Son dakika: Kocaeli’de TMO silosunda patlama!


752x395-son-dakika-kocaelide-tmo-silosunda-patlama-bolgeye-cok-sayida-ekip-sevk-edildi-1691409...jpg


Kocaeli TMO silosunda, Buğday deposunda patlama oldu,yaralıların olduğu söyleniyor.

Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

Patlama nedeniyle göçük altında kalan işçiler olduğu ileri sürüldü. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

2 Adet silonunda etkilendiği söyleniyor.

Son gelen bilgilere göre;
Yaralı sayısının 12 olduğu bunlardan 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

DERİNCE BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA​

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de olay yerinde yaptığı açıklamada, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydederek, "Şu anda yaralıları tespit edip hastaneye ulaştırmakla meşgulüz. İncelemeler yapılıyor, elimizde tam net bilgiler yok ama yaralı 3-4 arkadaşımızı hastaneye gönderdik. Ekiplerimizle olayı takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Patlamanın tahıl silosunda meydana geldiğini aktaran Aygün, "Tabii teknik bir olay, izahatını bizim anlatmamız veya bilmemiz mümkün değil. Arkadaşlar inceledikten sonra bilgilendirme yapılacak. Yangın yok, sıkışmadan kaynaklı patlama oldu ama şiddetli patlamaydı. Belediye binasında oturduğum yerden bile bunu hissettim. İnşallah ölüm olmamıştır, olayı böyle atlatırsak bizim için önemli olan bu" diye konuştu.

Kocaeli İtfaiye Daire Başkanı Ömer İslamoğlu ise "Çeşitli yerlerinden yaralananlar var. 5 yaralımızı ambulanslarla tahliye ettik. Bir kaybımız yok. Patlamanın neden kaynaklandığını bilmiyoruz" dedi.

TMO'DAN AÇIKLAMA​

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Derince Silosu’nda meydana gelen patlamanın toz sıkışması nedeniyle olabileceğini ve detaylı teknik inceleme sonucunda patlamanın sebebinin netleşeceğini açıkladı.

TMO’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "7 Ağustos 2023 tarihinde TMO Derince Silosu’nda 14.45 dolaylarında bir patlama meydana gelmiştir. Meydana gelen patlama nedeniyle 13 adet silo kuyusu ve müştemilatı yapılarında hasar meydana gelmiştir. Patlamanın toz sıkışması nedeniyle olabileceği değerlendirilmekte olup, detaylı teknik inceleme sonucunda sebebi netleşecektir" ifadelerine yer verildi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA​

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, patlamaya AFAD, emniyet, jandarma, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından müdahale edildiğini belirtti.

Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün saat 14.50 sıralarında, liman bölgesinde bir patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda meydana gelen yangına AFAD, emniyet, jandarma, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. Patlama sonucunda göçük altında kalan bir vatandaşımız kurtarılmıştır. SAKOM’dan alınan bilgiye göre; olayda 10 vatandaşımız yaralanmış olup, an itibarıyla can kaybı bulunmamaktadır. Olaydan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Bilgiler geldikçe güncellenecektir.
 
Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Yaralılar olduğu söylüyor haberler. Yaralılara Rabbim şifa versin. Silo da patlama nasıl olur ?
Hiç aklım almıyor. Toz sıkışması diye bi şey mi var? Acaba siloda ıslak ürün falan vardı da metan gazına benzer bi gaz mı oluştu. Sonra en ufak kıvılcım dan alev alabilir.
Tekrar geçmiş olsun.
 
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Bu kazada genç bir çalışan hakkın rahmetine kavuştu, Allah rahmetiyle muamele eylesin, yakınlarına sabırlar versin.

Haberlere göre rusyadan gelen tahıl gemisinin boşaltımı sırasında olmuş, savaş bölgesinden veya savaşan ülkelerden bu şekilde kontrolsüz boşaltım faciaya sebep olmuşsa vay haljmize, zira ukrayna ve rusyadan gelen mal ne olursa olsun banttan xray cihazından geçirilerek depolanmalı.

Olayı ilk duyduğumdan itibaren şüpheyle baktım, kimilerine göre bu patlama tahıl tozu sıkışmasi olsaydı eger, silolar alttan değil yukardan yarılarak patlardı, toz yukarıda kalacağından patlama silonun yukarısını açıyormuş, dünyada bikaç örnegi ile açıklayanlar var.

Sonuç olarak, savaşan ülkelerin malını ucuz ucuz havada kapıcaz derken, sabotaĵa uğramışda olabilir silolar, maksat silolar olmasa savaşan ülkelerin malının depolanması zorlaşacak, bu olayda taraflar arasında birinin buğday içine patlayıcı koymasıyla silolar sabote edilmiş olabilir, veya buğday gemisine saklanan patlayıcı unutulmuş olabilir, herşey olabilir.

Bu durumda savaşan ülkelerden mal almak enayilik,en azından adamların depoculuğunu yapmak enayilik, yapıyorsanda insan hayatını ve malını deponu herşeyini güvene almak için malı kontrol eden cihazlardan geçirmeden ülkene sokma, bunu akıĺ edemezsen deponda havaya uçar insanlarda ölür, bedava verseler almaman gerekirken, en önde gidip savaşan ülkelerin malını almanın veya depolamannın adı başka bişey.
 
  • Beğen
Tepkiler: osmanli

Benzer Konular