Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Ynt: Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Çok çok iyi bir paylasim Baris abi. İsin özü çok iyi arastirmadan ve sıkı takipten geçiyor. Tebrikler.

mydonose2 link=topic=79753.msg946106#msg946106 date=1418631299' Alıntı:
abi wille yavrusu gebe düve satışına başlayabildinmi eğer başlayabildiysen bana özelden yada sıkıntı yoksa buradan fiyat yazabilirmisin?

Gebe düve satışına maalesef başlayamadık daha. Seneye inşallah. Çiftlik ancak rayına oturdu. Kolay olmuyor. Kendi yağımızla kavrulalım diyoruz. Herşeyin en iyisi olsun diyoruz. Dışardan ilave etmeyelim diyoruz. Bu kadar oluyor. Ama elit bir anaç kadro oluşturduk. Çok fazla talep var Simentale. Önümüz aydınlık gibi duruyor, bakalım bi allah işi girmezse gelecek yıl o da olacak.

Çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkür ederim.

Yalnız bazı boğalarda akrabalık olduğu için dikkat etmek lazım. Gen havuzunu daraltmamak lazım. Belki verimli hayvanlar çıkabilir ama istenmeyen sakat yavruların doğma riski de var.

Bir kaç sorum olacak. Ben simental veya simental kırması inek almayı ve kaliteli boğa spermaları kullanarak zamanla doğan yavrularla bir ana kadro oluşturmayı düşünüyorum. Yalnız bizim memlekette inekler yaylaya gider. Ben de bu tarz yapacağım ve 1. önceliğim et verimi olacak. Doğan erkek yavruları da 1 yaşına kadar yoğun besiye çekip satacağım. Bu şartlarda simental önerir misiniz? Seçeceğim spermalarda boğanın hangi özelliklerini dikkate almalıyım? Angus, şarole gibi ırklara göre simentalin mera kullanımında avantajı var mıdır? Simentalin pazarı daha hareketli olduğu için simental kafamı kurcalıyor...

ELPRESACANARİO link=topic=79753.msg947451#msg947451 date=1418945330' Alıntı:
Çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkür ederim.

Yalnız bazı boğalarda akrabalık olduğu için dikkat etmek lazım. Gen havuzunu daraltmamak lazım. Belki verimli hayvanlar çıkabilir ama istenmeyen sakat yavruların doğma riski de var.

Bir kaç sorum olacak. Ben simental veya simental kırması inek almayı ve kaliteli boğa spermaları kullanarak zamanla doğan yavrularla bir ana kadro oluşturmayı düşünüyorum. Yalnız bizim memlekette inekler yaylaya gider. Ben de bu tarz yapacağım ve 1. önceliğim et verimi olacak. Doğan erkek yavruları da 1 yaşına kadar yoğun besiye çekip satacağım. Bu şartlarda simental önerir misiniz? Seçeceğim spermalarda boğanın hangi özelliklerini dikkate almalıyım? Angus, şarole gibi ırklara göre simentalin mera kullanımında avantajı var mıdır? Simentalin pazarı daha hareketli olduğu için simental kafamı kurcalıyor...
Simental bu dediğin şartlara uygun bir ırk. Mera hayvancılığında çok yaygın kullanılıyor zaten. Simental kombine bir ırk. Ette verir sütte. Holstein gibi 305 gün sağılır. Holstein dan yılda 2 ton daha az süt verir ama et verimi ve dayanıklılığı çok iyidir. Piyasa değeri yüksektir. Hurdası bile para eder. Sütü de eti de kalitelidir.
Et verimi çok daha iyi olan diğer etçi ırklar Angus, Şarole, Limuzin dir. Bunlar meraya çok daha uygundur ama süt verimi yok denecek kadar azdır. Tek verimlidirler. Bu da bir anaç kadro oluşturup, onlardan sadece yavru beklemek demektir. Biraz riskli bir işletme şekli olabilir bu. Bu ırklarla bir tecrübem yok ama sanki biraz zor olur gibi geliyor. Mevcut şartlarına göre tercih senin.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

Merhaba Baris abi
Bu sene ineklere veteriner wigor adli bir boganin spermasini atmis
Bu boga hakkinda bir bilgin varmi , ben internette baktim herhangi bir bilgi bulamadim

Aspir link=topic=79753.msg948421#msg948421 date=1419179214' Alıntı:
Merhaba Baris abi
Bu sene ineklere veteriner wigor adli bir boganin spermasini atmis
Bu boga hakkinda bir bilgin varmi , ben internette baktim herhangi bir bilgi bulamadim
Ben wigor diye bi boğa bulamadım. Tam olarak öyle mi yazılıyor.

barış bey bir kaö tane ineğime vanadin atayım dedim ve veterinerden bu spermayı istedim. gelişi 90 tl dedi ve 140 tl sana mal olur. ben de çok pahalı dedim. onum yerine wille atarım ya da vander adlı boğayı atacam. zatem vanadin ve vander vanstain oğulları

karaman23 link=topic=79753.msg948869#msg948869 date=1419333704' Alıntı:
barış bey bir kaö tane ineğime vanadin atayım dedim ve veterinerden bu spermayı istedim. gelişi 90 tl dedi ve 140 tl sana mal olur. ben de çok pahalı dedim. onum yerine wille atarım ya da vander adlı boğayı atacam. zatem vanadin ve vander vanstain oğulları
Wille ile Vanadin fiyatları aynı hatta Wille daha pahalı. Ben dün vanadin aldım 25 tane 90 liradan. Vanadin ete yatkın bir kombine, Wille ise süte yatkın bir kombine.
Vander de fena değil, Vanadin tarzında bir boğa zaten kardeşi ama biraz eksileri var. Boy, pos gösteriş zayıf. Ayak, bacak zayıf. Doğum biraz iri dolayısıyla zor doğuyor yavruları. Birde 50-60 kızı incelenmiş ve ırsi olarak yaygın böbrek rahatsızlıkları var. Fiyatı da 25 lira.

simentalci link=topic=79753.msg948418#msg948418 date=1419178873' Alıntı:
Simental bu dediğin şartlara uygun bir ırk. Mera hayvancılığında çok yaygın kullanılıyor zaten. Simental kombine bir ırk. Ette verir sütte. Holstein gibi 305 gün sağılır. Holstein dan yılda 2 ton daha az süt verir ama et verimi ve dayanıklılığı çok iyidir. Piyasa değeri yüksektir. Hurdası bile para eder. Sütü de eti de kalitelidir.
Et verimi çok daha iyi olan diğer etçi ırklar Angus, Şarole, Limuzin dir. Bunlar meraya çok daha uygundur ama süt verimi yok denecek kadar azdır. Tek verimlidirler. Bu da bir anaç kadro oluşturup, onlardan sadece yavru beklemek demektir. Biraz riskli bir işletme şekli olabilir bu. Bu ırklarla bir tecrübem yok ama sanki biraz zor olur gibi geliyor. Mevcut şartlarına göre tercih senin.

Merhaba;

Tartışma başka bir boyuta mı taşınmış olacak bilmiyorum ama basit bir karşılaştırma yaptığımızda Holstein hala daha karli bir yatırım gibi... Yılda iki ton fazla süt, beş yılda, güncel TL 1,25 fiyat ile TL 12500 yapar. Simental, süt verimi sonunda fazladan 100 Kg et ile TL 2000 getirir. Beş buzağısını da TL 1000 fazla paraya satsak TL 5000 yapar. Yanlış bilmiyorsam Simental, Holstein ' a oranla 25% kadar daha fazla kaba yem yiyor ki bu da beş yıl için yaklaşık TL 2500 yapar. Bu durumda
Holstein beş yıl için TL 8000 önde. Bunun TL 3000 kısmını Holstein için daha fazla tutacak olan bakım masraflarına ayırsak yine de TL 5000 daha fazla getirisi var. Bu da 100 başlık bir Holstein sürüsü için Simental ' e kıyasla yıllık TL 100000 daha fazla getiri demek değil mi?

Kızıl Et link=topic=79753.msg948963#msg948963 date=1419357223' Alıntı:
Merhaba;

