Reygras verim düşüklüğü

Su vermedim ustam hesapta kuru yerde 2 3 biçim alınıyo diyolarya kuruda 2 biçim alsak yeter 3 alsak tadından yenmez dedik ama olmadı

Kim dediyse sana onu yalan sölemis usta ben 3 senedir ekiyorum bölgen neresi yagıs durumun ne bilmiyorum ama ben ankara sincandayım koraca eksem dogru duzgun 1 bicim zor alirim onuda ya verim düsük olur iyice boylansin die beklesem ot kartlasir proteyin degeri duser

Kim dediyse sana onu yalan sölemis usta ben 3 senedir ekiyorum bölgen neresi yagıs durumun ne bilmiyorum ama ben ankara sincandayım koraca eksem dogru duzgun 1 bicim zor alirim onuda ya verim düsük olur iyice boylansin die beklesem ot kartlasir proteyin degeri duser
Ben ilk kez ektim tv de internette kuruda 2 3 biçim suluda 5 6 biçim diyolardı bende hakkatten öyle sandım. 20 kg tohum 300 lira. Sence kıraca bunu ekmeye değermi

Belli bir sıcaklığın altında gelişmiyor örneğin 5 derecenin altında gelişmez 15 20 derecelerde iyi gelişiyor yani çok biçim alman için alt gübresini 25 30 kg vericen ekimi Eylül ayında yağmur yağıyor ise yapıcan kış bastırana kadar bir biçim alırsın kışın büyümez bir biçimde baharda alırsın iş biter ha kış yumuşak geçer de belki erken bahar bir biçim bir biçim de bahar sonu alabilirsin yağmur da yağar ise bu yıl mesela yağmur yok bekliyoruz bakalım bir biçim gitti şimdiden iklim uygun olacak yada sulama yapacaksın

Bende Tekirdağ'da ekmistim kış boyunca otlattim Nisan'da bictim ota arkasindan gübre ve sulama yaptım bir karış kalktı sarardı o kadar sulamaya rağmen sonra firmaya şikayette bulundum gelip inceledikleri de bitkinin sıcak nedeniyle strese girdiğini beyan ettiler öyle yazda 3 5 7 biçim hayal vazgeçtik mecburen.

Merhaba arkadaşlar geçen yıl denemelik 2 şer dönüm 2 bahçeye reygras ektim. Sürülüp tesviyedi yapılan tarlaya tohumu el ile saçıp üstüne sürgü çektik. Çıkış olduktan sonra dönüme 5 kg civarı üre gübresi attık. Havalar soğuyup kış gelene kadar 20 25 cm boy attı bahar ayında dönüme 5 kg daha gübre attık biraz daha boy attı mayıs sonuna kadar 45 50 cm ancak oldu ve malesef tek biçim alabildik. Milletin öve öve bitiremediği reygrasta biz neden verim alamadık hatamız nerede. Tohumu ciftçi tv de reklamları olan etkin pazarlamadan almıştık.

Senin hatan; tohumu el ile atmak, üzerinden merdane ile geçmemiş olmak olabilir mi?

El ile tohum attığında, tarladaki tüm tohumlar derinlik olarak aynı derinliğe gömülmediğin den, dolayısıyla çıkışlarıda farklı farklı günlere denk gelip, ilk çıkan-sonradan çıkanı bastıracak. Dolayısıyla tarlada seyrek ürün görüntüsü olacak. Üstelik merdane ile baskılama olmadığında zaten, yapman gereken işlemlerin %80 nini yapmamış oluyorsun.

Bursa da; 50 hayvanlı çiftliği olup, kapısının önündeki 30 dönüm tarlasına; ekim-mayıs arası reygrass, mayıs ta sılajlık mısır eken çiftçi var. O çok memnun. "30 dönüm tarla fazlası ile yetiyor" diyor.

O zaman hatayı reygrass ta değil.. Kendinde aramalısın. Hatanı öğrendikten sonra, doğru yöntemleri kullanarak reygrass a devam etmelisin.

Esenlikler..!

Senin hatan; tohumu el ile atmak, üzerinden merdane ile geçmemiş olmak olabilir mi?

El ile tohum attığında, tarladaki tüm tohumlar derinlik olarak aynı derinliğe gömülmediğin den, dolayısıyla çıkışlarıda farklı farklı günlere denk gelip, ilk çıkan-sonradan çıkanı bastıracak. Dolayısıyla tarlada seyrek ürün görüntüsü olacak. Üstelik merdane ile baskılama olmadığında zaten, yapman gereken işlemlerin %80 nini yapmamış oluyorsun.

Bursa da; 50 hayvanlı çiftliği olup, kapısının önündeki 30 dönüm tarlasına; ekim-mayıs arası reygrass, mayıs ta sılajlık mısır eken çiftçi var. O çok memnun. "30 dönüm tarla fazlası ile yetiyor" diyor.

