Şeker gibi haber Hayırlı uğurlu ossuunnn

Ve bu da oldu. Türkiye 24 yıl sonra şeker ithal edecek​

Yapılan açıklamada“Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır”denildi​


Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye, 24 yıl sonra ilk kez şeker ithal edecek. Türkiye, 1998 yılından buyana A kapsamında şeker ithalatı yapmazken, piyasadaki fiyat hareketleri gerekçe gösterilerek şeker ithalatına yönelik de çalışmalar başlatıldı.

1653574210282.png


Şeker ithalatına yönelik Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır”

TÜRŞEKER DEVREDEN ÇIKARILDI

Alınan bilgilere şeker ithalatı Şeker Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülecek. İlk planda ithalatın TÜRKŞEKER eliyle ithal edilmesi planlanıyordu. Ancak gelen bilgilere göre Tarım Bakanlığının TÜRKŞEKER’i devre dışı bıraktığı kaydediliyor.

Söz konusu şeker ithalatı kararı ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de tarihe geçecek. Türkiye, 1994'ten buyana A kapsamında şeker ithalatı yapmıyordu. Bu ithalat kararı ile Vahit Kirişçi, AKP hükümetleri döneminde şeker ithal eden ilk Tarım Bakanı olacak.
 
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Benzer Konular


Son Gönderiler