktör çizi içindeyken pulluk şasesi enine ve boyuna 2 boyuttada yere paralel olmalı.Eğer toprak çok kuru ve pulluk batmamazlık yapıyorsa pulluk sola dikilir.
Sizin ayarınız gayet güzel ben herhangi bir hata göremedim.
Bu arada tt55 inde hakkını yememek lazım güzel iş çıkarmış.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Muti
Sol kol biraz kısaltılması gerekiyor fakat aynı oranda orta kolda uzatma yaparsın arka az işleyebilir bu şekilde tam paralel olur fakat derin sürüm yapar pulluk traktörü zorlayabilir pulluk bu şekilde sürmen daha avantajlı pulluğu sola yatırır isen traktör rahat çeker sağa yatırır isen daha çok yer işler ama genelde 1700 devirin altına düşmemekte fayda var motorda turboyu devreye geçmiyor çabuk bayılır motorun ömrü Kısalır

• Beğen
En iyisi eline Bi terazi alıp traktörü çizgiye sokunca teraziyi pllugun üstüne koy. Hem sağa sola eğimine hen ortak ol uzunluk kısalıgına göre teraziye getirdin mi iş tamamdır [emoji846]
Pullukların uç demirleri her zaman jilet gibi keskin olmuyor, toprak sert kuru olunca biraz sola yatık olması iyi oluyor. Öyle olunca kulakların devirme kabiliyeti azalıyor, duruma göre sola yatık olmasının çok mahsuru bence yok

Traktöre 1600-1700 devir verseydiniz iyi olurdu.
Orta kolun doğrultusu ön teker göbeğini görmesi için pulluktaki delik üste alınmalıdır.
Çeki hassasiyetini orta koldan alan modellerde orta kolun teker göbeğini görmesinden daha çok yayı gerektiği kadar itme ayarı yapılması gerekli olduğunu düşünüyorum.
İtme ayarı da traktörde ki pim yuvaları ve varsa pulluğun pim yuvalari da ayar için önemli.

Traktörün çekmesinden zorlamasindan bu anlaşılır zaten.Siz hissedersiniz.İyi gidiyor.
Burada Ortakolu pulluk ta üst te alınsa daha iyi olur ama bu kez kumanda kolları dahil bütün ayarlar değişebiliyor.Ve böyle daha iyi oldu traktörün çekişi iyileşti diyebiliyoruz.Deneseniz olur

• Beğen