Pulluk çamur tutma problemi çözüm çalışması

06.02.2017
1,589
4,708
39
Konya

Izgara kulaklardan istediğimiz sonucu alamayınca birde krom kaplama yaptırmaya karar verdik.
IMG_20200322_161748.jpg
IMG_20200322_165355.jpg
IMG_20200322_165418.jpg
IMG_20200322_165425.jpg
IMG_20200322_165846.jpg
IMG_20200322_174943.jpg
IMG_20200322_184017.jpg

İnşallah işe yarar, fazladan harcadığınız yakıtı geçtim sürekli in bin, daha yavaş işlem, ve yaptığın iş keyif vermiyor

Sezon başlayınca, yanık yağ ve mazot karışımı sürüyorum paslar gitsin diye , ama ne hikmetse yine yapışıyor, Avrupa nin toprağı mi değişik yoksa kullandığı metalde mi bi Hikmet var anlamış değilim , videolarda pırıl pırıl ayna gibi kulaklar :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Sezon başlayınca, yanık yağ ve mazot karışımı sürüyorum paslar gitsin diye , ama ne hikmetse yine yapışıyor, Avrupa nin toprağı mi değişik yoksa kullandığı metalde mi bi Hikmet var anlamış değilim , videolarda pırıl pırıl ayna gibi kulaklar :)
Aynaları yağlamayla yada flap zımpara diskle parlatmayla olmuyor, toprak yapısı, organik madde oranı ve çeliğin kalitesi çok önemli

Izgara kulaktan da sonuç alamadıysan onun amacı ne o zaman! İnşallah biz de pişman olmayız. Hiç mi faydası olmadı...
Kesinlikle pişman olmazsınız, ben daha önce aynı pulluk üzerinde ızgara kulak ve normal kulağı birlikte kullanıp sonucu formda paylaşmıştım. Yüzde yüz sonuç alamadığım için olayı biraz daha detaylandırıp aklımda kalmasın istedim. Zaten bu uygulamadan istediğimiz sonucu alamazsak yapacağım şey ızgara kulakların devamını sipariş edip olduğu kadar işimize bakacaz. Birde ızgara kulağın mısır anızı sürerken tıkama yaptığını gördüm, aralardaki boşluklara mısır sapları takılıp küreleme yapıyordu, kaplamayla çözebilirmiyiz diye deneme yapmayı düşündüm.

Bence avrupada yapışmamasının nedeni pulluktan ziyade toprak yapısı. Avrupa yüksek yağışlı ve nispeten soğuk yeşil gübre Bitki artığı ahır gübresi vs ile organik madde hep yüksek tutulabiliyor. Bizim yeşil gübreleme şansımız yok sadece hayvan gübresi oda yetmiyor tabi. Toprağın tekstürüde çok önemli killi olursa çok kumlu olursa az yapışır. Geçen sene ünlü 5 li 12 ve 4 lü 16 ile aynı anda sürün yaptık 16 çok çamur tutarken 12 tutmuyordu bide 16 nın ilk ve son bıçağı tutmuyor ortadaki 2 tane tutuyordu [emoji2] Çalışmanın sonucunu merakla bekliyoruz bende ızgara kulağa geçeceğim.

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Hayırlı olsun insallah uygulama
Pulluğa uygun güçte traktorde önemli çamur yapismasinda
Şöyle tecrubem oldu
Komşu tarlada iki traktor ayni pulluk 12 no 5 li biri 85 biri 100 hp traktörlerin
85 hp olan hep çamur temizliyordu pulluktan 100 hp olan okadar temizlemiyordu
Uygun güç ve hız önemli
Teşekkür ederim, haklısın abi sürümde uygun hız önemli aynı traktör ve pullukla sıranın birini 5 km hızla, diğer sırayı 7 km hızla sürüyorum bariz fark oluyor. Düşük hızda kulak çizgileri belli olurken uygun hızda toprağı serperek gittiği için daha güzel iş çıkıyor. Fakat bu toprak tutma olayı güç felan dinlemiyor, 7.5 km ile başladığım nadas bir tur sonra 6.5 km ye düşüyor.