Şeftali bu yaz ucuza tüketilecek

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,299
Konum
Bilecik

Adı Bursa ile özdeşleşen şeftali bu sezon bol olacak. Şeftali ağaçlarının soğuğa maruz kalmaması nedeniyle rekoltenin çok yüksek olması belenirken, tüketicinin de düşük fiyatlara şeftali yiyebileceği belirtildi.

Bursa Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar, kışın uzun sürmesiyle ağaçların mart ayında çiçek açtığını belirtti. Bu sayede çiçeklerin muhtemel soğuklardan etkilenmediğini vurguladı. Geçen yıl Bursa’da 110 bin ton şeftali üretildiğine dikkat çeken Akçalar, bu yıl da özellikle şeftali üretiminde yüksek verim beklediklerinin altını çizdi. Üretimin 120 bin tonu geçeceğini belirten Akçalar, ihracatın da iyi olması durumunda üreticinin bol kazançlı bir yıl yaşayabileceğinin kaydetti. Akçalar, geçen yıl 1,5 liradan satılan şeftalinin bu yıl da aynı seviyelerdeki fiyatlarla tüketiciye sunulacağını sözlerine ekledi.

MEYVE FİYATLARI DÜŞTÜ

Bu arada, yağışların uzun süredir devam etmesi sayesinde meyve fiyatlarında önemli ölçüde gerileme yaşandığı belirtildi. Üretimin bol olması sayesinde bazı meyvelerin pazar fiyatları düştü. Pazarda kısa süre öncesine kadar 6 liradan satılan domates 1,5 liraya kadar geriledi. 8 liradan alıcı bulan karadut ise 2 lira oldu. Erik ve çilek ise 2 – 3 liradan alıcı buluyor. Ayrıca kayısı ve kiraz fiyatları da önemli ölçüde düşerek 3 – 4 liradan satışa sunuldu.

GÜVE MÜCADELESİ BAŞLADI

Öte yandan, Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, üreticileri zararlılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yapılan açıklamada, şeftali güvesi ile mücadelenin yanı sıra elma ve armutta iç kurdu ile karaleke mücadele döneminin başladığı ifade edildi.

Dut kabuklu biti sorunu olan şeftali bahçelerinde her iki zararlıyı da kontrol edebilecek insektisitlerin kullanılması gerektiği vurgulandı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, üreticileri son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye de mutlaka riayet etmeleri konusunda uyardı.

BURSA (CİHAN)

Ekleme Tarihi
11.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt