• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Silajlık mısır Ve Danelik mısır?

Danelik mısır mı Sİlajlık mısır mı?

• Kullanılan toplam oy
    5

İyi günler Ben Tekirdağda silajlık mısır ekiyorum ilk mahsül olarak ama merak ettiğim konu danelik mısır ekersem bunda ne gibi işlemler yapmam gerekli? nereye satmam gerekli? bunları öğrenmek istiyorum.

Ben 250 dönüm mısırdan kendi hatalarımdan dolayı 6 tonu geçemedim henüz.
Kısaca bir hesap çıkartırsak;
Geçen sezon 60 bin elektrik (derin kuyu)
13 bin tohum
50kg taban 70kg üre 120kg aşağı yukarı 55-60 bin
30tlx250dönüm 7500tl ekim maliyeti
boruları kurup kaldırırken genel gider 5000 tl desek
damlama borusu 35-40 bin arası
unuttuğum kalemler olabilir ama toplam 170-180 bin arası bişey oluyor.

Ben bunu 260 liradan tarladan peşin sattım 390 bin gibi bir parayı cebime koydum
Yani ortalama benim karım geçen sezon 210 bin tl gibi bişey

BUNU DANELİK OLARAK YAPAN BİRİSİNDEN FİKİR ALMAK İSTEDİM hangi aşamalarda ne kullanılacak kurutma işlemi var sanırım o nasıl oluyor nereye satmam gerekiyor piyasa fiyatları nedir? kalem kalem yazabilirseniz çok mutlu olurum

İyi günler Ben Tekirdağda silajlık mısır ekiyorum ilk mahsül olarak ama merak ettiğim konu danelik mısır ekersem bunda ne gibi işlemler yapmam gerekli? nereye satmam gerekli? bunları öğrenmek istiyorum.

13 bin tohum

Ben bunu 260 liradan tarladan peşin sattım 390 bin gibi bir parayı cebime koydum

BUNU DANELİK OLARAK YAPAN BİRİSİNDEN FİKİR ALMAK İSTEDİM hangi aşamalarda ne kullanılacak kurutma işlemi var sanırım o nasıl oluyor nereye satmam gerekiyor piyasa fiyatları nedir? kalem kalem yazabilirseniz çok mutlu olurum
6 ton slajlık alıyorsanız danelikte 1300 çivarı verim alınsınız 1300×1150=1500 lira brüt artı biçim ve nakliye gideri var bence slajlık 260 lira satabiliyorsan daha iyi

Trakya'da silajlık mısır ihtiyacı fazla, ekim alanı azdır.
Silajlık ekmeniz daha uygun olacaktır.
Bu sezon 200 TL/ton gibi tarladan mısır silaj alım fiyatları olabilir.

Yakıt fiyatları geçen sezona göre düşük seyrederse üretim ve nakliye maliyetleri de düşecektir.
haklı olduğun konu ama bu alıcıyı ilgilendirir. geçen seneye göre bu sene %24 gibi bi elektrik artısı var ayrıca gübre fiyatı ve tohum fiyatlarıda aynı sekilde arttı fiyat dediğim gibi 300 e dayanacaktır ki piyasa arastırması yaptım en kotu %10 dediler

Son düzenleme:
Danelik le silaj bakim maliyeti asagi yukari ayni 1500 kg ortalama alirsan ii alamazsan ayni olacaktir ikiside danenin tek artisi silaj bicim i gecirip tonaj kaybin gibi dert yok onda ne kadar gec bicim o kadar nem degeri dusuk demek birde bicim sonrasi toprak işlemesi danede daha zor mısır anizi

13 bin tohum

hangi marka mısır kullanıyorsun ben dekalp 6777 kullanıyorum 8 ton dan aşağı kalmadım

haklı olduğun konu ama bu alıcıyı ilgilendirir. geçen seneye göre bu sene %24 gibi bi elektrik artısı var ayrıca gübre fiyatı ve tohum fiyatları da aynı sekilde arttı fiyat dediğim gibi 300 e dayanacaktır ki piyasa arastırması yaptım en kotu %10 dediler
Silodan salma silaj satın aldık, 250 TL/ton.
Sezonda almış olsaydık, 200 TL/ton fiyatları vardı.

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt