ROMANYA ve UKRAYNA'DAN İTHAL GENÇ DAMIZLIK MERİNOS

Romanya ve Ukrayna'dan ithal 1 kalite secereli damızlık merinos ve romodov genç koyun almak isteyen arkadaşlara uygun fiyattan kapı teslim mal temin edebilirim. ilgilenen arkadaşlar irtibata gecebilir.

iletişim :
Evren YAVUZ
0532 483 40 81
 

Resimler ve ekler

 • 11111.JPG
  11111.JPG
  95.9 KB · Görüntüleme: 519
 • RAMODOV.jpg
  RAMODOV.jpg
  12.2 KB · Görüntüleme: 667
 • MERİNOS.jpg
  MERİNOS.jpg
  9.5 KB · Görüntüleme: 708
Romanov koyunu fiziki özellikleri; Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg olup ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80 ve dişilerde 40-50 kg civarındadır.. Bacakları vücutlarına göre biraz kısadır. Dişilerde döl veriminin yüksek oluşuna işaret eden bel çukuru dikkat çekici şekilde belirgin iken erkeklerde ise vücut arkadan öne doğru gelişme gösterip döş kısmı kaslı olup ve yele şeklinde kıllarla kaplıdır.. 100 günlük laktasyonda 150 kg civarında süt alınabilmektedir. Sütteki yağ oranı %7,5 olup folik asit miktarı bakımından koyun ırkları içinde en yüksek değere sahiptir. Yılda 2 doğum veya iki yılda 3 doğum özelliğine sahip Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat civarında olup diğer tüm koyunı klarından daha uzundur.Romanov koyunun en önemli özelliği, olan yüksek döl verimidir. Yüksek döl verimine sahip bu ırk, koyun ırkları içerisinde 3- 4 aylık yaş gibi en erken cinsi olgunluğa ulaşan özelliği ile dikkati çekmektedir. Bununla birlikte mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi, üçüz dördüz yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır. “Kuzu makinesi” olarak dünya literatürüne geçen Romanov ırkını diğer prolifik (doğurgan) koyun ırklarından (Fin, Doğu Friz, Dorset Horn ve Booroola Merinosu) ayıran ve avantajlı kılan özelliklerinden birisi de, kuzlarında yaşama gücünün yüksek olmasıdır. Romanov koyununun kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun mesafelere (12-13km) yürüme kabiliyetlerinin iyi olması, uzun süre(12 yıl) damızlıkta tutulabilmeleri ,yaşadıkları bölgelere adaptasyon kabiliyetlerinin yüksek olması Romanov koyun ırkını vazgeçilmez ve karlı bir koyunculuk için avantajlı kılmaktadır.( 6-7 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg dır)

Romanya ve Ukrayna'dan ithal damızlık merinos ve romodov genç koyun almak isteyen arkadaşlara uygun fiyattan kapı teslim mal temin edebilirim. ilgilenen arkadaşlar TELEFON NUMARASI üstte yazıyor.
 

Benzer Konular