ROTOVATOR YAN VE DİK ARASIN DA NE FARK VAR

Ynt: ROTOVATOR YAN VE DİK ARASIN DA NE FARK VAR

Yusuf emmi durum soyle bende esenerin 3mt rotovatoru var yan tip. Surulmus yerlde kesek kirmak icin kullaniyoruz. Aycicegi tarlasinda felanda saplari parcalamak amacli iyi oluyo. Rotovator bana gore traktoru gercekten yoran bi alet o yuzden alirken dikkat edilmesi gerekiyo hele ki surulmemis arazilerde calistirinca traktorun canini aldigini hissettiryo ;)

fyaglikara link=topic=85783.msg1024805#msg1024805 date=1443887153' Alıntı:
Yusuf emmi durum soyle bende esenerin 3mt rotovatoru var yan tip. Surulmus yerlde kesek kirmak icin kullaniyoruz. Aycicegi tarlasinda felanda saplari parcalamak amacli iyi oluyo. Rotovator bana gore traktoru gercekten yoran bi alet o yuzden alirken dikkat edilmesi gerekiyo hele ki surulmemis arazilerde calistirinca traktorun canini aldigini hissettiryo ;)
Sağol fehmi. peki..
alırken dikkat etmeli demişsin..
mesela kaç hp ' ye ne kadar genişlik yeter..
işlemden önce pullukla sürmek gerekirmi..
Taşlı yerlerde ne yapmalı..
neye göre hangi rorovatör çeşidini seçmek lazım...

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85783.msg1024807#msg1024807 date=1443887504' Alıntı:
Sağol fehmi. peki..
alırken dikkat etmeli demişsin..
mesela kaç hp ' ye ne kadar genişlik yeter..
işlemden önce pullukla sürmek gerekirmi..
Taşlı yerlerde ne yapmalı..
neye göre hangi rorovatör çeşidini seçmek lazım...
Yusuf abi sahsi fikrimi sorarsan dik alma derim yan tip olanlar toprak islemede daha elverisli ve makina olarak da daha basit bi teknik ile uretilmis. Yan tip rotovatorle surulmemis yerleri de surulmus gbi islersin ama dik tip sadece surulmus yerlerde calismak uzere tasarlanmis bi alet izlenimi veriyo. Hp\genislik sorusuna gelince mf 398 surulmus yeri 3 mt ile sorunsuz hallediyo. Ama surulmemis yerlde gercekten cok zorlaniyo. Tahminim duzgun ayarlandiginda 80 bg bile 3mt ile surulmus yerde is cikarir. Birde rotovayor ile surulmemis tarlayi islemeyr calismak delilikten baska bise degil sirf bu yuzden alicaksan sakin alma abi. Dik tip icin guc ihtiyaci nedir hic bilmiyorum ;(

Yan çok çamurda iş yapmıyor, öyle içinde su olan tarla hazırlayan varsa dik tercih etmeli yoksa her koşulda yan daha iyi , taban mabanda yapmıyor tabanın kralını pulluk yapar,taban yapıyor diyenlerin pulluk kullanmıyo olması lazım ,

Doğru ali..
pulluk tabanın kralını yapıyor..
bazen bakıyom sıvacı malası gibi mastar çekerek geliyor..
oda kurduktan sonra celik gibi kalıyor dipte..

rotovatör konusunda bende çizelle çalışıp
sonra bunla çalışmayı düşünüyorum..
pulluğu hayatımdan çıkarma.gibi bir fikrim var..

ne dersiniz...

Ali SARAÇ link=topic=85783.msg1024821#msg1024821 date=1443893657' Alıntı:
Yan çok çamurda iş yapmıyor, öyle içinde su olan tarla hazırlayan varsa dik tercih etmeli yoksa her koşulda yan daha iyi , taban mabanda yapmıyor tabanın kralını pulluk yapar,taban yapıyor diyenlerin pulluk kullanmıyo olması lazım ,

Harfiyen katılıyorum. Siz 4-5 yıl, başka hiç bir şey yapmadan, sürekli bu alet ile işlerseniz, o zaman taban konusu konuşulur. Ama öyle 3-5 işleme ile olacak iş değil.

- Dik traktörü daha çok yorar. Yatay rotovatörler traktörü itme eğilimi gösterdikleri için dik rampalardan yukarı çıkarken ciddi kolaylık sağlar. Tek çeker bi traktör, boş çıkamadığı dik bir rampadan yukarı doğru, rotovatör ile sıkıntısız çıkabilir.
- Dik, otlu arazide 'istenilen performansta' çalışmaz. Yatay rotovatörler, yabancı ot ile mücadelede belki de en başarılı yöntemdir. otu kesmekle kalmaz. Parçalara böler.
- Yatay toprağı istediğiniz kadar inceltir.Tercih size bağlı. Dik rotovatörde inceltme olayı bir kademe daha düşük.
- Dik rotovatörler, kaba taslak bir hesapla yatay rotovatörlerden %60 daha ağır ve %100 daha pahalılar.

