SLAJ YIĞININDAN BİRKAÇ KARE

Ynt: SLAJ YIĞININDAN BİRKAÇ KARE

Maşallah, bilader slajdan dağ oluşmuş..:) Bereketli olsun, hayırlı müşteriler denkgelsin..
ahmetornek link=topic=48951.msg480220#msg480220 date=1322822922' Alıntı:
dostlarım size bir kaç sorum olacak.... mısır sılajında kaç dönümden kaç ton sılaj elde ediliyor??.... bu sılaj kaçar kilo veriliyor hayvanlara??... mısırı ektikten sonra kaç ay sonra sılaj yapılır.???.. sulama yapmak gereklimidir???... hava şartları nasıl olmalıdır?? ... biz Ardahan gibi soğuk bir yerde yetiştirebilir miyiz sılajlık mısırı??? bu sorularımın cevabını verebilirseniz çok sevinirim... :)
Sorunuza ben cevap vereyim; dekardan 2-9 ton arası slaj alınır, hayvanlara günlük 10 kg gibi verilir. Sıcak iklim bitkisi olduğu için sıcağı sever, tabiki suyuda. Ekimden sonra en erken olanı heralde 90 günde oluyor, bizim buralar serin olduğu için 130 günde falan slaj yapıyoruz. Sizde kırağı durumunu bilemem de; mayıs ayında ekebilirsen Eylül sonu slajlık olarak yetişir heralde..

nailyetek link=topic=48951.msg480237#msg480237 date=1322824778' Alıntı:
Maşallah, bilader slajdan dağ oluşmuş..:) Bereketli olsun, hayırlı müşteriler denkgelsin..Sorunuza ben cevap vereyim; dekardan 2-9 ton arası slaj alınır, hayvanlara günlük 10 kg gibi verilir. Sıcak iklim bitkisi olduğu için sıcağı sever, tabiki suyuda. Ekimden sonra en erken olanı heralde 90 günde oluyor, bizim buralar serin olduğu için 130 günde falan slaj yapıyoruz. Sizde kırağı durumunu bilemem de; mayıs ayında ekebilirsen Eylül sonu slajlık olarak yetişir heralde..
çok sağolasın Nail abi teşkkür ederim beni kale alıp bilgilendirdiğin için ....

ahmetornek link=topic=48951.msg480238#msg480238 date=1322824964' Alıntı:
çok sağolasın Nail abi teşkkür ederim beni kale alıp bilgilendirdiğin için ....
Ne demek kaale almak; şartlar imkansızlıklar konusunda eşit sayılırız. Buralarda yetiştirmeye çalışıyoruz, denemek lazım Ahmet, çok bişey kaybetmezsin heralde. Bizde şu an kar olmayabilir ama, soğuk hat safhada. Geçen yıl yağmurlardan dolayı haziran başında hmde çamurun içine ektim yine oldu. 2 defa su verdim, yağmurda olmadı zaten.

nailyetek link=topic=48951.msg480242#msg480242 date=1322825196' Alıntı:
Ne demek kaale almak; şartlar imkansızlıklar konusunda eşit sayılırız. Buralarda yetiştirmeye çalışıyoruz, denemek lazım Ahmet, çok bişey kaybetmezsin heralde. Bizde şu an kar olmayabilir ama, soğuk hat safhada. Geçen yıl yağmurlardan dolayı haziran başında hmde çamurun içine ektim yine oldu. 2 defa su verdim, yağmurda olmadı zaten.
Bizim orda da büyük ihtimalle haziran başında ekilir çünkü ozamana kadar krağı olabiliyor hatta haziranda kar yağdığını bile bilirim ... ama yazın yağmur epey yağıyor karadenize yakın olduğu için galiba ... Bu konuyu iyice araştırıp yapmak lazım hemde yöre halkına örnek olmak açısından sonuçta verimli bir yem çeşidi ve bütün dünya slaj yapıyor...

ahmetornek link=topic=48951.msg480220#msg480220 date=1322822922' Alıntı:
dostlarım size bir kaç sorum olacak.... mısır sılajında kaç dönümden kaç ton sılaj elde ediliyor??.... bu sılaj kaçar kilo veriliyor hayvanlara??... mısırı ektikten sonra kaç ay sonra sılaj yapılır.???.. sulama yapmak gereklimidir???... hava şartları nasıl olmalıdır?? ... biz Ardahan gibi soğuk bir yerde yetiştirebilir miyiz sılajlık mısırı??? bu sorularımın cevabını verebilirseniz çok sevinirim... :)
Kardeş Nail abi açıklama yapmış bende ona ek olarak şunu belirteyim düzgün bir rasyonda hayvan başı 25 kgr kadar sılaj verilebilir ben şuan hayvanlarıma (süt ineği) 18 kgr günlük sılaj yediriyorum.