Rusya, Türkiye'den Vergisiz Yumurta İthalatını Bekliyor


Ekran Görüntüsü - 2023-12-20 10-29-45.png

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Türkiye'den vergisiz yumurta ithalatının önümüzdeki iki üç hafta içinde gerçekleşeceğini açıkladı. Bu ithalatın yumurta fiyatlarını düşürmesini uman Patruşev, Türkiye'den yapılan ithalatın fiyatları dengeleme imkanı sağlayacağını ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Türkiye ile ekonomik bağların olumlu bir şekilde geliştiğini belirtmişti.
Patruşev, yaptığı açıklamada yumurtanın mevsimsel bir ürün olduğunu ve bu nedenle bu dönemde yumurta fiyatlarının arttığını belirtti. Yıl başından itibaren ise fiyatların düşmesini umduğunu vurguladı. Ayrıca, Azerbaycan'dan sonra Türkiye'den de iki üç hafta içinde vergisiz yumurta ithalatının başlamasını beklediklerini ifade etti.
Rusya Devlet Başkanı Putin, 14 Aralık tarihinde yaptığı bir konuşmada, Türkiye'den yumurta ithalatının zamanında başlamamasının Rusya'da yumurta fiyatlarını artırdığını belirtmiş ve bu konuda düzenlemeler yapılacağını açıklamıştı. Putin, aynı zamanda Türkiye ile ekonomik bağların olumlu bir şekilde geliştiğini vurgulamıştı.
Bu gelişmeler, Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin artarak devam ettiğini gösteriyor. İki ülke arasındaki tarım ürünleri ticareti, yumurta ithalatı gibi adımlarla daha da güçleniyor ve ticaret hacmi artıyor.
 
Bekler tabi

Petrolü satıyor parayı kazanıyor, yumurtayıda alır deveyide alır.Reuters'ın LSEG verilerine ve şirketlerin tahminlerine dayanarak yaptığı hesaplamaya göre Türkiye ve Türk şirketleri indirimli Rus petrolü ve rafine ürün ithalatını artırarak, 2023 enerji faturalarında yaklaşık 2 milyar dolar tasarruf sağladı ve Ankara, Batı'nın yaptırımlarına rağmen komşusundan daha fazla alım yapmak istiyor.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİ


LSEG verilerine ve Reuters hesaplamalarına göre, Rusya'nın Türkiye'ye ham petrol sevkiyatı Kasım 2023'te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan günlük 400 bin varile (bpd) yükseldi ve geçen ay Rusya'nın toplam deniz yoluyla petrol ihracatının yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturdu.

Ticaret kaynakları, özel Rus petrol üreticisi Lukoil'in Azeri şirketi SOCAR ile Socar'ın Türk STAR rafinerisinde günde 200 bin varile kadar petrol rafine etmek için bir anlaşma imzalamasının ardından Türkiye'ye tedarikin önümüzdeki aylarda daha da artmasının beklendiğini söyledi. Artan ham petrol arzına ek olarak, Türkiye'nin Rus dizel, kalorifer yakıtı, jet ve deniz yakıtı ithalatı Ocak-Kasım 2023 döneminde yüzde 200 artarak günde yaklaşık 0,29 milyon varile ulaştı.

VARİL BAŞINA 3,3-20 DOLAR AZ ÖDEME YAPILIYOR


LSEG verilerine ve şirketlere göre Rusya Ocak-Kasım döneminde Türkiye'ye 8,6 milyon tonu ultra düşük kükürtlü dizel (ULSD 10ppm) olmak üzere 13 milyon ton distilat tedarik ederken, bu rakam 2022'nin aynı döneminde 3,2 milyon tonu ULSD olmak üzere 4,3 milyon ton distilattı. Tüccarlara göre, Türkiye bu yıl Akdeniz'deki benzer kalitelerin fiyatlarına kıyasla Rus dizelinin tonu için 25 ila 150 dolar (varil başına 3,3-20 dolar) daha az ödüyor. Ham petrolde ise varil başına 5-20 dolar arasında indirim yapıldı.

Daha ucuz enerji ithalatı, Ankara'nın ticaret açığını azaltmasına ve bu yıl şimdiye kadar yüzde 30 değer kaybeden para birimi üzerindeki baskıyı azaltmasına yardımcı oldu.
LSEG verilerine göre Türkiye aynı dönemde dizel ihracatını da yüzde 120 arttırarak Ocak-Kasım 2023 döneminde 2,75 milyon tondan 6,03 milyon tona yükseltti.

 
Günlük bize 400 bin varil petrol sevkiyatı yapan Rusya ya, günlük 400 bin adet yumurta sevkedebilecekmiyiz?

Hadi sevkettin, bunun faydası buradan ucuz alıp Rusyada yükselen yumurta fiyatından satış yapanlara olmasın, tüccarlara.
 
  • Üzgün
Tepkiler: Yozgat_

Benzer Konular