Pulluk seçimi

Arkadaşlar yeni traktörümüz case 75e yi ilk defa pullukta denedik, köyde bi arkadaşta ünlü 12 numara pulluk var onları koştum gayet iyi gidiyor gibi ama baya kesek kalkıyor, sonra bi arkadaş erkunt 70 lüx e ünlü 4 numara 9 lu pulluk takıyor onun yanına gittim bana dediki iki pulluk arasında bi fark yok götürdüğü yer aynı sendekiler hem çok mazot yaktırır hem kesek yapar dedi. Ben de olur mu öyle şey bi ona bak bi buna dedim metre ile ölçük harbiden 4-9 ile 4-12 nin götürdüğü yer aynı 32,5 santim araymış bi seferde 120 cm yer sürüyor benim koştuğum pullukta 120 cm yer götürüyor ikimiz ard arda sürdük aynı gidiyor ama benim sürdüğümde daha büyük kesek kalktı. Eve geldim eski pulluklarım olan alpler 4-9 u inceledim aralarını ölçtüm 25 cm geldi onlarda çok tıkanma sorunu yaşıyordum illallah etmiştim. Konu hakkında teknik bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Aynı yeri götürmesi imkansız. Pulluk iş genişliği inç üzerinden hesaplanır. 1inç=2.54cm.
12 numara bir pulluk 12×2.50=30cm yani pulluk 4 lü ise 120cm yer götürür. 9×2.50=22.5cm. Yani puluk 4 lü ise 90cm yer götürür. Mühendisler böyle diyor. Numaranın büyüklüğü derinliği ve tabiki toprağı devirme kapasitesini arttırır. 9 numara pulluk ile anca tohum tavı sürüm yapılır. Kazık köklü bitkiler(ayçiçeği mısır gibi) derin sürüm ister ve bu da en düşük 13inç halk arasında 13 numara pulluk ile yapılmalıdır. Kulak arası genişliği götürdüğü yeri etkilemez. Tıkanma yapmayı etkiler
İnternette görmüştüm çok mısır eken bir abimiz 115cm ara mesafeli pulluk almıştı. Müthişti.

• Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz ve KGN55
Pulluk 14 numara ara mesafesini bilmiyorum klasik ünlü pulluk işte. Mısır saplarını yakmadan sürebiliyorum.yine 4 lü 11 numara pulluğu olan bir abimiz çok zorlanıyor. Toprağı tam çevirmiyor tıkanıyor diye. Toprağı çevirmesi inç tahta büyüklüğü ile, tıkanması ara mesafesi ile alakalı. 14 numaralarda kulak arası da biraz geniş oluyor sanırım.

Resimler ve ekler

• 20221103_223353.jpg
    20221103_223353.jpg
    256.1 KB · Görüntüleme: 31
  • Beğen
Tepkiler: gocabolulu
4 soklu 11" , 30 cm aralı , Alpler , Palazoğlu , Ünlü pulluklar ile anız bozmalarını yapıyoruz.
Ünlü pulluğun ok demirleri taş gördükçe yamuluyor , Alpler 85 mm ok kalınlığı olan pulluk boyundan kopma yapabiliyor, Palazoğlu 95 mm ok kalınlığı var, taşın üstünden atlayabiliyor.
Tıkanma sorunu var , pulluk tekeri 3. ve 4. pulluk ara noktasında iken çok otlu olursa tekerle kulaklar arası doluyor , tekeri 40 cm öne alınca tıkanma sorunu da kalmıyor.
Kesek kıran uçları hafif yamulttuk, pulluğu traktörün hafif sağına çekmiştik , pulluk kanat uzunluğu gayet iyi , kesek kıran uç demiri kullanmadan sürüm yapılabiliyor, haliyle traktörü biraz tutuyor ama işçilik kalitesini beğeniyoruz, tarlayı döşenmiş gibi sürüyor, ot, sap kesek üstünde görünmüyor.

4 soklu 11" , 30 cm aralı , Alpler , Palazoğlu , Ünlü pulluklar ile anız bozmalarını yapıyoruz.
Ünlü pulluğun ok demirleri taş gördükçe yamuluyor , Alpler 85 mm ok kalınlığı olan pulluk boyundan kopma yapabiliyor, Palazoğlu 95 mm ok kalınlığı var, taşın üstünden atlayabiliyor.
Tıkanma sorunu var , pulluk tekeri 3. ve 4. pulluk ara noktasında iken çok otlu olursa tekerle kulaklar arası doluyor , tekeri 40 cm öne alınca tıkanma sorunu da kalmıyor.
Kesek kıran uçları hafif yamulttuk, pulluğu traktörün hafif sağına çekmiştik , pulluk kanat uzunluğu gayet iyi , kesek kıran uç demiri kullanmadan sürüm yapılabiliyor, haliyle traktörü biraz tutuyor ama işçilik kalitesini beğeniyoruz, tarlayı döşenmiş gibi sürüyor, ot, sap kesek üstünde görünmüyor.
Hocam bölgemizde arazi tamamen taşsız siyah sert toprak genel olarak alpler ile ünlü kullanılır tektük doğanlar ve aydın pulluk var ünlü pulluk toprağı iyi çeviriyor gibi şu an takviye 3 1500 gazla sürüyoruz

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca