Şeker Otu Yetiştiriciliği

s.a arkadaşlar. Dün bi haberde gördüm. Antalyada bir bayan 75 dönüm üzerinde şeker otu yetiştiriyormuş. Kilosu 100 dolardan satıyor falan yazıyor haberde ama baya baya şişirmişler.
Bu haberin üzerine biraz araştırma yaptım ve bizim bölgede de yetişebileceği kannatine vardım. Sıcak bölgelerde 2 hasat yapılabiliyorken bizim burdfalarda 1 hasat yapılır hepsi o olur.
Araştırmalarım sonucu biraz fidesi pahalı fide başı 1 tl dönüme 5bin fide 5000 tl yapıyor. Tohumdan fide yetiştirme işi çok çok meşakkatli ve zor %20-%30 başarı elde etmek çok çok iyi bi oranmış. Ekimi biraz sıkıntılı fide ve kökleri nazik yapraktan tutum ekimi yapılıyormuş. 30 cm olup tevek yapana kadar hava şartlarından çok etkileniyor hassas bir bitkiymiş. Bu sıkıntıları atlatınca gerisi teferruat gibi geldi, ve bu sıkıntıları sadece ilk yıl için geçerli 4 yıl tarlada kalabiliyormuş, 4 yıl hasat yani , dönümüe 150-300kg arası verim alınıyormuş kilosu 20 ile 45 tl arası satlıyormuş.
1 günlük araştırma sonucu bu kadar bilgiye ulaşabildim. Bu konuda bilgisi olan fikri olan istişare edecek olan arkadaşlarımız varmı?
Yeni bir kazanç alanı (en azından benim için) bu konuda gelin bilgilerimizi fikirlerimizi paylaşıp birbirimize katkı sağlayıp bizbirimize yön verelim. Kalın sağlıcakla

s.a arkadaşlar. İş yoğunluğundan dolayı bakamadım konuya,

bu sitelerde iyi kötü biraz bilgi var.

bu 2 linktede antalyadaki haber var.

Şim netten baktığım zaman 500 adet tohumu 25tl gibi bi para. Ağustos sonu gibi eviin balkonunda bu tohumlardan (farklı farklı site ve tohum markalarından) alıp çimlendirmeye çalışacağım. 3000 tohum denesem, %10 çimlendirme elde etsem 300 fide olur. onuda fideleme zamanına kadar saksıda muhafaza edebilirsem ne alaa, yoksa aralık-ocak aylarında bu aşamayı tekrar edip çimlendirme deneyeceğim. Sonrasında tarlada deneme aşamasına geçecem.
tabi bu aşamaları yeri ve sırası geldikçe görsel olarak paylaşmaya çalışacağım.
Yukarda paylaştığım bilgilerin haricinde herhangi bir bilgi edinemedim. Şimdilik benden bukadar sağlıcakla kalın.