Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!

Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!

Orn123 link=topic=87009.msg1046206#msg1046206 date=1450368484' Alıntı:
Gebe hayvanlara zarar vermiyromuş mu abi?

Benim elimde olsa bir aydan daha yakın gebe olanlara yaptırmam aşı ama ayırmamışlar komşu köyden gelenlerin söylediğine göre .

Daha önce zararı olmaz diye bir aydan yakın gebelere aşı yapmıştık bir haftası olan hayvan doğurdu buzağı yaşadı ama 20 -25 günü olan ölü doğurdu .

ismail_17 link=topic=87009.msg1046224#msg1046224 date=1450371350' Alıntı:
Benim elimde olsa bir aydan daha yakın gebe olanlara yaptırmam aşı ama ayırmamışlar komşu köyden gelenlerin söylediğine göre .

Daha önce zararı olmaz diye bir aydan yakın gebelere aşı yapmıştık bir haftası olan hayvan doğurdu buzağı yaşadı ama 20 -25 günü olan ölü doğurdu .

Dikkatli olmak lazım o zaman.

Yahu weteriner mi yok memlekette, bakan mı yok, tarım we haywancılık bakanlığında görewli bir insan ewladı mı yok...

Aşı hasta haywana yapılmaz, hastalık gelmeden sağlam sağlıklı haywana yapılır. Hastalık yayılırken, hasta haywanlara aşı yapılmaz...

Aşıyı önceden plan program dahilinde hepsine, her yıl sağlıklı doğan her haywana, periyodik olarak yapıyorsan ne ala, yoksa wirüs yaptı yapacağını....

Hayvan pazarı (21 Aralık) bugün açılması planlanıyordu ancak maalesef bugün açılmadı. Hayvan piyasası Kars ' ta düşmeye başladı. Pazar kapalı kalmaya devam ederse daha da düşecek diye endişeleniyorum.

Hermiyas link=topic=87009.msg1046451#msg1046451 date=1450424439' Alıntı:
Yahu weteriner mi yok memlekette, bakan mı yok, tarım we haywancılık bakanlığında görewli bir insan ewladı mı yok...

Aşı hasta haywana yapılmaz, hastalık gelmeden sağlam sağlıklı haywana yapılır. Hastalık yayılırken, hasta haywanlara aşı yapılmaz...

Aşıyı önceden plan program dahilinde hepsine, her yıl sağlıklı doğan her haywana, periyodik olarak yapıyorsan ne ala, yoksa wirüs yaptı yapacağını....

Evet Murat abi haklısın bende buna kızıyorum zaten.

vasago link=topic=87009.msg1047737#msg1047737 date=1450728996' Alıntı:
Yeni aşının yavru bırakmalara sebep olduğu için toplatıldığı yönünde söylemler var. Bu konuda bilgisi olan var mı?
yeni aşıyı uyguladım. 6 gün oldu. 6 aya kadar olan gebelerede yaptım. şuana kadar böyle bir durumla karsılasmadım.

şap geldiğinde daha çok yavru attıgını ve buzagı ölümüne sebep oldugunu duydum

Bence açık olsa bile gitmeyin derim. Üzerinize bulaşsa bile kendi hayvanlarınıza geçebilir. Pazardan uzak durmak lazım. Hatta diğer hayvanlardan da uzak durmak lazım. Ahıra da yabancı birisini sokmamak lazım. Tedbir bizden takdir Allah ' tan.

