Sıvı üre

Sıvı üre UAN32 oluyor diyor satıcıların hepsi. Ama içeriğine baktığınızda %46 ürenin yarısı kadar azot var. Tek artısı (amonyum azotu) Normal granül üreyi uygun dozajda eritip atmak daha mantıklı geliyor bana. Bende atacağım ama ziraat müh. daha erken dedi. Bakalım konunun takipçisiyim. Farklı görüşleri de okuyalım.
Arkadaşlar sebazios nikli yılmaz hocanın yanlış hatırlamıyorsam bitki besleme yaprak gübreleme diye bir konusu vardı.O konuyu bulursanız yaprak gübresi içerik,hazırlama ve uygulamaya yönelik inanılmaz bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendi özel gübrenizi en ekonomik sekilde hazirlayip kullanabilirsiniz...

i
Arkadaşlar sebazios nikli yılmaz hocanın yanlış hatırlamıyorsam bitki besleme yaprak gübreleme diye bir konusu vardı.O konuyu bulursanız yaprak gübresi içerik,hazırlama ve uygulamaya yönelik inanılmaz bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendi özel gübrenizi en ekonomik sekilde hazirlayip kullanabilirsiniz...
Granül üreyi eritip 300 lt holderle atmak istemiştim holderin pompasini patlattı yeni tip holder aldırdı bana bu holderin pompasina zarar verir diye hic denemedim sizde deneyen kimse yoksa arastirmadan üretim eritip holderle atmayın bence

i
Granül üreyi eritip 300 lt holderle atmak istemiştim holderin pompasini patlattı yeni tip holder aldırdı bana bu holderin pompasina zarar verir diye hic denemedim sizde deneyen kimse yoksa arastirmadan üretim eritip holderle atmayın bence
Granül üreyi eriterek herbisit ot ilaçlama,pas ilacı olarak dekara 150 gr ile 300 gr arasında diger cinko,magnezyum ve dahil onlarca kez kullanmisligim vardır. Başıma böyle bir şey gelmedi ve duymadım...

i
İyice eritip attığımda ben de böyle bir sorun yaşamadım bence o ptlamanın sebebi başka bir şeydi

Uan 32 güzel bir gubredir maddi imkanınız varsa kullanın ancak bildigimiz cuvaldaki üre gubresini de eritip yaprak gübresi olarak kullanabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken mevzu bu gübrenin içinde biüret vardır dozajini fazla verirseniz yakar ben meyve bahçesinde kullanıyorum 100lt Su icin max. 400 Gr üre miktarı sınırdır. Hububatta dozaj farklı olabilir ziraatcilara sorunuz

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Merhaba değerli çiftçi ve üretici arkadaşlar. Hiç daha önce sıvı yapraktan buğday vs. İçin uygulama yapanınız oldu mu acaba ?
Hocam önceki yıllarda bende hiç yapmadım ilk defa bu yıl deneyeceğim yine trakkulüpte gördüğüm bir konu başlığı altında yöneldim bu konuya bende sizin gibi sıvı gübre alıp atmak istiyordum ama konuları takip ettiğimde sıvı gübrenin içindeki besinler yüzde olarak çok düşük ve maddi olarak pahalı bu yüzden forumda bulduğum yapraktan besleme konusunu takip ederek 25kg kadar üre çinko sülfat magnezyum sülfat ve potasyum nitrat gübrelerini suda çözdürüp holderle atmayı düşünüyorum. Bu uygulamayı tek seferde mi yapsam yoksa ilk uygulama olarak çinko+üre 2. Uygulama olarak potasyum+magnezyum+ot ilacı olarak mı yapsam kararsız kaldım bu konu hakkında bana da bilgi verirseniz memnun olurum🤠

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Hocam önceki yıllarda bende hiç yapmadım ilk defa bu yıl deneyeceğim yine trakkulüpte gördüğüm bir konu başlığı altında yöneldim bu konuya bende sizin gibi sıvı gübre alıp atmak istiyordum ama konuları takip ettiğimde sıvı gübrenin içindeki besinler yüzde olarak çok düşük ve maddi olarak pahalı bu yüzden forumda bulduğum yapraktan besleme konusunu takip ederek 25kg kadar üre çinko sülfat magnezyum sülfat ve potasyum nitrat gübrelerini suda çözdürüp holderle atmayı düşünüyorum. Bu uygulamayı tek seferde mi yapsam yoksa ilk uygulama olarak çinko+üre 2. Uygulama olarak potasyum+magnezyum+ot ilacı olarak mı yapsam kararsız kaldım bu konu hakkında bana da bilgi verirseniz memnun olurum🤠
Nasıl uygulama yaparsın bilmem ama
Sülfat yani ķükürt ihtiva eden gübre formlarını ben olsam kullanmazdım..
Eğer aldıysanızda dozunda kullanın
Çinko yu selatlı kaliteli bir marka seçin derim.

Sülfat yapraktan verildiği taktirde zaten birazını alır ancak kalan kısmı yaprakta yanmaya sebep olur ..
Verimin büyük ölçüde bağlı olduğu bayrak yaprakta kuruma meydana getirir ..
Sülfatlı ürünler topraktan veya damlama sulama şeklinde verilir..
(Zamanında ağzımız yandı tecrübe ettik ondan biliyorum)

• Beğen
Tepkiler: hızlıçiftçi03
Sülfat yapraktan verildiği taktirde zaten birazını alır ancak kalan kısmı yaprakta yanmaya sebep olur ..
Verimin büyük ölçüde bağlı olduğu bayrak yaprakta kuruma meydana getirir ..
Sülfatlı ürünler topraktan veya damlama sulama şeklinde verilir..
(Zamanında ağzımız yandı tecrübe ettik ondan biliyorum)
Anladım hocam teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için tecrübelerinizi göz önünde bulundurarak karar vereceğim 🤠

• Beğen
Tepkiler: E..38
Bende denedim iki yıl önce, yağışta az oldu buğdaylar yandı. Çokta faydalı bir ürün değil. Bunun yerine gübretaşın combi veya forceful amino asit ürünü tercih edilebilir. İç Anadolu için sıvı gübre kullanmak biraz riskli. Geçen sene isabion kullandım, onunda çok bi faydası olmadı. Önemli olan yağış, oda bir kaç yıldır olmuyor malesef. Bu yıl için üst gübreyi biraz erken ve biraz fazla attım. Hiç riske girmeye gerek yok. Belki ilaç ile birlikte çinko uygularım. Üre yerine Gübretaş’ın 20+20+20+ME kullanılabilir. Biraz zor eriyor ama faydası oluyor.Üst gübrede önemli olan mikro elementtir. Gerisi hikaye.

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06

Biz Geçen Sene Mayıs Ayında Yılmaz Abinin Formulü Uygulayarak Verimde Artış Gördük. Bu Sene Ektiğimden Beri 3 Defa Yapraktan 1 Defa da Üre Olarak Gübreledik.Bu Sene Nasipse Fark Varmı Yokmu Göreceğiz. Şuan Fark Varmı Derseniz Benim Görüşüm Civardaki Tarlalara Göre Hem Renk Olarak Hem Boy Olarak Fark Var. Dozu Dengeli Olduğunda Henüz Hiç Buğdaya Zarar Vermedi. Tek Sorun Holderin Tıkanması Çok Oluyor :) Konuyu Alta Ekliyorum. Baya Uzun Ama Faydalı Bilgi Çok Fazla.

Bende denedim iki yıl önce, yağışta az oldu buğdaylar yandı. Çokta faydalı bir ürün değil. Bunun yerine gübretaşın combi veya forceful amino asit ürünü tercih edilebilir. İç Anadolu için sıvı gübre kullanmak biraz riskli. Geçen sene isabion kullandım, onunda çok bi faydası olmadı. Önemli olan yağış, oda bir kaç yıldır olmuyor malesef. Bu yıl için üst gübreyi biraz erken ve biraz fazla attım. Hiç riske girmeye gerek yok. Belki ilaç ile birlikte çinko uygularım. Üre yerine Gübretaş’ın 20+20+20+ME kullanılabilir. Biraz zor eriyor ama faydası oluyor.Üst gübrede önemli olan mikro elementtir. Gerisi hikaye.
Bunu biraz açar mısın? Üst gübrede mikro element derken yapraktan uygulamayı kasdetmiyorsun değil mi?