Sıfır otomobil fiyatları & 2. el traktör fiyatları nereye gidiyor?

Aralık-2019 daki fiyatlara göre şu andaki 0 km otomobil fiyatları %30-40 düzeyinde zamlandı.

Aşağıdaki yazıya göre artan maliyetler sonucu fiyatlar daha da artacak gibi.

Benzer şekilde 2.el traktör fiyatlarında da ciddi bir artis var.

Benzer şekilde yakın geçmişte konut fiyatları da ciddi bir şekilde artmıştı, sonra piyasa duruldu ve fiyatlar da bu doğrultuda biraz geri geldi.

Otomobil ve traktör fiyatlarınin yükselişi sizce devam eder mi, ne dersiniz?

Traktörde özellikle 2. el fiyatlarında bir balon mu oluşuyor yoksa sıfır fiyatları yükseldiği için buna bağlı olarak da 2. el fiyatları mı artıyor.
Otomobiller için 2. el satış adetlerini takio ediyorlar, aylık-yıllık satış adetlerinin ve fiyatlarının istatistiği tutuluyor. 2. el traktör için boyle bir veri mı acaba?
Özetle mevcut durumda piyasada fiyatlar yukarı gidiyor bakalım 5-6 ay sonra kışın bakalım ne olacak?

Hobi olarak bazı ilanları favoriye ekleyip fiyatlarını takip ediyorum.

Aşağıdaki ilan 7-8 ay önce 240 bin TL idi, şu an 320 bin TL yazmışlar :oops::LOL:

Traktörde özellikle 2. el fiyatlarında bir balon mu oluşuyor yoksa sıfır fiyatları yükseldiği için buna bağlı olarak da 2. el fiyatları mı artıyor.
Otomobiller için 2. el satış adetlerini takio ediyorlar, aylık-yıllık satış adetlerinin ve fiyatlarının istatistiği tutuluyor. 2. el traktör için boyle bir veri mı acaba?
Özetle mevcut durumda piyasada fiyatlar yukarı gidiyor bakalım 5-6 ay sonra kışın bakalım ne olacak?

Hobi olarak bazı ilanları favoriye ekleyip fiyatlarını takip ediyorum.

Aşağıdaki ilan 7-8 ay önce 240 bin TL idi, şu an 320 bin TL yazmışlar :oops:[emoji38]

Ama şuda var satılmıyor ne zamandır bakıyorum hep aynı traktörler yüksek yazanlar duruyor değerini yazanlar satılıyor

Daha önce de paylaşmıştım bundan 3 ay once tekirdagda galeriye gitmistik galerici ile dertlestik yahu dedim fiyatlar niye bu kadar yükseliyor dedim ?
Kardesim dedi tek ceker eski traktörler sudan ve orta-doğu ülkelerinden FERGUSON 100 200 VE 300 serisi talep görüyormuş .avrupa menşeili traktörlerde mesela
L
TL
TLA
T5000
FORD 6640-7740 TS 90 100 110
FERGUSON 4255
Hatta mc cormick italyan serisi ingiltereye hurda belgesi çıkartılıp bir şekilde transferleri sağlanıp tekrardan ruhsat çıkarmıyormuş.benim ogrendigime ve gozlemledigime gore ikinci el traktor fiyatlarinin yukselmesi dis ulkelerden talep olmasi ve gelip traktor satinalinmasi ile alakali.Bu piyasanin dusecegini hic sanmiyorum.Ulkede bütün herşey almış başını gidiyor.
Ama yinede halimize şükürler olsun.
Mayis nisan ayından iyiydi haziran mayıstan daha iyi olabilir temmuz hazirandan da iyi olabilir. Olabilir kimbilir belki olur.

Son düzenleme:
Mahsulde nasil tuccar kazaniyorsa ikinci el de de galericiler salliyorrlar tepeden ya tutars misali garip ciftcide oltaya gelirse islem tamam bir muddet herkez elindekine sahip olaun alip satmasin bak nasil cakiliyor birde yurtdisina ikinci el satiliyor fakat Turkiyeye ggelmiyor Sudan afrika bahane onlar avrupadan daha iyisinidaha ucuza aliyorlar Avrupadan dunyaya 2.el araba gidiyor her gun kamyonlarla Turkiye mevzuat aykiri ac kapilari ikinci el makinada bak nasil uretim artip fiat dusuyor.

3000 serisi masseyleri 2013 yilindan beri takip ediyorum, 2013te sıfır new holland aldığımızda 2007 model 2500 saatte 3095 e 65000 tl istemişlerdi hiç unutmuyorum, 2. El traktöre bu parayı vermek bize çok gelmişti ve sıfır td 100 ü 85000tl ye almıştık,
Baktığımda bugün 2007 3095 ler( 4000-6000)saat aralığında olanlara 140bin, 160000 bin istiyorlar. Bana göre satılıyor demekki ve bu fiyatlar artmaya devam ediyor, arz talep meselesi. Buğday Harmanı yaklasiyor, verimler iyi olursa 2. El piyasası bence artmaya devam eder.
Trakya için konuşuyorum 1 dönüm buğdaydan 200kg biçilen bir sene olsa(allah göstermesin diyorum) o traktörlerin yüzüne bakan bile olmaz

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Bana göre belli bir fiyat aralığında ve bazı modellerde olması gerekenin üzerinde bir fiyat var. Yani sıra dışı bir fiyat yapısı var.

Örneğin 70-150 bin TL aralığında 20-30 senelik traktörler için biraz abartılı fiyatlar var. Bunun yanı sıra 3-5 senelik klimalı - kabinli traktörlerde neredeyse fiyatlar eski traktörlerin fiyatına çok yakın.

Sonuçta fiyat, arz & talep dengesi sonucu oluşuyor. Bize çok söz kalmıyor ancak özellikle son 1 yılda 2. ellerdeki fiyat artışında ciddi bir enflasyon var.

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
Bana göre belli bir fiyat aralığında ve bazı modellerde olması gerekenin üzerinde bir fiyat var. Yani sıra dışı bir fiyat yapısı var.

Örneğin 70-150 bin TL aralığında 20-30 senelik traktörler için biraz abartılı fiyatlar var. Bunun yanı sıra 3-5 senelik klimalı - kabinli traktörlerde neredeyse fiyatlar eski traktörlerin fiyatına çok yakın.

Sonuçta fiyat, arz & talep dengesi sonucu oluşuyor. Bize çok söz kalmıyor ancak özellikle son 1 yılda 2. ellerdeki fiyat artışında ciddi bir enflasyon var.
Benim arabalar prim yapmış diğerlerine bakıyorum onlarda uçmuş satsan yerine koyamıyorsun, traktör ihtiyacım var ustalar korkutuyor yeni nesilden uzakdur diyorlar geçen yıl 125 bin olan traktör 200 bin , , işin özü para sürekli değer kaybediyor yada demir zamlanıyor, traktörden bahsedecek olursak 300 liralık traktörde 50 bin kâr etmeden galerici vermiyor takastada takıyor alıcıya yangın alıcı 3 e 5e bakmıyor tam bi facia, , , , , araç işi lüks güç göstergesi araç alacaklara acımıyorum, otomotiv sektörüne devlet arka çıkar gibime geliyor yakın zamanda..

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Benim arabalar prim yapmış diğerlerine bakıyorum onlarda uçmuş satsan yerine koyamıyorsun, traktör ihtiyacım var ustalar korkutuyor yeni nesilden uzakdur diyorlar geçen yıl 125 bin olan traktör 200 bin , , işin özü para sürekli değer kaybediyor yada demir zamlanıyor, traktörden bahsedecek olursak 300 liralık traktörde 50 bin kâr etmeden galerici vermiyor takastada takıyor alıcıya yangın alıcı 3 e 5e bakmıyor tam bi facia, , , , , araç işi lüks güç göstergesi araç alacaklara acımıyorum, otomotiv sektörüne devlet arka çıkar gibime geliyor yakın zamanda..

Benim de aklımda bi plan vardı önümüzdeki yıl için. Bunun için de traktör olmazsa olmaz tabi ki ancak fiyatları görünce birkaç kez daha düşünmek gerek.

İşin kötü tarafı muhtemelen sıfır km traktörlere de Haziran itibariyle %8-10 civarı zam gelebilir. Böyle giderse fiyatlar daha da artar maalesef.
İşimiz gün geçtikçe zorlaşıyor, Allah yardımcımız olsun.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bu piyasanın dusucegine hiç ama hiç sanmıyorum çiftçi hububat hasatı ve diğer mahsullerin hasatinı yaptıktan sonra kanatimce tüccar sahaya inecek ve dizginleri eline alacak ve sonrası bizim sattığımız mahsuller onların elinde bakın görün nasil artacak bizden ucuza alıp sonra piyasa nasil uçuşa gecip hareketlenecek izleyip göreceğiz.2020-21 KIŞI çok ama cok sert geçer diye dusunuyorum.

• Beğen
Bu piyasanın dusucegine hiç ama hiç sanmıyorum çiftçi hububat hasatı ve diğer mahsullerin hasatinı yaptıktan sonra kanatimce tüccar sahaya inecek ve dizginleri eline alacak ve sonrası bizim sattığımız mahsuller onların elinde bakın görün nasil artacak bizden ucuza alıp sonra piyasa nasil uçuşa gecip hareketlenecek izleyip göreceğiz.2020-21 KIŞI çok ama cok sert geçer diye dusunuyorum.
Enflasyon canavarı hortladı2 yıldır, çiftçi olarak bireysel önlemlerimizi alalım derim,

• Beğen

Para artık pul oldu çok ama çok basit bir örnek 2010 da annemi umreye gönderdim 100 TL 250 riyal edıyordu ama şimdi 50 riyal felan edıyor o gün 50 tane seccade edıyordu şimdi ancak 7 tane seccade eder zarar 43 tane seccade olay bu kadar basit maaş ve gelirimiz pul oldu arkadaşlar enflasyon oranı kadar artmayan tek şey konut

Para artık pul oldu çok ama çok basit bir örnek 2010 da annemi umreye gönderdim 100 TL 250 riyal edıyordu ama şimdi 50 riyal felan edıyor o gün 50 tane seccade edıyordu şimdi ancak 7 tane seccade eder zarar 43 tane seccade olay bu kadar basit maaş ve gelirimiz pul oldu arkadaşlar enflasyon oranı kadar artmayan tek şey konut
Sen olayı kapmışsın maaşın isterse 10 bin tl olsun önemli olan miktarı değil o para ile önceden ne alıyordun şimdi ne alabiliyorsun, fazla girmeyim tadımız kaçmasın .