Şap hastalığından muzderip olanlardan biri de benim köyüm.
Komşu köyden birisinin aldığı hayvanlardan patlak verdi.
Yerli hayvanlara çok dokunmuyor fakat cins hayvanları aşırı etkiliyor.
Hastalığın tedavisi yok fakat hayvanlar üzerindeki sonuçlarını hafifletici uygulamalar yapılabilir.
Ben kendi yaptığım uygulamaları anlatayım.
Öncelikle iyi bir dezenfektanla ahırınızı ve hayvanlarınızın ayaklarını sabah akşam ilaçlayın.
Makine sırtınızdan düşmesin. İlaçlamadan önce ayaklardaki çamurları suyla akıtırsanız daha iyi olur.
Ağızlarını hergün sirke ile yıkayıp karbonat sürün.
Yememe problemi böylelikle kısa sürdüğünden çabuk toparlıyorlar.
Şap bir deri hastalığı olduğundan D vitamini takviyesi yapın.
ADE ve mineral kombinasyonu uygulayın.(İlaç ismi vermeyelim)
Gelelim en büyük faydayı gördüğüm hususa.
İranlı bir profesörün yaptığı bir çalışma var. İngilizce çevirisini okudum.
Şaplı hayvanlara tarantuna örümceğinin zehirinden yapılan bir ilaç kullanılıyor ve kullanılan
hayvanların diğerlerine göre çok daha kısa sürede hastalığın etkilerini attığı görülüyor.
Hastalığı önlemiyor fakat yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. ben de uyguladım ve ciddi faydasını gördüm.
Bir de antibiyotik spreyler. Ayak yaralarına uygulayın. Başka hastalıkların ortaya çıkmasını önleyecektir.
Buzağılar için ölümcül olabiliyor. Ateş düşürücü ile ilk şok atatılırsa kurtulabilir.
Yine de kimse bunlarla uğraşmak zorunda kalmasın.

akayoz link=topic=87009.msg1048823#msg1048823 date=1450970823' Alıntı:
Hastalığın tedavisi yok fakat hayvanlar üzerindeki sonuçlarını hafifletici uygulamalar yapılabilir.
Öncelikle iyi bir dezenfektanla ahırınızı ve hayvanlarınızın ayaklarını sabah akşam ilaçlayın.
Makine sırtınızdan düşmesin. İlaçlamadan önce ayaklardaki çamurları suyla akıtırsanız daha iyi olur.
Şaplı hayvanlara tarantuna örümceğinin zehirinden yapılan bir ilaç kullanılıyor ve kullanılan
hayvanların diğerlerine göre çok daha kısa sürede hastalığın etkilerini attığı görülüyor.
Hastalığı önlemiyor fakat yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. ben de uyguladım ve ciddi faydasını gördüm.
Bir de antibiyotik spreyler. Ayak yaralarına uygulayın. Başka hastalıkların ortaya çıkmasını önleyecektir.
Buzağılar için ölümcül olabiliyor. Ateş düşürücü ile ilk şok atatılırsa kurtulabilir.

Kıymetli bilgiler için teşşekkürler. Geçmiş Olsun. Sonuç olarak sizin hayvanlarınızın durumu nedir?

Orn123 link=topic=87009.msg1048832#msg1048832 date=1450972042' Alıntı:
Kıymetli bilgiler için teşşekkürler. Geçmiş Olsun. Sonuç olarak sizin hayvanlarınızın durumu nedir?

şu an iyiler. Atlattılar artık. Bazıları daha ağır geçiriyor. En heybetli duran bakıyorsunuz en fazla etkilenen oluyor.

aşı yapıldık tan1hafta sonra köyde hortladi şükür benim oraya gelmedi daha ama hala çok risk var çünkü köyde en son bizim tarafa geldi ve en son benim ahır kaldı komşularda hep var. Çok mecbur da kalmadık ca değil kendim ne motorla ne arabayla o tarafları kullanmamaya çalışıyorum. Ben görmedim ama komşularımizin demesi , ayak ve ağızdan hariç hayvanların memelerine de vurmus sağarken derilerı soyuluyormuş.

akayoz link=topic=87009.msg1048823#msg1048823 date=1450970823' Alıntı:

Her şey tamam tarantula nın zehrinden yapılma ilaç nedir Türkiye de nerede satılır nasıl bişidir ayrıca çewiriyi bizde bulsak okusak link werseniz teşekkürler...

Cevap: Ynt: Şap Hortladı Hayvancılığı Teslim Aldı!

Her şey tamam tarantula nın zehrinden yapılma ilaç nedir Türkiye de nerede satılır nasıl bişidir ayrıca çewiriyi bizde bulsak okusak link werseniz teşekkürler...

İran Garmsar Azad üniversitesi veterinerlik fakültesinde 65 şaplı hayvan üzerinde yapılan bir çalışmanın İngilizcesini okudum.
İlaç oldukça pahalı. Aslında kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç. 50 cc lik bir şişeyi beş hayvana uyguladım.

Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Veterinerinize danışıp öyle ilaç kullanın. Ben kendi uygulamamı anlattım.
En güzeli hiç bunlarla uğraşmamak.