Önemli olan nokta, Yatay rotovatörde 'dişli' aktarmaya sahip olanları tercih etmek. Zincirli olanlar, bir süre sonra zincirlerde meydana gelen kopma yada uzama yüzünden sorun yaşayabiliyorlar. Üst sınıf tarla tiplerinin çoğunda dişli redüktör kullanılıyor zaten.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85783.msg1024828#msg1024828 date=1443895259' Alıntı:
Doğru ali..
pulluk tabanın kralını yapıyor..
bazen bakıyom sıvacı malası gibi mastar çekerek geliyor..
oda kurduktan sonra celik gibi kalıyor dipte..

rotovatör konusunda bende çizelle çalışıp
sonra bunla çalışmayı düşünüyorum..
pulluğu hayatımdan çıkarma.gibi bir fikrim var..

ne dersiniz...
Valla en iyisini yaparsın,çok otlu durumlarda çizlden önce bir yada 2 kat diskaro çekip otu parçala sonra çizel sonra rotovatör ek geç

ziraatle uğraşmaya 10 yıl önce başladım...

kafayı taktığım tek şey tarla tabanı..

eski toprak bir amca ile muhabbet ediyoruz....

dediki şimdiki tarlalarda çelik bel Küreğiyle bile sulama
yapamıyoruz... eskiden. ODUN KÜREKLERLE sulardık tarlaları.. verim bunun 5 katı olurdu dedi..
bende Şimşekler çaktı...
o zaman öküzle tarla işlermişler...
basınç yok toprak sıkışmıyor..
bitki kökleri derine inip su ihtiyacını giderebiliyor
bu tarla tabanı olan yerde mümkün olmuyor..
kökler tabandan geçemiyor büyüme ve verim olmuyor
erken sararma meydana geliyor..
yağmur suları tarlanın derinliklerine inemiyor..
ve buharlaşıp hiç bir şeye faydası olmuyor..

birde çok önemli bir mevzu daha belirteyim..
belki saçma gelecek ama....

ben demir,çeliğin(pulluk v.s)
topraktaki yararlı maddeleri işleme sırasında
özellikle tavda iken ÖLDÜRDÜĞÜNE inanıyorum..

bu kesinlikle gerçek bir gün bunu anlayacaz..
yani öyle hissediyorum.. delirdimmi ne. :(

otlu tarla derken yogun ve yesıl otu haklayamaz hıcbırı sarar kalır kesek kırmada yatay olan daha basarılı ama dıkde daha derın işliyor
dırek anıza gırmek oyle onden dıskaro gecıp arkadan rotatıl cekmekde sıkıntılı yoruyor ya pulluk yada cızel gıbı işlemden sonra super iş cıkarır

Avrupada hep dik rotavatör kullandıklarına göre bildikleri bişey vardır, yatay ayaklar hep üstten vurduğu için taban yapıyor derler. birde yatay ayaklarda ithal dişli olmadıktan sonra düzen tutacak yerli bi marka tanımıyorum şanzıman dağıtması çok başa gelecek bi durumdur, ve anızda hiçbişekilde kullanamazsınız, ve bunlara mazot yetişmicek kadar çok zorluyor motoru..sürülmüş tarlada çok güzel tohum yatağı hazırlar, emin olunmamakla beraber sulak olmayan tarlada kullanıldığında tarlanın nemini kaçırdığı çimlenmede sıkıntı olduğunu bir kaç kere duydum.
Saygılar
Birde sinop bölgesi için konuşmak gerekirse pulluk kullanılmadığı sürece ot la baş edemiyoruz..ilaç mahsülü de çok etkiliyor

sinoplu link=topic=85783.msg1024861#msg1024861 date=1443902063' Alıntı:
Avrupada hep dik rotavatör kullandıklarına göre bildikleri bişey vardır, yatay ayaklar hep üstten vurduğu için taban yapıyor derler. birde yatay ayaklarda ithal dişli olmadıktan sonra düzen tutacak yerli bi marka tanımıyorum şanzıman dağıtması çok başa gelecek bi durumdur, ve anızda hiçbişekilde kullanamazsınız, ve bunlara mazot yetişmicek kadar çok zorluyor motoru..sürülmüş tarlada çok güzel tohum yatağı hazırlar, emin olunmamakla beraber sulak olmayan tarlada kullanıldığında tarlanın nemini kaçırdığı çimlenmede sıkıntı olduğunu bir kere duydum.
Saygılar
Birde sinop bölgesi için konuşmak gerekirse pulluk kullanılmadığı sürece ot la baş edemiyoruz..ilaç mahsülü de çok etkiliyor
Sinopliii adamsın :) +rep

Rotovatör hakkında konuşmadan önce onu gerçekten kullanmış ve hakkında bilgiye sahip olmak gerek. Yatay rotovatörü neden en çok İtalyanların raflardan indirmediğine dikkat etmek gerek...

dustero link=topic=85783.msg1024867#msg1024867 date=1443903093' Alıntı:
Sinopliii adamsın :) +rep

Rotovatör hakkında konuşmadan önce onu gerçekten kullanmış ve hakkında bilgiye sahip olmak gerek. Yatay rotovatörü neden en çok İtalyanların raflardan indirmediğine dikkat etmek gerek...
yani... Süleyman italyanlar ne yapmaya çalışıyor..