Slajlık mısır tohumu önerilerinizi bekliyorum...

Silajlık çeşit olarak Pıoneer 3165 ve 3167 uzun zaman ektik.
FAO 700 grubunda olduğundan 136 gün olum günü bulunuyor.
Hıdırellez'de ektiğimizde Eylül 15 gibi hasata geliyordu.
Kurak dayanımı çok güzel ve kalın köklü , nişasta oranı yüksekti.
Geniş ve yayvan yapraklı bir çeşitti.70 cm sıra arasına uygun oluyor.
3143 , bol daneli , dik yapraklı , 60 cm sıra arası kullanılabilir.
30B74 , 4 metre boy yapar , tonaj olarakta iyidir , rüzgara yakalanırsa yatma ve burgalanma olabilir.
Karışık mısırı tekli silaj makinesiyle silaj yaparken tıkanma sıkıntıları olabiliyor.
Dekalb 911 , fazla lifli özellikte ve silajda palaz çıkma olabiliyor.
Dekalb 7221 , tonaj olarak gayet iyi fakat tane miktarı orta seviyede oluyor.
10 ton/dk verim olabiliyor.
May Hido , pamuk gibi silajı oluyor , nişasta oranı gayet güzel olur.
8 ton/dk verim olabiliyor.
İklim şartlarına göre uzun olum günlü mısırın tonajı daha yüksek olabilir.
Kurak şartlarda 1. ürün 4 ton/dk , 2. ürün 3 ton/dk verimde kalabilir.
Tonaja yönelik bitkinin kurak dayanımı zayıf olabilir.
2 veya 3 çeşit ekmek daha mantıklı olur.
Aynı tarlaya mı bikaç çeşit ekelim

Tarlanın büyüklüğüne göre olabilir.
Küçük tarlalarda, rampa yerlerde kurağa dayanıklı çeşit iyi olur.
Tarla kuvvetli 23 dekar yer.Dekara yaklaşık 15 ton hayvan gübürü saçtım.Dip patlatanla patlattım 75 cm civarı ve nadas ettim.Aynı tarlada farklı tohum hiç düşünmedim ama ekiledebilir.May firmasının temsilcisiyle görüştürm 14 cm ekim önerdi çok dar değil mi sıra üstü için

Tarla kuvvetli 23 dekar yer. Dekara yaklaşık 15 ton hayvan gübürü saçtım. Dip patlatanla patlattım 75 cm civarı ve nadas ettim. Aynı tarlada farklı tohum hiç düşünmedim ama ekiledebilir. May firmasının temsilcisiyle görüştüm 14 cm ekim önerdi çok dar değil mi sıra üstü için
Hido çeşidinden memnunuz, Everest denemedik, bir şey diyemeyiz.
70*14; 98 cm^2 , dekara yaklaşık 10 000 bitki demektir, tarla kuvvetliyse kaldırması gerekir.
Sıklık artınca taneyi fazla besleyemiyor, 9 000 bitki/dekar üstü cazip durmuyor, siz bilirsiniz.

Tarla kuvvetli 23 dekar yer.Dekara yaklaşık 15 ton hayvan gübürü saçtım.Dip patlatanla patlattım 75 cm civarı ve nadas ettim.Aynı tarlada farklı tohum hiç düşünmedim ama ekiledebilir.May firmasının temsilcisiyle görüştürm 14 cm ekim önerdi çok dar değil mi sıra üstü için
Aslında 14 cm i olabilecek kayıplardan dolayı öneriyorlar. Çıkışta sorun yaşanırsa yüz 5_10 kayıp ihtimali göz önüne alınırsa mantıklı geliyor

Geçen yıl dekalb 7240 ektik dekara 10ton aldık FAO 750 olunca bizim buraya uzun geldi daneler tam olgunlaşmadan biçmek zorunda kaldık bu yıl dekalb 6777 ekecez nasipse
Tanelik çeşit olarak , Pıoneer 2088, 2105, 0937, 31A34 verim olarak gayet iyi oluyor.
Fakat iklim yağışlık gittiğinde uç çürümesi yapabiliyor.
Sap kurdu fazla oynadığı yıllarda , hem sapı, hem koçanı yere düşürebiliyor.
Dekalb çeşitlerinde böyle sorunla pek karşılaşmadık.