Tartışma başka bir boyuta mı taşınmış olacak bilmiyorum ama basit bir karşılaştırma yaptığımızda Holstein hala daha karli bir yatırım gibi... Yılda iki ton fazla süt, beş yılda, güncel TL 1,25 fiyat ile TL 12500 yapar. Simental, süt verimi sonunda fazladan 100 Kg et ile TL 2000 getirir. Beş buzağısını da TL 1000 fazla paraya satsak TL 5000 yapar. Yanlış bilmiyorsam Simental, Holstein ' a oranla 25% kadar daha fazla kaba yem yiyor ki bu da beş yıl için yaklaşık TL 2500 yapar. Bu durumda
Holstein beş yıl için TL 8000 önde. Bunun TL 3000 kısmını Holstein için daha fazla tutacak olan bakım masraflarına ayırsak yine de TL 5000 daha fazla getirisi var. Bu da 100 başlık bir Holstein sürüsü için Simental ' e kıyasla yıllık TL 100000 daha fazla getiri demek değil mi?
Yaptığın hesap yanlış diyemem. Zaten belki de onun için Holstein daha yaygın. Holstein ırkı süper bir sütçü ırk.
Bu bir tercih. Herkes kendi hedef ve tecrübeleri doğrultusunda yoluna devam edecektir. Hayvancılık yapıyor musun bilmiyorum ama bir çiftlikte döl tutma, meme, ayak problemi deyince benim tüylerim diken diken oluyor. Ne huzur kalıyor ne de iştah.
Simental döl verimi, her türlü sağlık, mizaç, et verimi, et kalitesi, süt kalitesi, damızlık değeri, verimliliği sona ermiş çıkma inek değeri, uzun ömürlülük vb. Konularda daha üstün benim gözlemime göre.
Süt miktarı tabiki Holstein da daha fazla.
Yem tüketim fazlalığını daha önce de birkaç kişiden duydum ama benim öyle bir tespitim yok. Neden ve ne kadar daha fazla kaba veya kesif yem tüketiyor bilmiyorum. Böyle gözlemi olan arkadaşlar paylaşırlarsa öğrenmiş oluruz.
Ama bir yandan da şu var. Holding çiftlikleri çoğunlukla Holstein tercih ediyor. Belki çok büyük sayıdaki hayvan çiftliklerinde süt tonaj farkı dediğin gibi diğer artıları karşılıyordur.
Ama sanki Simental çiftlikleri daha huzurlu gibi geliyor bana. :)

• Beğen
Tepkiler: Serdar17

Bende bu güm simental melezine simantel tohum attırdım volfleur , yazıyor tohum çubuğunun üzerinde, maydonose2 isimli arkadaşın verdiği sitelerden genotekvet isimli sitede var boğanın özellikleri 80 tl ücret yazdı vetriner ama benim tohumladığım anne yi hiç beğenmiyorum ne simantele benziyor ne holsteine adama hayvancılıktan nefret ettirir, iki ırkında kötü özelliklerini taşıyor , bakalım tutarsa yavru nasıl olacak , şimdiye kadar dikkat etmiyordum tohum işine aslında en önemli konu .

ismail_17 link=topic=79753.msg949553#msg949553 date=1419527586' Alıntı:
Bende bu güm simental melezine simantel tohum attırdım volfleur , yazıyor tohum çubuğunun üzerinde, maydonose2 isimli arkadaşın verdiği sitelerden genotekvet isimli sitede var boğanın özellikleri 80 tl ücret yazdı vetriner ama benim tohumladığım anne yi hiç beğenmiyorum ne simantele benziyor ne holsteine adama hayvancılıktan nefret ettirir, iki ırkında kötü özelliklerini taşıyor , bakalım tutarsa yavru nasıl olacak , şimdiye kadar dikkat etmiyordum tohum işine aslında en önemli konu .
Abi Volfleur İsviçre Simentali. Özellikleri fena değil, orta. Ama iri doğum. Doğum biraz zor olabilir.

Birçok ithalatçı firma var. Takip edebildiğim kadarıyla Bursa Vetar, Bursa Tmr, İstanbul Çelikçesa, Samsun Genovet firmaları son yıllarda çok iyi yeni nesil boğa spermaları ithal ediyor. Doğacak yavruları damızlık olarak kullanacaksak ve kalitede kademe atlamak istiyorsak iyi tohum kullanmalıyız. Geleceğimiz tamamen genetikten geçiyor. Başka bişeyden değil.
Kullandığın tohumu bilmiyorum ama Veterinerin 50 liraya attığı tohum hekimlik ücretini düşünce büyük ihtimalle 15-20 liralık tohumdur. Bence böyle ucuz tohumlarla biryerlere gelebilmek zor.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

Ben yüksek lisansı veterinerlik fakültesinde yapmayı planlıyorum. Bu sayede özellikle sperma konusunda çok faydası olacak. Acaba sperma almak için illaki işletme mi olmak gerekiyor?

simentalci ismail_17 Dikkatlerine :)

3 Ara 2014
Haberler

Expert’in oğlu birinci oldu

Ata Fen tarafından sperması ithal edilen Simmental ırkı boğa Expert’in oğlu Biga’da birinci oldu.

expert 2Biga Fuarı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışmasında “Tosun” kategorisinde Balıklıçeşme Beldesinden Ercan Bartav’ın sahibi olduğu Tosun, jürinin değerlendirmesinde birincilik ünvanını ve plaketini almaya hak kazandı. Expert isimli ünlü Simmental boğasının tohumunun bölge veteriner hekimlerinden Fikret Savaş tarafından uygulandığı öğrenildi. Tosun’un sahibi Ercan Bartav birinciliğe çok sevindiğini, ancak; sürpriz olmadığını, böyle bir derece alacağını tahmin ettiğini, buzağılık çağından beri bu dananın çok farklı olduğunu söyledi.