Römork Üreticileri "Ürün Güvenliği" Kapsamında Denetlenecek

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan trafik denetimlerinde bir kısım tarım römorkların teknik mevzuatta belirtilen ilgili idari ve teknik şartları karşılamadığına ilişkin tespitler yapılmış olup trafik güvenliğinin sağlanması için söz konusu araçlara yönelik gerekli önlemlerin alınması hususu kapsamında tarım römorku üreten firmalar, Bakanlığın ürün güvenliği denetim ve gözetim planı gereğince 2021 yılı içinde denetlenecekler.


Tarım römorklarının piyasaya satılırken tip onayı belgeli olmaları zorunlu olup, piyasaya teknik düzenlenmelere uygun tarım römorku arz etmediği tespit edilen firmalar Bakanlıkça bir takım idari yaptırımlara (para cezası, ürünlerin piyasadan toplantılması vs.) maruz kalabilecekler.1618766078017.png
 
Güzel bir uygulama olur.
Görseldeki römorkun dahi bir çok eksiği var.
1- Römorkun üzerinde plaka takılabilecek plakalık bulunmuyor.
2- Büyük puntolu harflerle RÖMORK yazısı takılması gerekir.
3- Römorkun gece fark edilebilmesi için çift taraflı reflektör şart.
4- Yağmurlu havalarda sinyaller toz, çamur v.s. den dolayı fark edilmez olabiliyor, daha korunaklı, kenarları çıkıntılı ve arkada görünebilir yapılabilir.
5- Geriye sis gibi çamurlu su fırlatabileceğinden tekerlere pas pas koyulabilir.
6- Ön tekerlere normal fren, arka tekerlere el freni gibi çalışan fren koyulabilir.
7- Avadanlık dolabına bijon anahtarı, kriko, takoz, çekme halatı koyulabilir.
8- Hız sınırını gösteren 20-30 km/h gibi yazı koyulabilir.
9- Römorkun ön ve arka tarafına binip, inmek için basak, merdiven koyulması güzel olurdu.
10- Damper hortumu traktöre bağlanırken yere yakın kalabiliyor, askılık gibi aparat gerektiriyor, dönüşlerde sıkışıp ezilip patlayabiliyor , römork bahçeye hayvanların yanına bırakılırsa hayvanlar römorku yalıyor, kabloları hortumları ısırabiliyorlar, korunaklı dolaplarının olması iyi olur.
Kolay gelsin.
 
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci87

Benzer Konular