Sıcak Hava Armuda Yaradı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,302
Konum
Bilecik

BURSA (İHA) - Türkiye ' nin en önemli armut üretim merkezlerinden olan Gürsu ' da hava sıcaklıklarının yükselmesi sebebiyle ürünlerdeki kara leke ve ateş yanığı azaldı.

Türkiye ' yi etkisi altına alan sıcak hava insanları bunaltırken, meyve üretimine ilaç gibi geldi. Sıcak hava, Türkiye ' nin en önemli ovalarından olan Gürsu ovasında yetiştirilen deveci ve Santa Maria armutlarına yaradı. Türkiye ' deki armut üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı Gürsu Ovası ' nda armuttaki olumlu gelişmeler çiftçiyi sevindirdi. Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, yerli armudun yüzde 30 ' unun ilçelerinde yetiştirildiğini ve Gürsu Ovası ' nın tarımsal kalkınmada büyük önem taşıdığını ifade etti.

Sıcak havanın armut ve şeftaliye fayda sağladığını dile getiren Dönmez, aşırı sıcakların tarım işçilerine zarar verdiğini söyledi. Sıcak havanın özellikle armutta kara leke hastalıklarının oluşmasını engellediğini kaydeden Dönmez, 'Şu an hiçbir sıkıntımız yok. Geçtiğimiz günlerde yağışlar sebebiyle kiraz, çilek ve bazı ürünlerde kısmi zararlar oldu. Ama şu an hava kendini güneşe bıraktı. Meyvenin sıcağa ihiyacı var. Tarlada çalışanlar için sıcak hava iyi gelmiyor. İnsanı bunaltıyor. Ancak özellikle armutta sıcak hava kara leke ve ateş yanığı hastalıklarının azalmasını da sağlıyor. Çünkü bu hastalıklar güneşli havada yayılamıyor' dedi.

Santa Maria armutunun 20 Temmuz ' da, deveci armudunun da eylül sonunda hasadının yapılacağını vurgulayan Dönmez, Gürsu bölgesinde yılda 80-85 bin ton armut üretimi olduğuna dikkat çekti. Şeftali de 20 bin ton üretim yaptıklarını söyleyen Dönmez, 'Bu sene deveci armudunda biraz rekolte düşüklüğü bekliyoruz. Ama Santa Maria da bu söz konusu değil. Şeftalide artış var' ifadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi
18.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt