Şaraptan üzüm suyuna döndüler

Şaraptan üzüm suyuna döndüler
Nuri ÇAĞLAR / DHA
21 Ekim 2013

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi’ne bağlı Mursallı köyünde 2007 yılında devlet destekli şaraphane kuran Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, alkol yasasının değişmesi üzerine yetiştirdikleri 400 ton üzümle şarap yerine üzüm suyu üretmeye başladı.

Şarköy’ün Musallı köyündeki üzüm yetiştiricileri, 2007 yılında şarap üretim tesisi kurmak için Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurdu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da kredi desteği ile 2009 yılında şarap seri üretimine geçen kooperatif ilk yıl 200 bin litre, sonraki yıllarda ise 400 bin litre kapasiteye çıktı. Kooperatif Başkanı Nihat Balkan, hükümetin ÖTV ve alkollü içeceklerle ilgili yaptığı düzenlemelerin ardından şarap üretiminden vazgeçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

61 ORTAKLI KOOPERATİF

Bu nedenle köyün adını taşıyan marka ismiyle üzüm suyu üretimene yöneldiklerini söyleyen Başkan Balkan şöyle dedi: “Tesisi kurma çalışmalarına 2007 yılında başladık ve 2009 yılında şarap üretimine geçtik. Tesisi kurarken yüzde 50 devletten kredi desteği aldık. Kurduğumuz şaraphanede 200 bin litreyle üretimle başladık. Her yıl üretim artırımı yaparak 400 bin litreye ulaştık. Devletin şarap üzerinde uyguladığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve son olarak alkollü içeceklerde uyguladığı yasalar sektörü bitirme noktasına getirdi. Biz de Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün yardımıyla üzüm suyu üretimine geçtik.” Balkan, bu yıl ilk olarak 3 bin litre üzüm suyu şişelediklerini de sözlerine ekledi.

Ynt: Şaraptan üzüm suyuna döndüler

buda birşeymi abi ben bir örnek versem ( örnek dediysem yaşanmış gerçek bir durum ve belgeleri mevcut ) şimdi sitedeki üyelerin enaz %30u direk hükümete yani şuan ülkeyi yöneten partiye söverler :D

YAVUZ_13 link=topic=70224.msg801993#msg801993 date=1385738587' Alıntı:
buda birşeymi abi ben bir örnek versem ( örnek dediysem yaşanmış gerçek bir durum ve belgeleri mevcut ) şimdi sitedeki üyelerin enaz %30u direk hükümete yani şuan ülkeyi yöneten partiye söverler :D

Wer bi örnekte Yawuz ağa, ağzımız tadlansın akşam akşam yemek ertesi tatlı iyi olur :)

yaklaşık dörtbuçuk yıldır internette oynadıgım bir oyun var abi ismi ikariam
ben başlamada 2 sene önce falan bu oyunu türkiyeye getirmişler
gameforce(almanya kökenli büyük bir oyun şirketi) şirketine ait bir oyun
bu oyunun ana mantıgı
eski (antik yunan) yunan dönemiyle alakalı
binalar inşaa etmek
binaları inşaa etmek için gereken hammaddeyi üretmek
savaşmak
savaşmak için gereken asker gemiyi üretmek için gereken mazemeleri üretmek
savaşıp rakiplerin mazemelrini yagmalamak ittifaklar kurmak vs vs bu şekilde bir oyun
ve bu oyun online oynanıyor
sistem olarakda adalar var adalarda şehirler kuruluyor sehirlerin içindede birçok bina oluyor(vali konagı beldiye binası kışla taverna şarap mahseni ticaret limanı donanma tershanesi tapınak vs vs)
bu binalardan biride şarap mahzeni binası
oyun yunan kökenli olunca normalde şarap mahzenide kulaga pek itici gelmiyor
ve yıllardır bu binanın ismi şarap mahzeni oyun kuruldugu günden busene yaz mevsimine kadar
yazın birgün oyunu bir açtım bir baktım binanın ismi degişmiş
ismi ne olmuş dersen hemen cevaplayım
ÜZÜM SUYU MAHZENİ :D
tabi sadece ben degil bunun herkes farkına varmış
ve oyunun birde forum sitesi var orda hemen konu açılıp sorulmuş
ben tüm soruları olmasada 2 soru ve forum yöneticisi tarafından bu sorulara verilen cevabı (geçiştirme cümlesi baştan savma şekİlde)
resim haline getirip aşagıya kopyalıyorum

siyaset artık oynadıgımız oyunlarımızın içine bile işledi gerisi teferruat insanın sövesi geliyor haliyle böyle olunca vede sövüyoruz :D

YAVUZ_13 link=topic=70224.msg802151#msg802151 date=1385753102' Alıntı:
yaklaşık dörtbuçuk yıldır internette oynadıgım bir oyun var abi ismi ikariam
ben başlamada 2 sene önce falan bu oyunu türkiyeye getirmişler
gameforce(almanya kökenli büyük bir oyun şirketi) şirketine ait bir oyun
bu oyunun ana mantıgı
eski (antik yunan) yunan dönemiyle alakalı
binalar inşaa etmek
binaları inşaa etmek için gereken hammaddeyi üretmek
savaşmak
savaşmak için gereken asker gemiyi üretmek için gereken mazemeleri üretmek
savaşıp rakiplerin mazemelrini yagmalamak ittifaklar kurmak vs vs bu şekilde bir oyun
ve bu oyun online oynanıyor
sistem olarakda adalar var adalarda şehirler kuruluyor sehirlerin içindede birçok bina oluyor(vali konagı beldiye binası kışla taverna şarap mahseni ticaret limanı donanma tershanesi tapınak vs vs)
bu binalardan biride şarap mahzeni binası
oyun yunan kökenli olunca normalde şarap mahzenide kulaga pek itici gelmiyor
ve yıllardır bu binanın ismi şarap mahzeni oyun kuruldugu günden busene yaz mevsimine kadar
yazın birgün oyunu bir açtım bir baktım binanın ismi degişmiş
ismi ne olmuş dersen hemen cevaplayım
ÜZÜM SUYU MAHZENİ :D
tabi sadece ben degil bunun herkes farkına varmış
ve oyunun birde forum sitesi var orda hemen konu açılıp sorulmuş
ben tüm soruları olmasada 2 soru ve forum yöneticisi tarafından bu sorulara verilen cevabı (geçiştirme cümlesi baştan savma şekİlde)
resim haline getirip aşagıya kopyalıyorum

siyaset artık oynadıgımız oyunlarımızın içine bile işledi gerisi teferruat insanın sövesi geliyor haliyle böyle olunca vede sövüyoruz :D

:) Şu yapılsın denilmeden, HİZMET yapıyor...Anlayan anladı...