O zaman hatayı reygrass ta değil.. Kendinde aramalısın. Hatanı öğrendikten sonra, doğru yöntemleri kullanarak reygrass a devam etmelisin.

Esenlikler..!
Çevrede reygrası eken bilen yok ilk kez ben denedim buralar teknolojinin çok gerisinde mibzer kullanan yok merdane kullanan yok haliyle imkanlar dahilinde ekim yatık. Tabiki eldeki imkanlar dahilinde ekimi eksik veya hatalı yapmış olabiliriz ancak biz bursanın kırsal dağlık bölgesindeyiz sizin bahsettiğiniz arkadaş muhtemelen bursanın ovada olan kısımlarındadır. Ovada olan araziyle bizim arazimizi kıyaslarsak buğdaydan mısıra kadar her üründe bizi ikiye hatta üçe katlayabiliyorlar. Reygrastada bizi katlayabilmeleri çok normal. Malesefki bursanın bütün toprakları aynı değil

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Belli bir sıcaklığın altında gelişmiyor örneğin 5 derecenin altında gelişmez 15 20 derecelerde iyi gelişiyor yani çok biçim alman için alt gübresini 25 30 kg vericen ekimi Eylül ayında yağmur yağıyor ise yapıcan kış bastırana kadar bir biçim alırsın kışın büyümez bir biçimde baharda alırsın iş biter ha kış yumuşak geçer de belki erken bahar bir biçim bir biçim de bahar sonu alabilirsin yağmur da yağar ise bu yıl mesela yağmur yok bekliyoruz bakalım bir biçim gitti şimdiden iklim uygun olacak yada sulama yapacaksın
Eylül sonu geldi hala yağışlar başlamadı ekim ortası gibi ektiğimizi varsayarsak kıştan önce bi biçim alma şansımız yok. Ekimden sonra kışa kadar biraz büyüse ilk baharda ancak ilk biçimi alırız. İkinci biçim çok zor o halde

Bende Tekirdağ'da ekmistim kış boyunca otlattim Nisan'da bictim ota arkasindan gübre ve sulama yaptım bir karış kalktı sarardı o kadar sulamaya rağmen sonra firmaya şikayette bulundum gelip inceledikleri de bitkinin sıcak nedeniyle strese girdiğini beyan ettiler öyle yazda 3 5 7 biçim hayal vazgeçtik mecburen.
Bende vazgeçcem heralde bu gidişle bakalım bide yem bezelyesi deneyelim

Çevrede reygrası eken bilen yok ilk kez ben denedim buralar teknolojinin çok gerisinde mibzer kullanan yok merdane kullanan yok haliyle imkanlar dahilinde ekim yatık. Tabi ki eldeki imkanlar dahilinde ekimi eksik veya hatalı yapmış olabiliriz ancak biz bursanın kırsal dağlık bölgesindeyiz sizin bahsettiğiniz arkadaş muhtemelen bursanın ovada olan kısımlarındadır. Ovada olan araziyle bizim arazimizi kıyaslarsak buğdaydan mısıra kadar her üründe bizi ikiye hatta üçe katlayabiliyorlar. Reygrastada bizi katlayabilmeleri çok normal. Malesefki bursanın bütün toprakları aynı değil
Merdane, gerekli bir alettir.Yonca, sudan otu, ıspanak, v.s. tohumun toprağa yapışması gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
Bizde bu yıl yeni gördük, 2 dekar deneme yapan bir komşumuz var, kara toprak, susuz tarlada 28 balye/dekar verim aldı.

çim ile yoncayı karıştırmak biraz haksızlık olur ikiside hayvan beslemede mükemmel bitkiler iken reygrass 10-25 C derece arasında en hızlı gelişirken 30lardan sonra tohuma yatar ve büyüme yapma ister gübre atın ister sulayın. Yonca ise tam tersidir ne kadar sıcak okadar iyi gelişir. yani reygrasta sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde ne kadar biçim yapabilirseniz okadar biçebilirsiniz yazın biçim alamazsınız belki bide haziranın biraz serin geçtiği dönemler diyelim

çim ile yoncayı karıştırmak biraz haksızlık olur ikiside hayvan beslemede mükemmel bitkiler iken reygrass 10-25 C derece arasında en hızlı gelişirken 30lardan sonra tohuma yatar ve büyüme yapma ister gübre atın ister sulayın. Yonca ise tam tersidir ne kadar sıcak okadar iyi gelişir. yani reygrasta sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde ne kadar biçim yapabilirseniz okadar biçebilirsiniz yazın biçim alamazsınız belki bide haziranın biraz serin geçtiği dönemler diyelim
favçcebook da görüyorum da bazılarınınkı süper oluyor

Son düzenleme:

Senin ektiğin çim tohumu olmasın ustam bende reygras düşünüyordum yoncanın birazı kötü oldu bozayım reygrs ekeyim diyordum kafam karıştı şimdi şu eşref şekerliden alan var mı acaba

• Beğen
Tepkiler: murat1919