PULLUKTA BEYGİRİN YAKITA OLAN ETKİSİ...

Explorer 3 90 ve 105 kendini götüremiyor rampanın kokusunda vites düşüyor hele vites geçmez veya acemiysen 1.vitese kadar düşüyor.Acaba siz neresini beğendiniz hocam dikkati mi çekti merak ettim ;)

4 12" pulluk için zamana bağlı kalmadan yakıt tüketim değerleri normal seviyelerdedir.

• Beğen
Tepkiler: FENOMEN
Merak ettiğim bir konu var.
Direk soruma geçeyim. Aynı alanı 100 hp lik bir traktörle mi yoksa 50 hp lik bir traktorle sürsek mi yakıtımız az olur. ikisine de uygun ekipmanlar takılmakşartıyla. (İş süresinin önemi yok)
Çok detaylı olmasada bi küçük tecrübemi sizinle paylaşmak istedim.

38 dönümlük bir tarlamızı JD 5085M 4x4 ve ERKUNT K55 4x4 İle farklı senelerde hemen hemen aynı mevsim de (Temmuz-Ağustos) sürüm yaptım.
JD 5085M → Ünlü 5-12
ERKUNT K55 → Alpler 3-12

Hemen hemen yakın ölçülerde yakıt tüketimi oldu fakat JD 5085M, ERKUNT K55 e göre kanaatimce 10-15 litre az yaktı diyebilirim
Zaten zaman olarak da siz de takdir edersiniz ki büyük traktör daha az zamanda bitirir işi.
Netice itibariyle ben, Büyük trakrör aynı koşullarda küçük trakröre nazaran her zaman az yakar diyebilirim.
Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: MkkKaraoglan
Ben bunu çok söylüyorum burada da dile getireyim. Hangi marka traktör olursa olsun yolda çok yakar. Transport yani taşıma işlerinde kullanacaksanız ağırlıkları azaltmanız gerekiyor. Ağır traktörde lastiklere binen yükten dolayı oluşan sürtünme yakıtın artmasına sebep oluyor ve traktör hantal kalıyor. Bunun için söylediğim diğer bir durum 90 bg ve üzeri traktörlerde ön 3 askı sistemi olması lazım. Şuan traktörü değiştirmeyi düşünsen hangi marka olursa olsun misal diyorum ön askı sistemi olandan tercih ederim. Pulluk işine gelecek olursak işleyeceğim arazinin boyutuna göre traktör ve pulluk seçimimi yapardım.

• Beğen
Tepkiler: üsame
tarla tutmadan tavındayken 4lü 11 no ünlü pullukla 12 gazla 1. vitste zorladığında buçukla bu zamana dek 1.2 lt yi geçmemiştir hatta sürerken aynalar nerdeyse görünmez ben yapdığınız iş ekipman a göre değişir diyorum toprağınıza hangi pulluk ve hangi beygir traktörü tecrübelerinizle belirlemelisiniz diyorum ideali en verimlisidir